EN

8.05.2024, 18:47 Wersja do druku

Warszawa. Koncert Sound of Europe przed Teatrem Powszechnym

Już w najbliższą sobotę, 11 maja o godz. 17.00 w Ogrodzie Powszechnym, czyli przed głównym wejściem do Teatru Powszechnego w Warszawie, odbędzie się koncert „Sound of Europe” organizowany z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

fot. fot. Arek Blomka / mat. teatru

Inne aktualności

„Sound of Europe” to kompozycja na motywach „Ody do radości” w wykonaniu połączonych zespołów Warsaw Improvisers Orchestra oraz Sound in Space Orchestra pod batutą Raya Dickaty’ego. Wydarzenie realizowane jest dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Tego samego dnia, ale kilka godzin wcześniej, bo o godz. 13:00, Teatr Powszechny zaprasza także na Rodzinny spacer przyrodniczy w parku Skaryszewskim z przewodniczką dr Zuzanną Jagiełło, badaczką ptaków i antropocenu, członkinią Laboratorium Ewolucji i Ekologii w Mieście.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

Koncert „Sound of Europe”
Sound in Space Orchestra to kolektyw performerów dźwięku, którzy uczestniczyli w warsztatach muzycznych „Sound in Space” pod egidą Raya Dickaty’ego, odbywających się dzięki Fundacji Strefa WolnoSłowa od 2017 r. w Teatrze Powszechnym. Celem tych warsztatów jest tworzenie brzmienia przez profesjonalnych muzyków i nie-muzyków, pochodzących z różnych kultur i mających za sobą różne doświadczenia, poprzez grupową, wolną improwizację.

Twórczość grupy opiera się na praktyce „głębokiego słuchania” (Deep Listening Excercise). Wydobywając dźwięk z przedmiotów, które zazwyczaj nie pełnią roli instrumentów, i komponując go z własnymi głosami, grupa kreuje abstrakcyjną przestrzeń polifoniczną i potęguje doznania słuchowe gości koncertu.

Z kolei Warsaw Improvisers Orchestra to zespół oddający się spontanicznemu tworzeniu muzyki opartej na zasadach wolnej improwizacji – na wielką skalę. Projekt powstał, aby umożliwić muzykom z Warszawy i okolic granie w dużym, improwizującym zespole, choć w trakcie występów formują się również mniejsze składy – duety, tercety, kwartety. Na jednej scenie grają ze sobą zarówno doświadczeni, utytułowani muzycy, jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z improwizacją na żywo. Wszyscy wynoszą z tych spotkań bardzo wiele, a obecność dyrygenta, który kieruje poczynaniami orkiestry i w większym lub mniejszym stopniu kontroluje przebieg koncertu, pilnując, by grupa nie zatraciła się w improwizacji, gwarantuje rezultaty, które są wartościowe również dla słuchaczy. Założycielem orkiestry, jej głównym koordynatorem i dyrygentem jest saksofonista Ray Dickaty.

„Rodzinny spacer przyrodniczy”
Niepowtarzalny, wiosenny spacer przyrodniczy w parku Skaryszewskim, gdzie otuleni śpiewem ptaków i wiosenną aurą, będziemy zagłębiać się w bogactwo przyrodnicze miejskiego środowiska. Poszukamy zwierzęcych mieszkańców parku, ich śladów oraz tropów. W szczególności odkryjemy tajemnice życia ptaków, które w tym okresie wędrują między gałęziami, budują gniazda i szukają pożywienia. Dowiemy się, jak wygląda dzikie życie w miejskim świecie oraz jak my, ludzie, jesteśmy z nim połączeni.

termin: 11 maja, sobota, start o godz. 13.00, koniec ok. 14.30

gdzie: start przed wejściem głównym do Teatru Powszechnego w Warszawie (ul. Zamoyskiego 20), następnie przejście do parku Skaryszewskiego

dla kogo: dzieci wraz z rodzicami/opiekunami

prowadzenie: dr Zuzanna Jagiełło

 koszt: 10 zł od osoby, liczba miejsc ograniczona, bilety: https://www.powszechny.com/rezerwacja/termin.html?id=391
informacje szczegółowe: [email protected], 510 131 807.

Uwaga: prosimy o zabranie wygodnych butów oraz ubrań/parasoli na wypadek deszczu.

Dr Zuzanna Jagiełło – naukowczyni Uniwersytetu Warszawskiego. Bada znaczenie antropocenu oraz skutki urbanizacji, ocieplenia klimatu oraz zanieczyszczenia środowiska plastikiem dla ptaków. Szczególnie skupia się na użyciu plastiku oraz innych śmieci w budowie gniazd i ich wpływu na pisklęta. Od niedawna dołączyła do zespołu Laboratorium Ewolucji i Ekologii w Mieście badającego wpływ urbanizacji na sikory – bogatki i modraszki. Od lat związana z edukacją przyrodniczą, początkowo w warmińskiej Fundacji Albatros, a następnie w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Rodzinny spacer przyrodniczy organizowany jest w ramach projektu „Klimatyczny ogród”, dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Źródło:

Materiał nadesłany