EN
1.12.2021, 18:46 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Nastii" w Teatrze Powszechnym - w piątek

Na Scenie Małej Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie 3 grudnia odbędzie się premiera spektaklu "Nastia" na podstawie opowiadania Władimira Sorokina. Reżyserem przedstawienia jest Białorusin Jura Dzivakou - poinformował PAP Mateusz Węgrzyn z Teatru Powszechnego.

fot. Marianna Kulesza / mat. teatru

Inne aktualności

Jak wyjaśniono, "+Nastia+ to kontrowersyjne opowiadanie słynnego rosyjskiego pisarza, Władimira Sorokina, które ukazało się w zbiorze pt. +Uczta+ w 2001 r.".

"Historia rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku i skupia się na tytułowej Nastii, 16-letniej szlachciance. Sorokin ukazuje wizję idyllicznego dworku Sablinów, którego mieszkańcy (przynajmniej oficjalnie) zawsze kierują się rozumem, troską i otwartością na drugiego człowieka" - napisano. "Jednak na skutek irracjonalnych wydarzeń i skrywanych tajemnic, podczas rodzinnej uczty wydanej z okazji szesnastych urodzin dziewczyny, dochodzi do niewyobrażalnej zbrodni, po której reszta biesiadników oddaje się filozoficznym dysputom… Utwór przesycony jest poczuciem absurdu i grozy" - czytamy w przesłanej informacji.

Jak zaznaczono, "twórcy spektaklu zastanawiają się, do czego mogą prowadzić wzajemna nienawiść i stereotypy oraz kultywowanie szkodliwych rytuałów przemocy". "Chcą opowiedzieć o groźnych instynktach tkwiących w każdym z nas, które uwalniają się zazwyczaj w momentach kryzysowych. Pytają o granice obojętności na zło oraz możliwość buntu i ucieczki w sytuacji opresji" - napisano na stronie teatru.

Wyjaśniono, że "szkic sceniczny tworzą artyści z Białorusi, Polski oraz Ukrainy", a "dwie grudniowe prezentacje odbywać się będą w języku rosyjskim z polskimi napisami".

Przypomniano, że "część białoruskich twórców spektaklu po fali represji została zmuszona do opuszczenia swojej ojczyzny i obecnie przebywa w Warszawie na rezydencjach artystycznych w Teatrze Powszechnym oraz innych warszawskich teatrach".

Reżyseria – Jura Dzivakou. Scenografię zaprojektowała Tatsiana Dzivakou. Muzyka – Olga Podgaiskaya. Za wideo odpowiada Palina Kamarova. Autorem wiersza jest Dmitri Ermalovich-Dashchynski. Reżyseria dźwięku – Pavel Sinilo. Tłumaczenie i koordynacja wydarzenia – Michał Szymko.

Występują: Ekaterina Ermolovich, Volha Kalakoltsava, Natalia Lange, Artem Manuilov, Darya Novik i Mikalaj Stońka.

Jura Dzivakou jest białoruskim reżyserem. W 2004 r. ukończył Białoruską Państwową Akademię Sztuki w Mińsku na kierunku aktorstwo teatru lalek i reżyseria. W 2008 r. ukończył wydział aktorski teatru lalek na Akademii Teatralnej w Sankt Petersburgu.

Pracował jako aktor w Białoruskim Państwowym Teatrze Lalek (2010-12) i Mohylewskim Obwodowym Teatrze Lalek (2012-14). "W 2010 r. założył razem z Tatsianą Dzivakou niezależną grupę Laboratory Figures Oskar Schlemmer, w której pracował jako reżyser światła i lalkarz. W ciągu pierwszych pięciu lat Laboratorium stworzyło 15 spektakli i występowało na kilkunastu międzynarodowych festiwalach w Białorusi, Niemczech, Polsce i Słowacji" - napisano na stronie teatru.

Dzivakou realizował spektakle w teatrach Białorusi, Polski, Ukrainy i Rumunii. Ma na koncie ponad 20 performansów i przedstawień, jak m.in.: "Woyzeck" w Narodowym Akademickim Teatrze im. Janki Kupały (Mińsk), "The City of Gods" w Golden Gate Theatre (Kijów), "Pozory" w Teatrze Czrevo (Polska) i "Pieśń nad pieśniami" w Art Corporation (Mińsk). W 2018 r. został laureatem Białoruskiej Narodowej Nagrody Teatralnej w kategorii "najlepsza praca reżyserska".

W 2020 r. zadebiutował jako reżyser teledysków. "Ostatnie dwa lata pracował jako reżyser i aktor w Belarus Free Theatre. Prowadził zajęcia z Teatru Obiektowego w Studio Fortinbras, akademii BFT w Mińsku i jedynej niezależnej szkole teatralnej w Białorusi" - czytamy o artyście.

Jak wyjaśniono, w listopadzie 2020 r. został aresztowany. "Podczas największych represji wobec kultury w Białorusi zrealizował dwie premiery niezależne +w podziemiu+. Latem 2021 r. ze względu na sytuację polityczną w Białorusi został zmuszony do emigracji razem ze swoją żoną Tatsianą Dzivakou i synem" - napisano.

Premiera "Nastii" - 3 grudnia o godz. 18 na Scenie Małej Teatru Powszechnego w Warszawie. Kolejne przedstawienie - 4 grudnia.

Po premierze (3 grudnia o godz. 19.30) odbędzie się debata pt. "Białoruski teatr i ruchy społeczne wobec kryzysu", którą poprowadzi slawistka, białorutenistka i tłumaczka, adiunkt w Katedrze Literaturoznawstwa Słowiańskiego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Natalia Rusiecka.

W debacie wezmą udział: białoruski krytyk teatralny, ekspert międzynarodowych i krajowych festiwali sztuki teatralnej i współautor zbiorowej monografii "Historia teatru Kupałowskiego. Epoka. Miasto. Ludzie" Dmitrij Jermolowicz-Daszyński, były aktor Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały Aliaksandr Małczanau oraz adiunkt w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, redaktor naczelny portalu bialorus2020studium.pl Anton Saifullayeu.

Źródło:

PAP