EN

13.01.2025, 15:19 Wersja do druku

Kielce. Dwie prapremiery w lutym w Teatrze Żeromskiego

1 lutego na Nowej Scenie odbędzie się prapremiera „Drzwi percepcji" Aldousa Huxleya według scenariusza i w reżyserii Mateusza Atmana i Agnieszki Jakimiak. 22 lutego – prapremiera kolejnej koprodukcji z warszawskim Nowym Teatrem pt. „Człowiek, jaki jest każdy widzi" na podstawie książki Marzeny Matuszak w reżyserii Katarzyny Minkowskiej.

fot. mat. teatru

„Drzwi percepcji”zrealizowane przez duet twórczy Mateusza Atmana i Agnieszki Jakimiak, to teatralna podróż inspirowana esejem Aldousa Huxleya. Tekst brytyjskiego filozofa stał się manifestem kontrkultury lat 60. i źródłem szerokiej fascynacji substancjami psychodelicznymi. My, w dobie kolejnej „rewolucji psychodelicznej”, pytamy, czy substancje psychoaktywne mogą być narzędziem zmiany, kluczem do lepszego zrozumienia siebie i otaczającego nas świata? Spektakl łączy edukację, performens, medytację i taniec, by eksplorować alternatywne drogi doświadczania rzeczywistości.

Tekst Huxleya był biblią hippisów, a Jim Morrison, zainspirowany tytułem, nazwał swój zespół The Doors. Sprawdź, czy za tymi drzwiami kryje się nowe spojrzenie na znane schematy – relacje rodzinne czy związki partnerskie.

Bezpieczna przestrzeń sceny pozwala na przyjrzenie się wpływom substancji psychoaktywnych na ludzką percepcję. To dobry pretekst do próby odpowiedzenia na pytanie: czy psychodeliki uratują świat?

Drzwi percepcji na bazie eseju Aldousa Huxleya zrealizowane przez duet twórczy Mateusza Atmana i Agnieszki Jakimiak otworzą Cię na nowe doświadczenia.

fot. proj. Kasia Walentynowicz

Katarzyna Minkowska przygotuje sceniczną adaptację bajki Marzeny Matuszak, która zrealizowana zostanie we współpracy z Nowym Teatrem w Warszawie.

Wysoko w Himalajach znajduje się wyjątkowy hotel prowadzony przez... rodzinę Yetich! Poznając ich nieoczywistą perspektywę, na nowo spojrzysz na to fantastyczne stworzenie, jakim jest człowiek.

Bardzo wysoko w Himalajach znajduje się wyjątkowy hotel. Górskie schronisko dla zabłąkanych zwierząt wędrownych, gatunków osiadłych i istot udomowionych. Dyrektorem hotelu jest Yeti, a wicedyrektorką - jego ciekawa świata córka.

Yetinka jest w wieku, kiedy zadaje się trudne pytania. Między innymi o to, jaki naprawdę jest człowiek. Yeti unika odpowiedzi. Próbuje chronić córkę przed całym światem.

Sfrustrowana Yetinka wyrusza w pełną wyzwań podróż, by samodzielnie poznać odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Towarzyszy jej nieśmiała Wążusia, tajemnicza i podstępna Świnka Morska oraz niezdecydowany, nadpobudliwy Pies. Pragną stanąć oko w oko z najbardziej tajemniczym spośród zwierząt, czyli z Człowiekiem!

„Człowiek jaki jest, każdy widzi” to spektakl o relacji Yetinki i jej taty, którzy podczas emocjonującej przygody wśród himalajskich szczytów, tęczowych i pogwizdujących jaskiń oraz fantastycznych zwierząt, uczą się ze sobą szczerze rozmawiać.  

To również opowieść o tym, jak postrzegają nas inni i co możemy zrobić, aby to zmienić. Nie ma ludzi i zwierząt dobrych ani złych. Każde z nas określa się poprzez swoje wybory i od nas samych zależy, jacy i jakie jesteśmy.

Źródło:

Materiał nadesłany