EN

2.06.2022, 14:52 Wersja do druku

Warszawa. Przegląd online filmów Tadeusza Konwickiego w Ninatece

Inne aktualności

W czerwcu, w cyklu „Dziś są twoje urodziny” Ninateka udostępni filmy i audiobooki Tadeusza Konwickiego. Kinomani obejrzą pięć filmów.

Ninateka jest platformą internetową, która udostępnia zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W czerwcu bohaterem przeglądu filmów „Dziś są twoje urodziny”, organizowanych przez Ninatekę jest pisarz, reporter i scenarzysta Tadeusz Konwicki.

W programie Ninateki „Dziś są twoje urodziny” poświęconym Tadeuszowi Konwickiemu Ninateka wyświetli „Ostatni dzień lata”, „Zaduszki”, 1961, „Salto” (1965), „Jak daleko stąd, jak blisko” (1971), „Lawa” (1989). Filmy dostępne są dostępne od 1 czerwca do 30 czerwca (do godz. 20.00).

Oprócz filmów twórczość literacka Konwickiego będzie zaprezentowana w formie audiobooków dostępnych na Ninatece. Są to powieści: „Mała Apokalipsa”, „Kompleks polski”, „Dolina Issy” oraz „Zwierzoczłekoupiór”.

Tadeusz Konwicki urodził się 22 czerwca 1926 r. w Nowej Wilejce (ob. Litwa). Podczas okupacji był żołnierzem VIII Oszmiańskiej Brygady Armii Krajowej. Jako pisarz i reporter debiutował w 1946 r. Na początku lat 50. przeszedł przez „socrealistyczny” etap twórczości. Po 1956 r. i wydaniu „Z oblężonego miasta” styl jego pisarstwa uległ zmianie. Coraz częściej pojawiał się w nich motyw Wileńszczyzny jako „raju utraconego” lat młodości. Do najwybitniejszych jego powieści należą „Wniebowstąpienie” (1967), „Kronika wypadków miłosnych” (1974, ekranizacja 1986). Od końca lat 70. Konwicki publikował w wydawnictwach drugiego obiegu. Z tego okresu pochodzi „Mała apokalipsa”.

Konwicki zdobył popularność jako reżyser i scenarzysta. Do jego najwybitniejszych filmów należą „Ostatni dzień lata” (1958), „Salto”, „Jak daleko stąd, jak blisko” (1971) oraz oparta na motywach powieści Czesława Miłosza „Dolina Issy” (1982). Wyreżyserował siedem własnych filmów, jak twierdził: „film był dla mnie przygodą”. Jako scenarzysta Tadeusz Konwicki współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą przy „Kronice wypadków miłosnych” i Jerzym Kawalerowiczem przy „Faraonie”. Tadeusz Konwicki zmarł 7 stycznia 2015 roku w Warszawie.

Źródło:

PAP