Podczas 60. edycji festiwalu zostanie odsłonięte popiersie jego twórcy, Andrzeja Markowskiego. Po uzgodnieniach, jakie poczynił dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia Jerzy Pietraszek wraz z córką artysty, Małgorzatą Markowską wiemy, że popiersie stanie najpewniej w Narodowym Forum Muzyki.
Już wkrótce ruszy konkurs na plakat Wratislavii Cantans. Jak co roku, organizatorzy poszukują dzieła, które stanie się identyfikacją wizualną festiwalu i odzwierciedli jego hasło, przypomnijmy - "Raj utracony (?)".
Po raz pierwszy podczas festiwalu wystąpią zwycięzcy konkursu, który zostanie ogłoszony na dniach. Młode zespoły kameralne z Europy, które zechcą wziąć w nim udział, będą miały za zadanie przesłanie organizatorom propozycji muzycznych do programu festiwalu, swojego dorobku muzycznego i nagrań.
– Wyłonimy przynajmniej dwa zwycięskie zespoły, z których każdy zagra cztery koncerty podczas 60. edycji – poinformował Andrzej Kosendiak, dyrektor artystyczny 60. Wratislavia Cantans. – Chcemy by młodzi muzycy uczestniczyli w doborze festiwalowego repertuaru.
Jedną z gwiazd nadchodzącego Festiwalu jest Sir John Eliot Gardiner – wybitny angielski dyrygent, założyciel słynnego na cały świat zespołu English Baroque Soloists. W 2023 roku Gardiner pożegnał się ze sceną na jakiś czas, po tym jak uderzył za kulisami śpiewaka Williama Thomasa. Występ na festiwalu będzie swoistym powrotem dyrygenta do świata muzyki, co niejako odzwierciedla tytuł całego festiwalu.
Partnerami festiwalu Wratislavia Cantans w roku 2025 są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Wrocław, Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz mecenas tytularny NFM-u: Orlen.