EN

8.05.2024, 16:14 Wersja do druku

Warszawa. Festiwal Grzesiuka w najbliższy weekend

W sobotę i niedzielę odbędzie się Festiwal Grzesiuka. Będzie to spotkanie z warszawskim folklorem, któremu patronuje autor książki „Boso, ale w ostrogach”.

mat. teatru

Inne aktualności

W sobotę 11 maja w Teatrze Baza (ul. Podchorążych 39) odbędą się dwa spektakle "Ferajna", pierwszy o godzinie 12, drugi o 14. O godz. 15 spod teatru "alegancko i z faszonem" ruszy korowód do parku Sieleckiego (trasa ulicami: Podchorążych – Gagarina – Sielecką – Chełmską). W parku w godz. 15.30–19 będzie można pośpiewać z Heńkiem Małolepszym, wziąć udział w konkursie "Piosenki ulicy" oraz posłuchać koncertu Orkiestry Podmiejskiej Stare Babice i Okolice oraz Justyny Jary i Aleganckiej Kapeli.

W niedzielę 12 maja w parku Sieleckim od godz. 12 odbywać się będą: spektakl dla dzieci "Słowik", rozmowa Piotra Derlatki i Bartosza Janiszewskiego "(Nie)Pisarz Stanisław Grzesiuk", gra miejska "Ferajna pamięta!". Drugi dzień festiwalu muzycznie uatrakcyjnią występy: kapeli Sztajera (godz. 15), Duetu Małolepszy/Gruszczyński (godz. 16.30), Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej (godz. 18).

O godz. 12 w niedzielę ruszy też spacer śladami Stanisława Grzesiuka.

Na stronie Festiwalu Grzesiuka napisano: "Od 2016 roku organizujemy w parku Sieleckim niedzielne spotkania z miejskim folklorem. Patronuje nam postać Stanisława Grzesiuka z kilku powodów. Po pierwsze, wychowywał się nieopodal, na ul. Tatrzańskiej. Niedzielne popołudnia spędzał często właśnie tutaj – w parku Sieleckim, gdzie odbywały się zabawy taneczne. Wspomnienia ze swojej przedwojennej dzielnicy spisał w kultowej książce Boso, ale w ostrogach. Na mury zburzonej Warszawy przeniósł piosenki śpiewane kilka lat wcześniej, w zupełnie innej rzeczywistości. W audycjach radiowych przywoływał naturalny język warszawskich cwaniaczków, kupców, gazeciarzy. Bił od niego autentyzm, niezłomność, szczerość. Jego relacje do dzisiaj są jednymi z tych, które malują obraz polskiego dwudziestolecia międzywojennego".

Stanisław Grzesiuk (1918-63), z zawodu elektromechanik, znany jest jako bard biednego, robotniczego Czerniakowa. Folklor tej części Warszawy opisał w książce "Boso, ale w ostrogach" oraz uwiecznił na kilku płytach z piosenkami. Jest również autorem książek "Pięć lat kacetu", w której opisał swoje wspomnienia z pobytu w obozach koncentracyjnych, oraz "Na marginesie życia", wspomnień z lat powojennych, gdy chorował na gruźlicę.

Źródło:

PAP