EN
4.02.2022, 13:38 Wersja do druku

Warszawa. Min. Gliński: śmierć Krafftówny zamyka rozdział we współczesnych dziejach polskiej kultury

Inne aktualności

Śmierć Barbary Krafftówny zamyka ważny rozdział we współczesnych dziejach polskiej kultury - podkreślił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście odczytanym podczas uroczystości pogrzebowych aktorki Barbary Krafftówny.

W liście odczytanym przez wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wandę Zwinogrodzką, Gliński podkreślił, że "śmierć Barbary Krafftówny zamyka ważny rozdział we współczesnych dziejach polskiej kultury". "Odeszła wspaniała artystka, która emanowała niezwykłą osobowością oraz życzliwością. Jej aktorski kunszt zapisał się w pamięci wielu pokoleń" - wskazał.

Szef resortu kultury zwrócił także uwagę, że "wypowiedziane przez nią słowa - Teatr to jest niezniszczalna komórka naszej egzystencji życia - stanowią ważkie wyznanie doświadczonej aktorki i podsumowanie Jej drogi zawodowej". "Sztuka towarzyszyła Jej, jak sama wspominała, od najmłodszych lat, można nawet powiedzieć, że była trwałe zespolona z Jej temperamentem, charakterem i wrażliwością. Mistrzostwo warsztatu zaowocowało międzynarodowymi sukcesami, niezliczonymi laurami i zachwytem publiczności" - zaznaczył Gliński.

Szef MKiDN w liście zaznaczył również, że Krafftówna "była utalentowaną aktorką i piosenkarką, zawsze ciekawą nowych, artystycznych wyzwań". "Poszukiwania, poza dramatem, obejmowały repertuar muzyczny, a także kabaretowy" - dodał. Gliński zwrócił także uwagę na kreacje Krafftówny w słuchowiskach radiowych oraz Teatrze Telewizji.

Jak jednak zastrzegł, "Jej artystyczna droga nie była pozbawiona trudu i trosk życia, w którym doświadczyła grozy wojny, a w późniejszych latach straty najbliższych osób". "Pomimo tragicznych doświadczeń w życiu osobistym, pozostała aktywną zawodowo artystką. Swą wielowymiarową działalnością i konsekwentną pracą zapisała wyjątkowe karty w historii polskiej kultury" - podkreślił szef MKiDN.

Gliński zapewnił, że "zapamiętamy Ją jako uśmiechniętą, pełną pogody ducha i dobroci osobę, darzącą innych życzliwością i ciepłem". "Jej wyjątkowa osobowość, uniwersalne wartości, którymi się kierowała oraz wytrwałość w chwilach najtrudniejszych pozostawiły nam przykład pięknego życia" - podsumował.

Źródło:

PAP