EN

13.04.2024, 13:17 Wersja do druku

USA. Zmarła Eleanor Coppola, reżyserka i żona reżysera

Inne aktualności

Nie żyje żona Francisa Forda Coppoli, zdobywczyni Emmy za dokument „Serca ciemności” o powstawaniu „Czasu Apokalipsy”. Miała 87 lat. Pisze Barbara Hollender w „Rzeczpospolitej”.

Eleanor Coppola filmowała, reżyserowała, pisała, rysowała, ale najważniejsza była dla dla niej rodzina. Z  Francisem Fordem Coppolą byli małżeństwem przez 61 lat. Mieli troje dzieci: Sofia Coppola jest znaną reżyserką, autorką m.in. „Między słowami” i „Marii Antoniny”.  Jej ostatni film to „Priscilla” o Priscilli Presley. Syn Roman Coppola jest prezesem firmy American Zoetrope. Drugi syn zginął tragicznie w wieku 22 lat.

Eleanor Coppola towarzyszyła mężowi z kamerą na planie

Jej filmowanie zaczęło się od towarzyszenia mężowi z kamerą na planie „Czasu Apokalipsy”. Opierając się na motywach „Jądra ciemności” Conrada, Coppola opowiedział historię komandosa mającego na zlecenie armii wykonać wyrok śmierci na byłym bohaterze wojny wietnamskiej, który przeszedł przez piekło i — szalony — na granicy Kambodży, założył własne imperium. Film zdobył Złotą Palmę w Cannes, miał osiem nominacji do Oscara, dostał dwie statuetki. Ale jego powstawanie było gehenną. Na czas zdjęć Coppola przeprowadził się na Filipiny razem z żoną i trójką małych wówczas dzieci. Eleanor na zlecenie wytwórni dla celów późniejszej promocji miała kręcić ujęcia z planu. Powstał dokument „Serca ciemności” o gehennie, przez którą Coppola musiał przejść, by „Czas Apokalipsy” nakręcić. Eleanor wydała również książkę o powstawaniu tego dzieła. 

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Zmarła Eleanor Coppola, reżyserka i żona reżysera

Źródło:

„Rzeczpospolita” online

Link do źródła

Autor:

Barbara Hollender

Data publikacji oryginału:

13.04.2024