EN
28.10.2021, 18:19 Wersja do druku

Warszawa. Kontynuacja projektu „Warszawska Technika Teatralna” Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI

Projekt rzuca światło na ośrodki teatralne w województwie mazowieckim inne niż miasto st. Warszawa. Odwiedzimy dwa teatry – odkurzając i wyciągając na światło dzienne to, co zwykle zostaje na zapleczu, wspominając rzemieślników i ich zmagania z teatralną materią. Teatrami tymi będą: Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.

Inne aktualności

­­­Pozyskamy i opracujemy materiały dotyczące rzemieślnictwa i techniki teatralnej (dwa filmy dokumentujące oraz dziesięć artykułów), które będą upowszechniane na istniejącej już i zbudowanej przez Polski Ośrodek ITI stronie internetowej.

Do tej pory się na niej znalazły materiały zebrane w warszawskich teatrach i specjalny bonus w postaci słuchowiska teatralnego NIC BEZ WAS w reżyserii Karoliny Kirsz, z udziałem m.in. Barbary Krafftówny.

Projekt od strony merytorycznej tworzą dwie redaktorki i teatrolożki, absolwentki Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im A Zelwerowicza w Warszawie: Monika Sidor i Karolina Rospondek.

Popularyzatorsko-artystyczny projekt upowszechni wiedzę z zakresu historii mazowieckiego rzemieślnictwa teatralnego, przypomni i przybliży nieznane i niewidoczne, bo pracujące za kulisami, osoby współtworzące spektakle. Rzemieślnicy teatralni przez wiele dekad zapewniali wysoki poziom realizacyjny spektakli, a także wychowali kolejne pokolenia fachowców, którzy kontynuują ich pracę. Bez nich nie byłoby teatru.

Celem naszej pracy jest włączanie w żywy obieg kultury te sfery rzeczywistości teatralnej które zwykle znajdują się poza zasięgiem reflektorów. Zależy nam na szerokim uświadomieniu, że teatr jest dziełem wspólnym i za spektaklem stoi więcej osób, poza samymi artystami. Ponadto, wykształceni rzemieślnicy teatralni reprezentują obecnie ginące zawody. Posiadający unikalną wiedzę, fachowe umiejętności i zrozumienie dla teatralnej materii powinni zostać wydobyci na światło dzienne. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, w których często wygrywa pośpiech i bylejakość.

Zadanie dofinansowane z środków z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Więcej informacji:

www.facebook.com/ITIPoland
www.warszawskatechnikateatralna.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne