Inne aktualności
- Francja. Aktorka Elizabeth Duda: chcę wypełnić lukę w obecności poezji Miłosza we Francji 21.12.2024 12:43
- Kraków. Projekt „Kultura – pomimo ciemności i ograniczeń 2024” 21.12.2024 11:27
- Lublin. Gruziński balet, Koncert Wiedeński i noworoczne widowisko w CSK 20.12.2024 17:42
- Warszawa. Fundacja Ivana Wyrypajewa Teal House otworzyła program „Art Integration” 20.12.2024 17:35
- Olsztyn. Spektaklem „Setka Jaracza” teatr obchodzi podwójny jubileusz 20.12.2024 17:02
- Warszawa. „Urodziny Leśmiana”. Koncert relaksacyjny, czytanie performatywne i debata 20.12.2024 16:55
- Dolnośląskie. Teatralne królestwo ustanowiono w Nowinie 20.12.2024 16:35
- Warszawa. Nie żyje Svitlana Oleshko 20.12.2024 14:45
- Kraj. Nowy balet „Dziadek do orzechów i Król myszy” z Opery w Zurychu 20.12.2024 14:29
- Warszawa. O ekologii w operze. Dokumentacja opery „Szczur i Drzewo” 20.12.2024 13:25
- Warszawa. Dramat. I co? Tłumaczenia teatralne. Spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze” 20.12.2024 13:19
- Lublin. Premiera „Cyberiady” 20.12.2024 13:10
- Toruń. Internetowa premiera filmu dokumentalnego z okazji 10-lecia Teatru Muzycznego 20.12.2024 11:30
- Warszawa. Reportaż z pokazu „Sprawa Dantona. Rekonstrukcja” w niedzielę na VOD Teatru Powszechnego 20.12.2024 11:29
Pragnę złożyć podziękowanie za znakomite kreacje aktorskie, którymi wzbogaciła Pani kulturę polską oraz przekazać słowa wielkiego szacunku dla prezentowanej przez Panią życiowej postawy - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 75. urodzin Haliny Łabonarskiej.
Prezydent życzył Halinie Łabonarskiej "dobrego zdrowia, wielu sił, pogody ducha oraz powodzenia w kolejnych artystycznych planach i projektach". "Proszę przyjąć najlepsze gratulacje i serdeczne życzenia pomyślności z okazji pięknego jubileuszu Pani urodzin. Pragnę złożyć podziękowanie za znakomite kreacje aktorskie, którymi wzbogaciła Pani kulturę polską oraz przekazać słowa wielkiego szacunku dla prezentowanej przez Panią życiowej postawy" - napisał.
Jak podkreślił, Halina Łabonarska "należy do najwybitniejszych polskich aktorek". "Talent, okazany już w czasach szkolnych, rozwinęła Pani podczas studiów w łódzkiej Filmówce, od samego początku przyciągając swoimi debiutanckimi występami uwagę publiczności i środowiska teatralnego. Ma Pani w swoim wspaniałym dorobku sto kilkadziesiąt ról scenicznych, filmowych, telewizyjnych i radiowych, dokonania współpracy z najświetniejszymi polskimi reżyserami i dyrektorami teatrów oraz liczne prestiżowe nagrody" - przypomniał Duda.
Dodał, że widzowie "są pod wielkim wrażeniem" zbudowanych przez aktorkę "kreacji, które trwale zapisują się w naszej pamięci". "Jak bardzo są one oryginalne i ekspresyjne, stanowiąc prawdziwy koncert gry aktorskiej, mogliśmy się ostatnio przekonać, podziwiając Panią m.in. w roli króla Leara, w Wizycie starszej pani czy w poruszających Kobietach bez znaczenia" - stwierdził.
Według prezydenta, "jest w jakiś sposób symboliczne", że aktorka przyszła na świat "w rocznicę wiktorii warszawskiej – w dniu szczególnym, niosącym przesłanie obywatelskiej ofiarności". "Wiem, że historia Pani rodziny naznaczona została tragedią, jaką była śmierć Pani Ojca, żołnierza wileńskiej AK, zamęczonego w 1949 roku przez ubeckich zbrodniarzy. Wierna patriotycznemu dziedzictwu, włączyła się Pani w działania opozycji antykomunistycznej, biorąc udział w artystycznych występach w strajkującej Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, a po wprowadzeniu stanu wojennego angażując się w akcje protestacyjne. Niepodległa Rzeczpospolita pamięta, że z odwagą współpracowała Pani z księdzem Jerzym Popiełuszką, recytując poezję podczas mszy świętych za ojczyznę" - zaznaczył.
Prezydent przyznał, że myśli z uznaniem również o tym, "jak otwarcie, prosto i inspirująco" Halina Łabonarska "deklaruje się w polskim życiu publicznym jako osoba wierząca, kierująca się zasadami Dekalogu". "Dziękuję za Pani zaangażowanie w Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej, w działalność Radia Maryja i Telewizji Trwam – które dla wielu osób w Polsce, często samotnych, opuszczonych, pozbawionych kontaktów z innymi ludźmi, są przestrzenią nie tylko pokrzepiającej modlitwy, ale również obcowania z wybitną literaturą i sztuką żywego słowa. Ta aktywność, ta empatia przynosi Pani wielką chlubę" - zwrócił uwagę.
Halina Łabonarska (ur. 15 sierpnia 1947 r. w Gdańsku) jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Debiutowała na scenie Teatru Nowego w Łodzi (1969), a następnie związała się z zespołem Izabelli Cywińskiej, z którym występowała w teatrach w Kaliszu i Poznaniu. W tym okresie stworzyła wiele ról pierwszoplanowych, które zostały zauważone przez krytykę i przyczyniły się do uformowania jej aktorskiego stylu. Na swoim koncie ma także role m.in. w filmach "Vinci" Juliusza Machulskiego, "Popiełuszko. Wolność jest w nas" Rafała Wieczyńskiego i "Smoleńsk" Antoniego Krauzego. W 2013 r. otrzymała Złoty Krzyż Zasługi, a cztery lata później – Złoty Medal Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".