EN

11.06.2021, 10:51 Wersja do druku

TVP Kultura. Ruszyła prezentacja spektakli Złotej Setki Teatru Telewizji

Inne aktualności

TVP Kultura zaprasza w każdy czwartek na uwielbiane przez widzów spektakle Złotej Setki Teatru Telewizji. Na liście przedstawień znalazły się znakomite realizacje dzieł polskich oraz zagranicznych klasyków, wybitni reżyserzy i legendarni polscy aktorzy - poinformował PAP dział PR TVP.

Zapowiedziano, że w czerwcu w TVP Kultura widzowie zobaczą jeszcze "Mazepę" w reż. Gustawa Holoubka oraz "Chłopców" Tadeusza Jaworskiego.

"W lipcu, wśród inscenizacji znalazły się: +Trzy siostry+ Aleksandra Bardiniego, +W małym dworku+ Zygmunta Hübnera, +Biedermanna i podpalaczy+ Erwina Axera, +Bal manekinów+ Janusza Warmińskiego i +Śmierć komiwojażera+ Kazimierza Karabasza" - czytamy w przesłanej informacji.

Cykl Złotej Setki Teatru Telewizji w wieczory czwartkowe w TVP Kultura otworzyła 10 czerwca emisja przedstawienia z 1958 r. "Apollo z Bellac" Jeana Giraudoux w reż. Adama Hanuszkiewicza z Kaliną Jędrusik w roli głównej.

"Za tydzień 17 czerwca będziemy mogli podziwiać Ignacego Gogolewskiego, Jan Świderskiego, Aleksandrę Śląską, Gustawa Holoubka i Jerzego Kamasa w wybitnym dramacie Juliusza Słowackiego +Mazepa+" - napisano.

Przypomniano, że Słowacki napisał "Mazepę" w październiku 1834 r., niedługo po ukończeniu "Kordiana". "Jednak po lekturze świeżo wówczas wydanego poematu Adama Mickiewicza +Pan Tadeusz+, zniszczył rękopis, uznając swoje dzieło za niedoskonałe. Po latach ostatecznie zdecydował się na opublikowanie +Mazepy+" - czytamy w informacji.

Prapremiera dramatu miała miejsce w Budapeszcie w grudniu 1847 r., a w Polsce odbyła się cztery lata później - 5 czerwca 1851 r. w Teatrze Miejskim w Krakowie. "Współcześnie tragedia rodzinna Juliusza Słowackiego stale gości na naszych scenach" - napisano.

Jak wyjaśniono, "TVP Kultura zaprezentuje zrealizowany w 1969 r. przez Gustawa Holoubka spektakl z okazji 90. urodzin Ignacego Gogolewskiego".

Spektakle ze Złotej Setki Teatru Telewizji będą prezentowane w czwartki o godz. 20 na antenie TVP Kultura.

Źródło:

PAP