EN
5.07.2022, 15:37 Wersja do druku

Warszawa. Na Muzeum Sztuki Nowoczesnej zawieszono wiechę

Inne aktualności

We wtorek uroczyście zakończono etap prac przy konstrukcji żelbetowej budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej, który powstaje przy placu Defilad w centrum Warszawy. Z tej okazji na najwyższym punkcie obiektu zawieszono wiechę. W wydarzeniu wzięła udział m.in. zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Wiecha to wieniec przystrojony kolorowymi wstążkami, który zgodnie z budowlaną tradycją, wiesza się na szczycie budowy. Symbolizuje zakończenie ważnego etapu prac.

Prace nad budową Muzeum Sztuki Nowoczesnej w centrum Warszawy trwają od 2019 roku. Budynek stoi przy placu Defilad w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki. We wtorek uroczyście zakończono prace przy konstrukcji żelbetowej zawieszeniem wiechy na najwyższym punkcie obiektu.

Jak poinformowało MSN, za sylwetkę budynku odpowiada nowojorska pracownia Thomas Phifer and Partners, współpracująca z architektami ze studia APA Wojciechowski.

"Dziś konstrukcja budynku jest już gotowa, podobnie jak znaczna część białej betonowej fasady, wieża kinowa czy przestrzenne ciągi komunikacyjne wraz z monumentalną, centralną klatką schodową" - podkreśla MSN.

Muzeum ma cztery kondygnacje nadziemne i dwie usytuowane w podziemiach. Muzeum zajmuje około 20 000 mkw. "We wnętrzach zaprojektowano ponad 4500 mkw przestrzeni ekspozycyjnych - 9 razy więcej niż w aktualnej siedzibie, w Muzeum nad Wisłą. W budynku znajdą się sale edukacyjne, pracownia konserwatorska, magazyn dzieł sztuki oraz kino z widownią na 150 osób" - przekazało MSN.

"Przeprowadzka MSN-u do nowej siedziby pozwoli na ogromne wzbogacenie naszego programu" - powiedziała dyrektorka Muzeum Joanna Mytkowska.

Podkreśliła, że nowe przestrzenie pozwolą na prezentację licznych i przyciągających publiczność wystaw. "Dzięki temu radykalnie wzrośnie dostępność sztuki i kultury współczesnej w Warszawie" - zaznaczyła Mytkowska.

"Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest wyjątkową inwestycją, bo to inwestycja w kulturę niezależną" - powiedziała zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra. Podkreśliła, że MSN to centralne miejsce nowego centrum Warszawy.

"Głęboko wierzę, że to będzie symbol nowej, otwartej Warszawy" – powiedziała natomiast przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska. "Jestem pewna, że to muzeum będzie nie tylko instytucją ponadnarodową, ale też bardzo ważną instytucją lokalną" - podkreśliła.

Muzeum planuje zakończenie prac budowlanych w drugiej połowie 2023 roku. Podkreśla, że obecnie trwają intensywne przygotowania do wystawy otwarcia, która zaprezentuje tworzoną od ponad 15 lat kolekcję Muzeum.

Źródło:

PAP

Autor:

Paweł Auguff