EN
2.03.2021, 17:05 Wersja do druku

Triumf Teatru Wierszalin i Rafała Gąsowskiego

Rafał Gąsowski w "Dziadach", fot. Magdalena Rybij / mat. Teatru Wierszalin

 Wierszalińskie „Dziady” nagrodzone Złotym Ryngrafem w kategorii „Teatr” podczas I Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”. Rafał Gąsowski uhonorowany – jako „najlepszy aktor drugoplanowy” oraz „najlepszy czarny charakter” na Christian Film Festival - pisze Rafał Górski:

Wierszalińskie „Dziady” – w interpretacji Piotra Tomaszuka i jego zespołu, z wielkimi kreacjami Rafała Gąsowskiego – nagrodzone Złotym Ryngrafem w kategorii „Teatr” podczas I Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”. W tej kategorii brało udział 19 różnorodnych spektakli Teatru Telewizji z lat 2018-2020.

Natomiast Rafał Gąsowski, przed kilkoma dniami, został uhonorowany – jako „najlepszy aktor drugoplanowy” oraz „najlepszy czarny charakter” na Christian Film Festival February 2021 (w Newport News w Wirginii, w Stanach Zjednoczonych) – za inny spektakl Teatru Telewizji pod tytułem „Dzień gniewu” (reż. Jacek Raginis-Królikiewicz).

Rafał Gąsowski w 1997 roku został absolwentem V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Białymstoku (tę szkołę ukończyli inni polscy aktorzy: Krzysztof Ławniczak, Tadeusz Paradowicz, Adam Woronowicz, Izabela Dąbrowska, Paweł Małaszyński). Studiował na Wydziale Aktorskim warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, a jego debiut sceniczny nastąpił 5 czerwca 1999 roku w „Pamiętniku z okresu dojrzewania” Witolda Gombrowicza, w reżyserii Włodzimierza Kaczkowskiego, w Teatrze na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie.

Aktor występował w Teatrze Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej im. Jerzego Zitzmana, toruńskim Teatrze „Baj Pomorski” czy warszawskim Teatrze Lalek „Guliwer”. Od wielu lat związany z poważanym w Polsce i za granicą Teatrem Wierszalin w podlaskim Supraślu, gdzie tworzy niesamowite aktorskie kreacji, zdobywające podziw publiczności i wielkie uznanie krytyki. Zaś sama doktor Elżbieta Morawiec o Gąsowskim wypowiedziała się słowami: „Drugiego takiego aktora nie ma w Polsce, a nawet i w Europie”, porównując artystę do Ryszarda Cieślaka. Rafał Gąsowski wziął udział w ponad 50 realizacjach teatralnych, kilka z nich zostało zarejestrowanych na potrzeby Teatry Telewizji. Podejmował się również reżyserii.

Źródło:

Materiał nadesłany