Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i konfederacja muzeów L’Internationale ogłaszają otwarty nabór na rezydencje artystyczne dla osób z Ukrainy i Białorusi. Rezydencje są częścią projektu „Museum of the Commons”, realizowanego przez konfederację europejskich muzeów L'Internationale, w ramach programu Kreatywna Europa Unii Europejskiej.
wydarzenie aktywistów ukraińskich i białoruskich w Parku Rzeźby na Bródnie / fot. Wojtek Kaniewski / mat. organizatora
Celem programu rezydencyjnego jest rozwój współpracy z artystami i twórcami z Ukrainy i Białorusi, którzy z powodu konfliktów zbrojnych lub autorytarnych rządów nie mogą działać w swoich ojczyznach
Rezydencje skierowane są do osób z Ukrainy i Białorusi doświadczonych w pracy w sektorze kultury (artystek, artystów, osób zajmujących się animacją kultury i edukacją), którym bliska jest bezpośrednia praca z ludźmi. Decydującym kryterium wyboru będzie doświadczenie zawodowe i artystyczne aplikującej osoby oraz idea, którą chce ona rozwijać w ramach swojej pracy. W celu zgłoszenia chęci udziału w programie, do 11 kwietnia 2023, należy wysłać swoje CV oraz opis planowanych działań , wypełniając formularz dostępny na stronie.
Wybrane osoby będą miały możliwość współpracy z pracownikami Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a także z tworzącym się międzynarodowym centrum młodzieżowym oraz Solidarnym Domem Kultury „Słonecznik”. Wyłoniona osoba rezydencka będzie mogła realizować swoje działania również w ramach programu Parku Rzeźby na Bródnie, który jest długotrwałym eksperymentem artystycznym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, rozwijanym przy współpracy mieszkańców i mieszkanek dzielnicy Targówek.
– Rezydencje są okazją do wzajemnego uczenia się, wymyślania nowych narzędzi artystycznych i poznawczych, otwierających na współpracę i kontakt ze sztuką. Celem będzie połączenie metod pracy artystycznej i edukacyjnej, a ich wyniki będą stanowić ważną część programu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i międzynarodowej sieci wymiany doświadczeń – mówi Szymon Maliborski, kurator i pracownik Działu Edukacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Inne aktualności
- Warszawa. Wojciech Trzciński odznaczony Złotym Medalem Gloria Artis 19.12.2024 17:26
- Katowice. „Niedźwiedź Wojtek” – historia perskiego niedźwiedzia na scenie Teatru Śląskiego 19.12.2024 16:15
- Lublin. Reżyser i scenograf prof. Leszek Mądzik został honorowym obywatelem miasta 19.12.2024 13:07
- Warszawa. Spotkanie z Danutą Stenką i autorski wieczór Mariana Opani w Ateneum 19.12.2024 12:50
- Gdańsk. „Wspólny pokój” na deskach Teatru Wybrzeże – w piątek 19.12.2024 12:43
- Kraków. Groteska z nową siedzibą. Wesoła będzie drugim Broadwayem? 19.12.2024 12:20
- Bytom. Uczniowie Szkoły Baletowej przygotowują premierę „Calineczki” 19.12.2024 12:04
- Kraj. Szefowa MKiDN: projekt ustawy o zabezpieczeniu socjalnym artystów w procedurze wpisu do wykazu prac legislacyjnych RM 19.12.2024 11:48
- Szczecin. Rewia sylwestrowa w Teatrze Polskim 19.12.2024 11:45
- Białystok. Styczeń w Teatrze Dramatycznym 19.12.2024 10:47
- Siedlce. Z miłości do teatru. Podsumowanie festiwalu Sztuka plus Komercja 19.12.2024 10:30
- Kielce. Koncert Max Klezmer Band & Urszula Makosz w Teatrze Kubuś 19.12.2024 09:40
- Białystok. Lucyna Kozień żegna się z „Teatrem Lalek” 19.12.2024 09:28
- Warszawa. Otwarta Scena Instytutu Teatralnego. Start nowego projektu 19.12.2024 08:51
Rezydencje odbywają się w dwóch terminach: maj-sierpień 2023 oraz wrzesień-grudzień 2023. Organizatorzy zapewniają wynagrodzenie oraz możliwość korzystania z mieszkania w Warszawie przez cały okres rezydencji. Każda rezydencja zostanie zakończona tygodniową wizytą studyjną w jednej z instytucji partnerskich Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, zrzeszonej w ramach konfederacji L’Internationale.
Na okres trwania rezydencji Muzeum dzięki współpracy z Syrena Real Estate może zapewnić bezpłatnie zakwaterowanie w Art Apartamencie, czyli w mieszkaniu dedykowanym artystom, które zlokalizowane jest w zrewitalizowanym postmodernistycznym biurowcu HOP przy ul. Chmielnej w Warszawie. Art Apartament w HOP powstał podczas gruntownej modernizacji budynku, kiedy to jedno z pomieszczeń biurowca zostało zaadaptowane na cele związane z kulturą i sztuką.
L'Internationale to konfederacja, która zrzesza najważniejsze europejskie muzea, instytucje sztuki, ośrodki badawcze i think-tanki. Odwołując się do lokalnych i ponadlokalnych historii, L'Internationale skupia się na przyszłości, by wyobrazić sobie, rozwinąć i wdrożyć wizję świata sprawiedliwą, demokratyczną i zrównoważoną dla wszystkich mieszkańców planety.
W latach 2023–2026 L'Internationale będzie realizować projekt „Museum of the Commons”, współfinansowany przez unijny program Creative Europe. W tym czasie konfederację tworzyć będzie 14 instytucji: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (lider projektu), Museo Reina Sofía (Hiszpania), MACBA (Hiszpania), M HKA (Belgia), Salt (Turcja), Van Abbemuseum (Holandia), MSU (Chorwacja), Haus der Kulturen der Welt (Niemcy), HDK-Valand (Szwecja), NCAD (Irlandia), ZRC SAZU (Słowenia), Institute for Radical Imagination (Włochy), Tranzit.ro (Rumunia), Centrum Badań nad Kulturą Wizualną (Ukraina) i dwóch partnerów stowarzyszonych: IMMA (Irlandia), WIELS (Belgia) oraz Stowarzyszenie L'Internationale.
Dofinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.