EN
20.07.2021, 08:30 Wersja do druku

Warszawa. List do min. Glińskiego: tysiąc ludzi kultury broni dyrektorki Zachęty

Inne aktualności

Byłe dyrektorki Zachęty Anda Rottenberg i Agnieszka Morawińska proszą ministra kultury Piotra Glińskiego, by przedłużył kontrakt obecnej dyrektorce Hannie Wróblewskiej. Pod apelem widnieje imponująca lista podpisów. Pisze Emilia Dłużewska w Gazecie Wyborczej.

List Andy Rottenberg i Agnieszki Morawińskiej to reakcja na zapowiedź ministra Piotra Glińskiego, że od nowego roku nie przedłuży kadencji Hannie Wróblewskiej, która od 2010 r. kieruje Zachętą. Minister poinformował o tym galerię 5 lipca. Decyzja Glińskiego wywołała sprzeciw środowiska artystycznego, które podkreśla, że nie ma merytorycznych podstaw do zmiany dyrektora Zachęty. Artyści, krytycy i ludzie kultury sugerują, że za pozbyciem się Hanny Wróblewskiej stoją względy polityczne. 13 lipca list otwarty w obronie Hanny Wróblewskiej opublikował Zarząd Sekcji Polskiej AICA.

Dwie byłe dyrektorki Zachęty (Anda Rottenberg kierowała nią w latach 1993-2001, Agnieszka Morawińska w latach 2001-2010) przekazały swój list do resortu kultury 14 lipca. W poniedziałek jego treść została upubliczniona wraz z listą sygnatariuszy liczącą ponad tysiąc nazwisk - od artystów, przez krytyczki, badaczy, kolekcjonerki, do dziennikarzy i polityczek.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

List do Glińskiego: tysiąc ludzi kultury broni dyrektorki Zachęty. "Jest u szczytu możliwości"

Źródło:


Link do źródła

Autor:

Emilia Dłużewska

Data publikacji oryginału:

19.07.2021 15:58

Wątki tematyczne