EN

8.05.2024, 12:05 Wersja do druku

Warszawa. Majówka Teatralna 2024

Teatr Akt zaprasza 11. Majówkę Teatralną, tym razem po raz pierwszy na Kamionku.

fot. mat. teatru

18 maja godz. 17.00-21.30 Centrum Lokalne Kamionek Grochowska 328

Majówka Teatralna to plenerowe wydarzenie kulturalne, które odbywa się cyklicznie w maju na terenie Dzielnicy Praga-Południe, głównie na Grochowie ( od 2013 roku ).
Celem wydarzenia jest prezentacja zjawiska teatru plenerowego mieszkańcom Pragi-Południe i Warszawy. To okazja do pokazania działalności lokalnego Teatru Akt poza jego siedzibą na Olszynce Grochowskiej i zaproszonych gości z kręgu teatru, cyrku, tańca i muzyki. Zaprezentują się artyści z naszej dzielnicy, związani miejscem zamieszkania lub mający z nią ścisły kontakt ( np. przez współpracę z Teatrem Akt ).

W każdej edycji staramy się ożywić kulturalnie nowe miejsce na terenie Dzielnicy i w roku 2024 chcielibyśmy zagościć w nowo otwieranym Centrum Lokalnym Kamionek.

Temu miejscu i przestrzeni dedykujemy specjalnie przygotowaną akcję plastyczno-ruchową „Panoptikum typów warszawskich”.

W ramach ponad czterogodzinnego pleneru Majówki teatralnej odbędą się animacje kulturalno-rekreacyjne (działania teatralno-cyrkowe, plenerowe warsztaty twórcze, akcję improwizacji kontaktowej i animacje z labiryntem ), koncert i spektakl plenerowy Teatru Akt „Płonące laski 4”.

Majówka teatralna to otwarte święto teatralne na Pradze-Południe dostępne dla wszystkich chętnych widzów, zapewniające dostęp do atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu, promujące kulturę i sztukę na wysokim poziomie oraz zachęcające uczestników do działań twórczych.

PROGRAM:

17.00-19.30
ANIMACJE TEATRALNO-CYRKOWO-SPORTOWO-TANECZNO-MUZYCZNE

PANOPTIKUM TYPÓW WARSZAWSKICH TEATR AKT
Galeria osobliwych postaci inspirowanych warszawską tradycją, szczególnie z prawej strony Wisły.

W plenerze Teatr Akt wypracował sobie indywidualną i rozpoznawalną metodę działań teatralnych, koncentrującą się na współdziałaniu aktora i widza. W ramach swoich akcji wprowadza w przestrzeń uliczną elementy teatralizacji poprzez scenografię, kostiumy i dramaturgię, tym razem inspirowaną folklorem warszawskim.

Akcja specjalnie przygotowana na Majówkę i dedykowana przestrzeni Centrum Lokalnego Kamionek.

ANIMACJE Z LABIRYNTEM SYLWIA HANFF
Labirynt jednościeżkowy to forma labiryntu ułożonego na ziemi, który składa się z pojedynczej ścieżki, tworzącej harmonijny wzór i zawsze prowadzącej do centrum. Nie ma w nim ślepych zaułków, ani trików. Ścieżka, po której się idzie jest dokładnie widoczna i daje poczucie bezpieczeństwa.

Badania dr Herberta Bensona z Harvardzkiej Szkoły Medycznej, wykazały, że przemierzanie ścieżki labiryntów jednościeżkowych ma dodatnie znaczenie dla zdrowia i psychiki człowieka. Labirynt jednościeżkowy to znakomite wszechstronne narzędzie. Służy zarówno do relaksu i integracji, jak i znakomitej zabawy dla dzieci i całych rodzin. W ramach programu przewidziane jest wspólne układanie labiryntu z kolorowych elementów, chodzenie i animacje w labiryncie. Animacjom z labiryntem towarzyszyć będą działania plastyczne: każdy uczestnik będzie mógł namalować fantazyjny labirynt na kamieniach i innych materiałach. Każdy użytkownik będzie mógł wrócić do domu z własnoręcznie namalowanym obrazem labiryntu.

Sylwia Hanff – teoretyczka sztuk performatywnych (zajmuje się Antropologią Teatru i filozofią sztuk performatywnych), pionierka i najbardziej rozpoznawalna polska performerka butoh, wędrowiec Labiryntu.

KLOWNADA CLAUDIA WAWRZYŃCZYK
W swojej pracy bazuje na technikach teatralnych, muzycznych i cyrkowych, z wykorzystaniem wiedzy psychologicznej. Na Majówce zobaczymy ją w postaci Ciotki Rozalii.

Claudia Wawrzyńczyk - aktorka, klown, performer. Z teatrem związana od czasów szkolnych,
obecnie pasjonatka tańca, ruchu i improwizacji wszelakiej. Prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych, z zakresu ruchu, świadomości ciała i pracy z rekwizytem oraz zajęcia muzyczno-teatralne dla osób z niepełnosprawnościami.

CYRKOWE IGRASZKI BARTŁOMIEJA KEVINA KUŹMY
Student Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej, aktor zamojskiej grupy teatralnej i Teatru Akt, jako specjalista wciągnie nas w arkana posługiwania się różnymi przedmiotami.

CITY IMPRO MAJA [MAYA] BACZYŃSKA
„City impro” – głos, misy himalajskie, „perkusjonalia” i bęben szamański traktowane performatywnie, z inspiracji przestrzenią miejską i spotkaniami, które mogą się w niej odbyć lub nie.

Maja [Maya] Baczyńska – muzyk, pedagog specjalny, arteterapeutka, performerka, scenarzystka, reżyser, autorka tekstów. Laureatka nagród muzycznych, poetyckich, filmowych i teatralnych.

AKCJA BIAŁY MAJ ŁADNO/WICHOWSKI
Improwizacja w kontakcie, improwizacja solo, inspirowana estetyką butoh i Szekspirem…

Wystąpi Anna Ładno i Jakub Wichowski, artyści znani lokalnej publiczności z Grupy Incydentalnej Grochów Grochów i nie tylko.

GRY I ZABAWY RUCHOWE
Poprzez ruch fizyczny pragniemy ożywić duszę każdego uczestnika spotkania.

Szereg prostych przyrządów takich jak: szczudła, skoczki, jeździki, talerzyki itp. będzie pretekstem do poszerzania swoich umiejętności, współpracy z innymi, pobudzania do aktywności i zmiany.

Odkrywać świat będą z nami Dominik Muraszko i Błażej Kowalski.

19.30-20.30
KONCERT KOSMICZNI WARSZAWA
Kosmiczni Warszawa łączą XX-letnią warszawską muzykę ze swoim retro electro!

Z powodu ciążącej w przestrzeni publicznej opinii o nieuchronnym i nieodległym już końcu naszej cywilizacji i kultury nasi śmiałkowie – Heniek Małolepszy i Kwazar opuszczają warszawską Pragę, Stolicę, a nawet Planetę… Wyruszają w bliżej nieokreślonym kierunku. Lekko zagubieni w przeszłości cwaniakują pilotów bez licencji i cisną w przyszłość pionowo startując lot. W przekonaniu o nieodzowności i doniosłości misji, napędzani życzliwością dla wszystkich istot Kosmosu, odwołują się do międzywojennej kultury Stolicy, jako rdzenia przyszłej cosmic pop kultury.

20.30
SPEKTAKL PLENEROWY TEATRU AKT PŁONĄCE LASKI 4

AGNIESZKA MUSIAŁOWICZ KAROLINA BANASZEK MAREK KOWALSKI TOMASZ MUSIAŁOWICZ KRZYSZTOF SKARŻYŃSKI JANUSZ PORĘBSKI
ŚWIATŁO: ADAM SZTORC

Spektakl w zabawny i przewrotny sposób opowiada o odnajdywaniu radości życia w prozaicznych zdarzeniach dnia codziennego. To lekka, sentymentalna opowieść, na którą składają się humorystyczne sceny i efektowne popisy, przykład klasycznej sztuki ulicy, bogatej w grę ognia, świateł, dobrej muzyki i wartkiej akcji. Animację ognia, ekspresyjny taniec, barwne i dynamiczne obrazy przeplatają sceny ukazujące odrobinę nostalgii, która pojawia się wraz z każdą dobrze przeżytą chwilą.
Spektakl przyjmowany jest równie dobrze na prestiżowych festiwalach teatralnych, jak i w małych miejscowościach. Podobnie, jak w większości przedstawień aktorzy Teatru Akt posługują się uniwersalnym językiem ciała, gestów i mimiki.

TEATR AKT
Funkcjonuje w dziedzinie teatru ruchu, pantomimy, teatru wizualnego od 1989 roku. Jego działalność obejmuje spektakle sceniczne, widowiska plenerowe, akcje uliczne i środowiskowe.

Prezentuje swoje dokonania w Warszawie, Polsce i za granicami kraju. Najbardziej znany jest ze swoich występów plenerowych, które rozpoczął w 1993 roku i które do dzisiaj są znakiem firmowym Akt-u.

Ze swoimi występami teatr odwiedził prawie wszystkie festiwale teatrów ulicznych w Polsce, był częścią „outdoorową” wielu wydarzeń teatralnych i kulturalnych.
Pozyskanie w 2010 roku lokalu na Olszynce Grochowskiej i jego adaptacja otworzyło możliwości zwiększenia aktywności kulturalnej Teatru na terenie Warszawy. Nowa siedziba umożliwiła powstawanie i prezentacje spektakli scenicznych ( scena ) i plenerowych ( pokazy na dziedzińcu przed siedzibą ). Intrygująca lokalizacja dała impuls twórczy zespołowi do tworzenia akcji i wydarzeń środowiskowych, związanych z okolicą ( Plaża Kozia Górka, Legendy Olszynki).

Ideą całego wydarzenia jest prezentacja zjawiska teatru plenerowego mieszkańcom Pragi-Południe i Warszawy. To okazja do pokazania działalności lokalnego Teatru Akt i zaprzyjaźnionych artystów w nowej lokalizacji i popularyzacja twórczości kwitnącej na grochowskiej Koziej Górce.

Działania w plenerze zgodnie z zasadą teatru ulicznego- egalitarnością – skierowane będą do dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystkie wydarzenia będą dostępne dla osób mających utrudniony dostęp do kultury (działania w plenerze wstęp wolny).

Organizator Majówki: Teatr Akt
Kurator: Marek Kowalski

Przybywajcie!

Projekt współfinansuje m.st Warszawa Dzielnica Praga-Południe.

Źródło:

Materiał własny