EN

30.06.2023, 08:25 Wersja do druku

Warszawa. Narodowe Centrum Kultury uhonorowane Nagrodą Wyszehradzką w Bratysławie

Inne aktualności

Narodowe Centrum Kultury zostało uhonorowane Nagrodą Wyszehradzką w Bratysławie w uznaniu wkładu w rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy krajami V4 - podało NCK. Jak dodano szczególnie doceniono Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie.

"Podczas gali 32. spotkania ministrów kultury krajów grupy V4 w Bratysławie prof. Rafał Wiśniewski, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury (NCK) odebrał międzynarodową Nagrodę Wyszehradzką, przyznaną w uznaniu wkładu Centrum w rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy krajami V4. To wspólna decyzja ministrów kultury V4" - napisano w przesłanej PAP w czwartek informacji prasowej.

Podkreślono w niej, że szefowie resortów kultury szczególnie docenili przedsięwzięcie zainicjowane w ostatnich latach przez NCK: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie, który popularyzuje dorobek muzyczny Polski, Słowacji, Czech i Węgier oraz "znacząco przyczynia się do wzmocnienia wymiany kulturalnej pomiędzy krajami w dziedzinie muzyki, angażując znakomite osobistości i instytucje z krajów V4".

Jak podaje Narodowe Centrum Kultury piąta edycja Festiwalu będzie miała miejsce w Warszawie w dniach 17–25 listopada br.

"Jestem niezwykle zaszczycony, ale też wzruszony odbierając międzynarodową Nagrodę Wyszehradzką dla Narodowego Centrum Kultury (...) Dziękuję Ministrom Kultury V4 za docenienie Narodowego Centrum Kultury i naszego muzycznego przedsięwzięcia (...) W Polsce mamy powiedzenie: +Cudze chwalicie, swego nie znacie+. Festiwal Eufonie wypełnia lukę na muzycznej mapie Polski i naszego regionu Europy" - powiedział dyrektor Narodowego Centrum Kultury odbierając nagrodę.

"W Narodowym Centrum Kultury od lat Europa Środkowo-Wschodnia nas ciekawi i inspiruje. Staramy się odkrywać bogate, a wciąż za mało znane dziedzictwo tego regionu, z podkreśleniem bogatego dorobku krajów Grupy Wyszehradzkiej. Festiwal Eufonie to nasze kolejne bardzo ważne przedsięwzięcie na rzecz zbliżenia kultur krajów naszego regionu, a dla publiczności doskonała okazja do poznawania oraz smakowania środkowo- i wschodnioeuropejskiej różnorodności kulturowej poprzez muzykę, która jest najbardziej uniwersalnym językiem świata" - zaznaczył prof. Wiśniewski.

Międzynarodowa Nagroda Wyszehradzka, ustanowiona w listopadzie 2004 r., jest przyznawana wspólną decyzją ministrów kultury V4 w uznaniu wkładu w rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy krajami V4. Laureat otrzymuje dyplom, statuetkę oraz 20 tys. euro.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo–Wschodniej Eufonie jest inicjatywą Narodowego Centrum Kultury odwołującą się do "tradycji wspólnoty regionalnej większości krajów określanych dzisiaj jako Europa Środkowo-Wschodnia". Wydarzenia kulturalne w ramach projektu prezentują muzykę różnych epok i stylów od muzyki poważnej do popularnej poprzez muzyczne eksperymenty.

"Na festiwalowych scenach występują uznani artyści z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, jak również soliści i zespoły z innych części świata, którzy wykonują muzykę naszego regionu. Zgodnie z wiodącą ideą Festiwalu, prezentowany program umożliwia publiczności szersze zapoznanie się z kompozytorami i wykonawcami środkowo-europejskimi" - wskazuje NCK.

W poprzednich latach polskimi laureatami Nagrody Wyszehradzkiej byli Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie (2006), Stowarzyszenie Villa Decjusza (2010) i Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Demoludy-Nowa Europa" (2014).

Źródło:

PAP