02.03.2021, 17:13 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Serca" w reż. Wiktora Bagińskiego w TR Warszawa - w piątek

W TR Warszawa 5 marca odbędzie się premiera spektaklu "Serce", dla którego inspirację stanowiła powieść Josepha Conrada "Jądro ciemności". Autorem adaptacji i reżyserem przedstawienia jest Wiktor Bagiński - laureat konkursu Debiut TR.

mat. teatru

Inne aktualności

"Prawie trzydziestoletni Nigeryjczyk mieszkający w Polsce porzuca swoje ledwie narodzone dziecko w 1994 r. Trzydzieści lat później jego syn rozpoczyna wędrówkę do serca swojej historii. Co jest prawdą, a co mitem w tej rodzinnej opowieści? Jak zmierzyć się ze stereotypami na temat rasy? Jak uwolnić się od nienawiści?" - napisano o spektaklu na stronie TR Warszawa.

Jak wyjaśniono, "+Serce+ jest dokumentalną opowieścią młodego, czarnoskórego Polaka, który wyrusza na poszukiwanie swojego biologicznego ojca". "Scenariusz inspirowany opowieścią Josepha Conrada bazuje na autobiograficznych zapisach reżysera, Wiktora Bagińskiego i jest próbą wydobycia politycznych znaczeń kryjących się w osobistej historii reżysera" - czytamy w informacji.

"Moja tragedia nie polega na tym, że jestem czarny. Moja tragedia nie polega nawet na tym, że jestem czarnym Polakiem. Tragedia, której najbardziej się obawiam — idąc za Jamesem Baldwinem — polega na zaakceptowaniu teologii, która odmawia życia. Chodzi tutaj o dopuszczenie do siebie możliwości bycia podczłowiekiem. Jeśli taka możliwość, a raczej po prostu myśl zostanie dopuszczona, wtedy rozpoczyna się walka o swoje człowieczeństwo" - powiedział reżyser, cytowany na stronie TR Warszawa.

Jak wyjaśnił, "spektakl ten rezygnuje z dyskursu na rzecz doświadczenia". "Doświadczenia utraty i odrzucenia, które to przyniosły cierpienie. Jednak samo poszukiwanie momentu narodzin nienawiści pozwala na beztroską afirmację BRAKU. Braku ojca" - zaznaczył Bagiński.

Autor adaptacji i reżyser przedstawienia Wiktor Bagiński jest laureatem konkursu Debiut TR, "wspierającego rozwój najciekawszych reżyserek i reżyserów teatralnych młodego pokolenia".

Twórcami scenariusza są Wiktor Bagiński i Martyna Wawrzyniak. Scenografię zaprojektowała Ania Oramus, a kostiumy - Marcin Kosakowski. Za światło i projekcje wideo odpowiada Natan Berkowicz. Muzykę skomponował Bartek Prosuł. Choreografię opracowała Krystyna Lama Szydłowska.

Występują: Jan Dravnel, Dobromir Dymecki, Magdalena Kuta, Aleksandra Popławska i Wiktor Bagiński (na wideo).

Nagroda Debiut TR została powołana w listopadzie 2015 r. w TR Warszawa, w ramach "Linii nowych talentów". Wyróżnienie przyznawane jest co roku na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie, organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

Premiera "Serca" - 5 marca o godz. 19 w siedzibie TR Warszawa (ul. Marszałkowska 8). Kolejne przedstawienia - 6-7 i 9-10 marca br.

Źródło:

PAP