EN

6.07.2021, 08:35 Wersja do druku

Warszawa. Piotr Gliński wymienia dyrektorkę Zachęty

Inne aktualności

PiS odbija sztuki wizualne: po CSW Zamek Ujazdowski i warszawskim Muzeum Narodowym przyszła kolej na Zachętę. W poniedziałek minister Piotr Gliński poinformował, że nie przedłuży kadencji kierującej galerią od 2010 r. Hanny Wróblewskiej. Pisze Emilia Dłużewska w Gazecie Wyborczej.

Decyzję Piotra Glińskiego szefowa Zachęty otrzymała w sobotę. Komunikat jest lakoniczny: „Zgodnie z paragrafem 5 ust. 2 Umowy w sprawie warunków organizacyjno-finansowych działalności Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie i Programu jej działalności, zawartej w dniu 22 grudnia 2017 r., uprzejmie informuję, że nie zamierzam kontynuować tej Umowy".

Kadencja Hanny Wróblewskiej wygasa 31 grudnia. Minister Gliński nie sprecyzował, co jest powodem decyzji ani w jakim trybie zostanie wybrana nowa dyrektorka lub dyrektor Zachęty.

Pytanie o to wysłaliśmy do rzeczniczki Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Czekamy na odpowiedzi.

Środowisko artystyczne od lat postuluje, by dyrektorzy instytucji kultury wyłaniani byli w procedurze konkursowej, ale prawo tego nie wymaga – w 2019 r. Piotr Gliński mianował bez konkursu m.in. dyrektora warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej Piotra Bernatowicza. Wcześniej nie przedłużył umowy kierującej CSW od pięciu lat Małgorzacie Ludwisiak.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Piotr Gliński wymienia dyrektorkę Zachęty. PiS przejmuje kolejną instytucję kultury

Źródło:


Link do źródła

Autor:

Emilia Dłużewska

Data publikacji oryginału:

05.07.2021 14:30

Wątki tematyczne