EN

9.11.2023, 12:51 Wersja do druku

Warszawa. Jubileusz 75-lecia zespołu Mazowsze na znaczku Poczty Polskiej

Inne aktualności

Z okazji jubileuszu 75-lecia Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze Poczta Polska wprowadziła nowy znaczek. Zaprojektował go Roch Stefaniak. Wyemitowano także kopertę Pierwszego Dnia Obiegu, na której umieszczono barwną grafikę tańczącego na scenie „Mazowsza”.

"W uroczystej atmosferze jubileuszu 75-lecia istnienia Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek poświęcony rodzimemu dziedzictwu kulturowemu, które członkowie zespołu pielęgnują i promują od 1948 r. Przez lata zdobyli również uznanie na międzynarodowej scenie, jako jeden z największych na świecie zespołów artystycznych" - poinformował w czwartek rzecznik spółki Poczta Polska Daniel Witowski.

Na grafice widoczna jest tancerka zespołu w stroju ludowym. Arkusz pięciu znaczków uzupełnia przywieszka z logotypem obchodów 75-lecia istnienia "Mazowsza". Znaczek zaprojektował Roch Stefaniak.

Poczta Polska wyemitowała także kopertę Pierwszego Dnia Obiegu FDC, na której umieszczono barwną grafikę tańczącego na scenie "Mazowsza", któremu towarzyszy orkiestra symfoniczna zespołu. Całość wydawnictwa filatelistycznego dopełnia datownik ukazujący parę tancerzy

Poczta Polska rozpoczęła obchody jubileuszu zespołu "Mazowsze" w czerwcu, wydając kartkę okolicznościową "75 Mazowsze Ambasador Kultury Polskiej" z grafiką przedstawiającą parę tancerzy. W 2022 r. wprowadzono do obiegu kartkę okolicznościową "Rodzinny piknik z Zespołem Mazowsze". Zaprezentowano go w parku Karolin w Otrębusach.

Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze" powołano 8 października 1948 r. Jego kierownikiem został prof. Tadeusz Sygietyński.

Na siedzibę zespołu wybrano podwarszawską posiadłość Karolin. Pierwszy koncert odbył się 6 listopada 1950 r. w Teatrze Polskim w Warszawie. Pokaz w Paryżu w 1954 r. zapoczątkował tradycję zagranicznych podróży zespołu. Po śmierci Tadeusza Sygietyńskiego w 1955 r. rozważano zamknięcie zespołu, jednak Mira Zimińska-Sygietyńska przejęła po mężu stanowisko dyrektora. Przez lata rozszerzała program "Mazowsza" o nieznane dotychczas szerszej publiczności pieśni oraz wprowadziła inspiracje nowymi regionami. Zmarła w 1997 r. Obecnie dyrektorem "Mazowsza" jest Jacek Boniecki. Od 2009 r. zespół ma własną scenę w nowej siedzibie w Otrębusach.

Źródło:

PAP