EN

6.07.2021, 13:50 Wersja do druku

Warszawa. Obawy o zmianę dyrektora galerii Zachęta

Inne aktualności

Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że nie przedłuży kadencji Hannie Wróblewskiej kierującej galerią Zachęta od 2010 r. - Kto ją zastąpi? Polityka kadrowa Glińskiego to katastrofa dla polskich instytucji kultury - ostrzegali 6 lipca na konferencji przed Zachętą działacze Partii Zieloni. Pisze Michał Wojtczuk w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.

Kadencja Hanny Wróblewskiej wygasa 31 grudnia. Minister kultury Piotr Gliński wysłał do niej lakoniczne pismo, w którym informuje, że nie zamierza kontynuować z nią umowy. Nie podał powodów decyzji, nie przedstawił też trybu, w jakim ma zostać wybrany następca Wróblewskiej.

Zachęta. Dyrektor będzie odwołana?

- Jesteśmy tu, pod Zachętą nie tylko jako politycy, ale także konsumenci kultury - mówił we wtorek na konferencji przed Zachętą Michał Suchora, działacz Partii Zieloni. - Owszem, powoływanie dyrektorów instytucji kultury to wyłączna prerogatywa ministra kultury. Ale ostatnie lata pokazały, że polityka kadrowa ministra Glińskiego to katastrofa dla polskich instytucji kultury. To pasmo nieudanych decyzji. Wymienię tylko kilka - mówił.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Obawy o zmianę dyrektora galerii Zachęta w Warszawie. "Chcemy galerii wolnej od nepotyzmu, nacjonalizmu i katolickiego kiczu"

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Stołeczna” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Michał Wojtczuk

Data publikacji oryginału:

06.07.2021 12:10

Wątki tematyczne