EN

19.07.2021, 15:20 Wersja do druku

Warszawa. Koncert Too Many Papis i Hanny Klepackiej do tekstów Władysława Szlengla - 22 lipca w FINIE

22 lipca z Żydowskim Instytutem Historycznym (ŻIH) organizujemy koncert zespołu Too Many Papis i Hanny Klepackiej do tekstów Władysława Szlengla w 79. rocznicę rozpoczęcia akcji likwidacyjnej getta warszawskiego - poinformowano na Fb Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego (FINA).

Inne aktualności

"22 lipca to ważna data w historii Warszawy, bowiem właśnie tego dnia w 1942 r. rozpoczęła się tzw. wielka akcja likwidacyjna (Grossaktion Warschau). Od tej chwili zaczęła się stopniowa likwidacja getta, czego zwieńczeniem było powstanie w getcie warszawskim i zrównanie z ziemią przez Niemców tej części miasta" - przypomniano na stronie FINA.

Jak podkreślono, "od 2012 r., w rocznicę rozpoczęcia akcji, ŻIH organizuje Marsz Pamięci". "Każdego roku 22 lipca uczestnicy Marszu przemierzają symboliczny szlak +od śmierci do życia+ w przeciwnym kierunku, to jest od pomnika Umschlagplatz do wybranego punktu na terenie dawnego getta. Wydarzenie to ściąga tłumy warszawiaków chcących oddać hołd pomordowanej żydowskiej ludności miasta, która przed wojną stanowiła niemal 1/3 populacji stolicy" - napisano w informacji.

"Jedna z setek tysięcy ofiar getta to wybitny poeta żydowskiego pochodzenia Władysław Szlengel. Przed wojną był on m.in. autorem szlagierów, które śpiewała cała Warszawa (+Jadziem panie Zielonka+, +Panna Andzia ma wychodne+ i wiele innych). Podczas wojny zaś nikt chyba tak jak Szlengel nie oddał tragizmu i absurdu sytuacji ludzi zamkniętych w getcie" - czytamy na stronie FINA.

Zapowiedziano, że zespół Too Many Papis wraz z charyzmatyczną wokalistką i aktorką Hanną Klepacką przygotował program muzyczny złożony z utworów napisanych do tekstów Szlengla. "Niekonwencjonalne podejście do tych tekstów w połączeniu z nowoczesnymi aranżacjami sprawiło, że te historyczne teksty brzmią uniwersalnie" - napisano, dodając, że "koncert 22 lipca będzie prezentacją tych utworów".

Zespół wystąpi w składzie: Hanna Klepacka (wokal, piano), Jacek Papis (głos), Maciej Dłużniewski (gitara), Piotr Leniewicz (bas), Karol Ludew (perkusja), Bartek Łupiński (puzon), Piotr Wróbel (puzon, tuba).

Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja poprzez formularz na stronie.

Wydarzenie jest współorganizowane przez FINA wraz z ŻIH i połączone z tegorocznym Marszem Pamięci. "Będzie zarazem uczczeniem 79. rocznicy rozpoczęcia wielkiej akcji likwidacyjnej" - napisano.

Koncert dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Początek koncertu - 22 lipca o godz. 20.30 na dziedzińcu FINA (ul. Wałbrzyska 3/5). Będzie transmitowany w serwisie Ninateka.pl.

Źródło:

PAP