EN

13.05.2024, 09:44 Wersja do druku

W swojej twórczości sięgała do bohaterów i wydarzeń, które ją ukształtowały

Inne aktualności

10 maja zmarła Maria Dłużewska, członkini Solidarności Walczącej, dziennikarka, aktorka, ceniona dokumentalistka, autorka m.in. filmów: „Seans", „Mgła", „Pogarda", „Testament", „Dama".

- Uśmiechnięta, pełna energii i chęci do działania. Brała się za tematy, które leżały na ziemi i wystarczyło je podnieść, ale to ona je podejmowała - wspomina Dłużewska Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego NNW. - Miała chrypliwy głos, była ciepłą osobą i zawsze była zainteresowana człowiekiem, jego działaniami - dodaje pisarz Wacław Cholewiński.

Dłużewska urodziła się 26 września 1951 r. w Kielcach. W 1972 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Na początku swojej kariery pracowała jako aktorka.

Od września 1980 r. należała do NSZZ „Solidarność", a później także do Solidarności Walczącej. Odpowiadała za organizację Mszy za Ojczyznę oraz Tygodni Kultury Chrześcijańskiej.

Zajmowała się też prowadzeniem Teatru Poniedziałkowego w Ursusie. - Poznałem Majkę jakieś 20 lat temu. Była ciepłą osobą, zawsze zainteresowaną człowiekiem, jego działaniami. Bardzo nas zbliżały poglądy polityczne i spojrzenie na przeszłość, np. to, że nie rozliczono przeszłości komunistycznej w Polsce. Co ciekawe, ja dość późno dowiedziałem się, że Majka była członkiem Solidarności Walczącej, bo ona o tym nie mówiła. Ja też swoją działalnością podziemną nie żyłem i to nas jakoś łączyło - mówi „Codziennej" pisarz Wacław Cholewiński.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

W swojej twórczości sięgała do bohaterów i wydarzeń, które ją ukształtowały. Odeszła Maria Dłużewska, ceniona dokumentalistka

Źródło:

„Gazeta Polska codziennie" nr 110

Autor:

Anna Krajkowska

Data publikacji oryginału:

13.05.2024