EN

8.05.2024, 13:52 Wersja do druku

Warszawa. Majowy kalejdoskop emocji w Teatrze Druga Strefa

Teatr Druga Strefa otwiera drzwi do świata pełnego teatralnych wrażeń, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Majowy repertuar to mieszanka poruszających dramatów, tragikomedii, magicznych widowisk i spektakli familijnych, które rozbawią zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Dla miłośników emocji i wrażeń:

CALIGULA 2.0 (10, 11 maja, godz. 19.00) - niezwykły spektakl z Norwegii! Podróż do mrocznej przeszłości w nowej odsłonie znanej historii. Spektakl przenosi nas do czasów Rzymu, gdzie szalony władca Kaligula sieje terror i zmusza do refleksji nad współczesnymi problemami. Czy historia zatoczy koło?

IT'S OVER (17 maja, godz. 19.00) - premiera dramatu o mrocznej stronie incelstwa. Spektakl porusza trudne tematy mizoginii, alienacji i współczesnych relacji w dobie internetu. Czy jest jeszcze ratunek dla Adama, uwięzionego w pułapce własnej nienawiści?

NOC HELVERA (24 maja, godz. 19.00) - poruszający dramat o mrocznych czasach nazizmu i jego wpływie na współczesność. Spektakl zmusza do refleksji nad niebezpieczeństwem totalitaryzmu i fanatyzmu. Czy przeszłość powróci niczym mroczne widmo?

DRUGA (24 maja, godz. 19.00) - monodram o sile kobiecości i walce o własną tożsamość. Bohaterka spektaklu wyrywa się ze schematów i staje w obliczu życiowych wyzwań. Czy uda jej się odnaleźć szczęście i spełnić swoje marzenia?

Dla szukających humoru i rozrywki dla całej rodziny:

MAGIK KONRAD W TEATRZE DRUGA STREFA (25 maja, godz. 11.00) - kolejny magiczny seans, tym razem w wykonaniu Konrada, mistrza iluzji i rozrywki. Śmiech, zdziwienie i wciągająca atmosfera gwarantowane!

W ramach cyklu Studenci na scenę:

DRUGI POKÓJ (25 maja, godz. 19.00) - współczesna interpretacja znanego dramatu Herberta. Spektakl porusza problemy relacji międzyludzkich i stawia pytania o granice i kompromisy w miłości. Czy uda się bohaterom odnaleźć wspólną drogę?
Spektakl Teatru Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiego

Atelier przy Teatrze Druga Strefa:

MONODRAMAT (29 maja, godz. 19.00) - efekt warsztatów teatralnych dla młodzieży - szalony i zabawny spektakl o chaosie na planie filmowym. Intrygi, sprzeczki i nieoczekiwane zwroty akcji - to tylko przedsmak tego, co czeka na widzów.

Teatr Druga Strefa to nie tylko spektakle!

W maju zapraszamy również na zbiórkę elektrośmieci i wyprzedaż kostiumów teatralnych (21-23 maja, godz. 16.00-19.00). To świetna okazja, by pozbyć się zużytego sprzętu elektronicznego i zdobyć unikatowe stroje.

Nie czekaj - kup bilet już dziś i zanurz się w świecie pełnym emocji!

fot. mat. organizatora

CALIGULA 2.0 | tragikomedia

10, 11 maja, godz. 19.00

Minęły dwa, albo dwadzieścia lat rządów cesarza Kaliguli, trudno powiedzieć ile na pewno. Czas dłuży się niczym oczekiwanie na wizytę u dentysty, gdy czeka nas bolesne usuwanie zęba. Kaligula się nudzi. Czego może jeszcze pragnąć jeden z najbogatszych i najpotężniejszych ludzi na świecie? Posiadanie ponad 700 wozów (co prawda jeszcze nie wynalezionych), wzbudzające strach kochanki i całkowita kontrola nad bogatym kontynentem nie wystarczają, by zapisać się w historii jako największy tyran i imperator.

Rozwiązaniem wydaje się specjalna operacja imperialna mająca na celu przejęcie sąsiedniego kraju, wsparta sprawnie działającą i kreatywną machiną propagandową. Tymczasem skorumpowani oligarchowie nerwowo krążą wokół klatki z lwami, klaszcząc gladiatorom, a generałowie armii bacznie obserwują swoje tyły w obawie przed kulami z pistoletów „Gurza” kalibru 9 mm (również nieistniejących w owym czasie). Czy Kaligula utrzyma się u władzy, podczas gdy jego imperium powoli zaczyna brakować żywności i mięsa armatniego? A może czeka go ostatni zachód słońca, a jedynym towarzyszem będzie jego ulubiony koń, świeżo mianowany senatorem – Incitatus?

Najnowsza sztuka Rolfa Almego, z międzynarodową obsadą z Ukrainy, Polski, Australii i Norwegii, reinterpretuje trwający konflikt na Ukrainie. Alme, znany ze swojego reżyserskiego stylu polegającego na wykorzystywaniu i „przepisywaniu” mitów i opowieści starożytnych, by komentować i oświetlać współczesność, w „Kaliguli 2.0” posługuje się postacią Kaliguli i starożytnym Rzymem jako ramami do zbadania Rosji pod rządami Putina i tematu jego wojny, przynoszącej niekończące się cierpienie i dalekosiężne geopolityczne konsekwencje. „Kaligula 2.0” opowiada historię społeczeństwa opartego na strachu i inwigilacji, poruszając się pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, gdzie totalitarny system cesarza powoli rozpada się w wyniku niekończących się wojen i międzynarodowych sankcji. Tyraniczny cesarz Kaligula na zawsze pozostanie symbolem władcy absolutnego.

Obsada:

Caligula - Piotr Misztela 

Milonia - Elisabeth Dahl

Asinius - Christian Hestø

Cassius - Tyrone Douglas

Okrainia - Anna Darmoriz 

Autor tekstu i reżyser Rolf Alme

Muzyka Christian Hestø

Premiera 5, 6 marca 2024 w Salt Art & Music Oslo

Spektakl grany jest w języku angielskim z polskimi napisami.

fot. mat. teatru

IT'S OVER | dramat | premiera

17 maja, godz. 19.00

Adam, 25-letni mężczyzna, tkwi w pułapce mimowolnego celibatu. Pogrążony w samotności, staje się incelem – członkiem subkultury przepełnionej żalem, nienawiścią i mizoginią. IT'S OVER to wstrząsająca podróż do wnętrza Adama, odsłaniająca źródła jego radykalizacji. Spektakl stawia pytania o wpływ społeczeństwa i rodziny na kształtowanie się mizoginistycznych poglądów.

Czy Adam jest ofiarą, czy sprawcą?

Czy społeczeństwo ponosi odpowiedzialność za powstanie incelów?

Czy jest jeszcze szansa na zmianę?

IT'S OVER nie udziela prostych odpowiedzi. Spektakl prowokuje do refleksji nad mroczną stroną współczesnego świata i skłania do zadumy nad kondycją młodego pokolenia.

Scenariusz: Aleksandra Kowalczyk

Reżyseria i wykonanie: Bartosz Goździkowski, Aleksandra Kowalczyk

Kostiumy: Agnieszka Zadworna

Scenografia: Sylwester Biraga

Zdjęcia: Kacper Mucha

Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński

Kategoria wiekowa 15+ | Czas trwania 80 minut

fot. Piotr Szafran

DRUGA | monodram Katarzyny Traczyńskiej

24 maja, godz. 19.00

DRUGA  to opowieść o losach kobiety – żony, matki, córki, aktorki. Historia o  łamaniu barier, buncie, o wychodzeniu ze strefy komfortu. Codzienna  walka o własną tożsamość w zestawieniu z dążeniami artystycznymi to  wyboista droga. Bohaterka podąża jednak ścieżką poszukiwania wolności,  co jest zmaganiem szczególnie trudnym, bo przez lata pozostawała w  cieniu autorytatywnej matki.

DRUGA to monodram, w którym  aktorka dialoguje z publicznością poszukując własnej tożsamości. To gra,  zabawa i dramat w jednym. O życiu, sile, jaką mamy w sobie, słabości,  niepohamowanym apetycie na codzienność, o stracie i wygranej. To  opowieść skrząca od dowcipu i głębokiej refleksji… jednym słowem,  rollercoaster.

Z ciekawostek, zakulisowych ploteczek  trzeba koniecznie zdradzić (w tajemnicy, oczywiście), że odtwórczyni  głównej roli posiada pewną specyficzną, ważną umiejętność. Jest  mianowicie członkinią formacji tanecznej, która w listopadzie 2022  zdobyła mistrzostwo świata w stepowaniu. Jak zatem sądzicie – czy to jest umiejętność, która zostanie wykorzystana na scenie? 

Pierwotnie  DRUGA miała być projektem kobiecym, zrealizowanym wyłącznie przez  żeński pierwiastek. Temat okazał się jednak tak uniwersalny, że panowie  nie pozostali obojętni. Dlatego, choć u podstaw stoi praca kobiet,  aktorki – autorki – i reżyserki, to jednak i panowie dołożyli swoją cegiełkę. Dzięki temu projekt DRUGA stał się wszechstronny, pojemny, otwarty.

autorka: Agnieszka Lis

reżyseria: Anna Sandowicz

wykonanie: Katarzyna Traczyńska

muzyka: Marek Jakubowicz

choreografia: Michał Wierzbowski

plakat: Asya Burtseva

zdjęcie do plakatu: Eligiusz Baranowski

realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński

Premiera 13 października 2023 Teatr Druga Strefa Warszawa

Czas trwania 60 minut | Kategoria wiekowa 15+

fot. Eligiusz Baranowski

NOC HELVERA | dramat

24 maja, godz. 19.00

Czy brunatne czasy rodzącego się nazizmu należą już do przeszłości? Czy kryształowe noce w różnych odsłonach nie są powtarzającym się elementem historii na sinusoidzie wieków? Czy współczesne podziały na gorszy i lepszy sort nie powinny zasiać w nas niepokoju?  Teatr Druga Strefa każe widzowi zmierzyć się z trudnymi pytaniami. Sylwester Biraga inscenizując dramat Ingmara Villqista nie podsuwa gotowych odpowiedzi. Każe wszystkim szukać ich wewnątrz siebie, sprawiając, że Noc Helvera staje się ich udziałem. Nie sposób będzie jej zapomnieć po opuszczeniu teatru. Wracać będzie jak natrętne echo. Każde medialne informacje będą nową Nocą Helvera! Helvera XXI wieku...

Z recenzji:

Mogło się wydawać, że zaskakujący dramat Villqista, którego premiery telewizyjna i teatralne w warszawskich teatrach Studio i Powszechnym przed ponad 20 laty wzbudziły emocje, już wyczerpał swoje możliwości, że już wszystko o tej sztuce wiemy. Tymczasem najnowsza jej realizacja w Teatrze Druga Strefa w reżyserii Sylwestra Biragi odsłania mniej widoczne, głębinowe sensy dramatu.

Tomasz Miłkowski aict.art.pl  22 marca 2022

Osobiście chciałbym pochwalić Halinę Chrobak: wzruszająco zagrała kobietę troszczącą się o swojego podopiecznego i walczącą o jego spokój! Jest to kolejna wspaniała rola tej znakomitej Aktorki! Nic dziwnego zatem, że po spektaklu zapadła długa cisza na widowni i dopiero po pewnym czasie rozległy się mocne, w pełni zasłużone, brawa.

Roman Soroczyński warszawa.pl  6 września 2022

Szokujący spektakl. Wszystko mnie w nim zaskakiwało. Oglądając go broniłem się pazurami przed tym, żeby dać się porwać - przegrałem. Wciąż posługujący się najbardziej klasycznymi środkami, jest jednocześnie bardziej nowoczesny od tego, czym karmi się współczesny teatr. Niezwykła forma [...] Zagrane to jest tak, że burza braw to mało.

Włodzimierz Neubart - Chochlik Kulturalny 18 listopada 2021

Autor: Ingmar Villqist

Występują: Halina Chrobak, Piotr Duda

Reżyseria, scenografia i kostiumy: Sylwester Biraga

Plakat: Jan Wawrynkiewicz

Fotosy: Eligiusz Baranowski

Licencja na wystawienie spektaklu została została udzielona przez ZAIKS

Premiera 8 października 2021

Czas trwania 60 minut | Spektakl dla widzów 15+

fot. Eligiusz Baranowski

MAGIK KONRAD W TEATRZE DRUGA STREFA | spektakl familijiny

25 maja, godz. 11.00

Magik Konrad – specjalista od  rozbawiania dzieci za pomocą iluzji! Konradowe show to oczy  wytrzeszczone ze zdziwienia i brzuchy obolałe ze śmiechu. To 45 minut  radochy na pełnych obrotach!   

Nasz magik jest strasznym fajtłapą,  dzieci ciągle muszą mu podpowiadać, co robi źle czy o czym tam  zapomniał. A do niektórych numerów Konrad zaprasza na scenę asystentów  wybieranych z publiczności. :-)   

Będzie się działo! Będzie  sznurek, co gubi końce, kula - co udaje, że lata, a także metalowe koła,  co łączyć się potrafią. A to tylko część niespodzianek!  

Konrad  zna się na rzeczy, występuje od 14 lat i wykonał w tym czasie ponad 3000  występów! 

Występował w telewizji, w samolotach, w Polsce i za granicą, a  ostatnio nawet w czystych skarpetkach.  

Pokaz familijny, zapraszamy dzieci w wieku od 4 do 10 lat.  

Zapraszamy też rodziców, babcie, dziadków, a nawet i teściową!  

Czas trwania: 45 min 

Nie zwlekaj z zakupem biletów, znikają szybciej niż pączki w tłusty czwartek!

fot. Sylwester Biraga

DRUGI POKÓJ | studenci na scenę

25 maja, godz. 19.00

Drugi Pokój - Współczesna interpretacja dramatu Herberta

Spektakl "Drugi Pokój" Zbigniewa Herberta, przeniesiony w realia współczesnego świata, staje się głębokim studium problemów trawiących współczesne relacje międzyludzkie. Czy tytułowy "Drugi Pokój" to jedynie fizyczna przestrzeń, o którą toczy się walka, czy może raczej metafora skrywanych pragnień, lęków i traum, których bohaterowie nie potrafią otwarcie wyrazić?

Inscenizacja zderza ze sobą dwie wizje "Drugiego Pokoju". Z jednej strony mamy młodą parę, pogrążoną w euforii namiętności i zauroczenia, pragnącą rozpocząć nowe życie wspólnie. Z drugiej strony rzeczywistość brutalnie weryfikuje ich ideały, ujawniając ignorancję, gniew, pożądanie i strach, które kumulują się między nimi.

Źródłem tych emocji staje się brak przestrzeni nie tylko fizycznej, ale również psychicznej. Zamknięci w ciasnej przestrzeni mieszkania, bohaterowie nie potrafią stworzyć dystansu niezbędnego do zdrowej relacji. Uwikłani we własne ograniczenia i iluzje, nie potrafią otwarcie komunikować się ze sobą, co prowadzi do narastającej frustracji i niezrozumienia.

Tytułowy "Drugi Pokój" może być więc interpretowany jako metafora ludzkiej podświadomości. To tam skrywają się najgłębsze lęki, pragnienia i traumy, które determinują nasze zachowania i wpływają na relacje z innymi. Bohaterowie dramatu Herberta nie potrafią dotrzeć do tego "Drugiego Pokoju" w sobie nawzajem, co uniemożliwia im zbudowanie prawdziwie głębokiej i satysfakcjonującej relacji.

Spektakl stawia więc pytania o uniwersalne problemy współczesnych związków. Czy w erze wszechobecnego pośpiechu i konsumpcjonizmu potrafimy jeszcze budować trwałe relacje oparte na szczerości i wzajemnym szacunku? Czy potrafimy pokonać bariery budowane przez nasze własne ograniczenia i lęki? "Drugi Pokój" nie udziela gotowych odpowiedzi, ale skłania do refleksji i poszukiwania własnych rozwiązań.

Warto również zastanowić się, czy historia przedstawiona w spektaklu jest jedynie obrazem konkretnej pary, czy też może służyć jako uniwersalny komentarz do kondycji współczesnego człowieka. Czy problemy bohaterów odzwierciedlają szersze zjawiska społeczne i kulturowe? Czy "Drugi Pokój" to jedynie metafora skrywanych pragnień i lęków jednostki, czy może raczej odzwierciedlenie głębszych mitów i archetypów zakodowanych w zbiorowej podświadomości?

Interpretacja "Drugiego Pokoju" jest wieloznaczna i zależy od indywidualnej wrażliwości widza. Spektakl z pewnością skłania do refleksji nad naturą ludzkich relacji, stawiając trudne pytania o miłość, bliskość i komunikację w dzisiejszym świecie.

Cykl studenci na scenę

Spektakl Teatru Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiego

Występują: Ola Rykowska, Jan Zasowski

Reżyseria: Sylwester Biraga

Muzyka: Michał Górczyński

Czas trwania 50 minut | Kategoria wiekowa 15+

MONODRAMAT | pokaz warsztatowy Atelier przy Teatrze Druga Strefa

29 maja, godz. 19.00

MONODRAMAT to pokaz warsztatowy przygotowany na zajęciach teatralnych #Atelier przy Teatrze Druga Strefa.  Przez trzy miesiące uczestniczki poznawały pracę nad tworzeniem spektaklu teatralnego ,,od pomysłu do premiery”. Pokaz MONODRAMAT jest efektem wrażliwości, kreatywności i pracy uczestniczek warsztatów pod opieką artystyczną aktorki Aleksandry Kowalczyk i aktora Bartosza Goździkowskiego.

Akcja rozgrywa się na planie filmowym, gdzie szaleństwo miesza się z rzeczywistością. Poznaj szalonego reżysera, kapryśne aktorki, asystentkę przynoszącą kawę i nieokiełznane fanki. Na planie wybuchają kłótnie, napięcie sięga zenitu, a bohaterowie nie cofną się przed niczym, by osiągnąć swój cel. 

Scenariusz pokazu jest efektem wspólnej pracy uczestniczek zajęć i czerpie inspirację z codziennych problemów młodzieży. Porusza takie tematy jak brak wiary w siebie, fałszywe przyjaźnie, walka o swoje granice, strach przed niespełnieniem i trudne relacje w środowisku rówieśniczym i licealnym.

Występują: Diana Figurska, Hanna Mazurczak, Nina Pietrasik, Pola Kurowska, Róża Falak, Vixen Kłębek

Opieka artystyczna: Aleksandra Kowalczyk, Bartosz Goździkowski

Teatr Druga Strefa – Razem dla Ziemi!

21-23 maja, godz. 16.00-19.00

Teatr Druga Strefa od lat aktywnie angażuje się w działania na rzecz ochrony środowiska. W trosce o naszą planetę realizujemy szereg projektów, których celem jest promowanie ekologicznych postaw wśród widzów i społeczności lokalnej.

Zero Waste w Teatrze

Jednym z filarów naszej działalności jest idea Zero Waste. Dbamy o to, by scenografie i rekwizyty wykorzystywane w spektaklach były przerabiane i używane ponownie. Kostiumom teatralnym dajemy drugie życie, organizując wyprzedaże dla miłośników unikalnych strojów. Podczas pierwszej edycji akcji w listopadzie 2023 roku, ponad 150 kostiumów znalazło nowych właścicieli!

Zbiórka elektrośmieci

W kwietniu 2023 roku Teatr Druga Strefa dołączył do ogólnopolskiego programu "Moje miasto bez elektrośmieci". W ramach akcji widzowie mogli przynosić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, otrzymując w zamian vouchery na spektakle. Dotychczas zorganizowaliśmy dwie edycje zbiórki, podczas których zebraliśmy łącznie ponad 820 kilogramów elektrośmieci!

Zapraszamy do udziału w naszych akcjach!

Wierzymy, że wspólnymi siłami możemy zrobić wiele dobrego dla naszej planety. Zachęcamy wszystkich do włączenia się w nasze działania na rzecz ochrony środowiska.

Kolejna zbiórka elektrośmieci oraz 2. edycja wyprzedaży kostiumów i rekwizytów teatralnych 21 – 23 maja w godzinach 16.00-19.00

Źródło:

Materiał nadesłany