EN

13.07.2021, 08:30 Wersja do druku

Tarnów. Teatr im. Solskiego zagra w sierpniu

Inne aktualności

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie w miniony weekend zakończył sezon artystyczny.

Ostatnim zaprezentowanym przedstawieniem była spektakularna komedia „Mayday" w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. Tarnowska publiczność na powrót aktorów na scenę nie będzie musiała jednak czekać do września. Najbliższe spektakle odbędą się już w sierpniu.

W każdy weekend sierpnia w teatrze przy ulicy Mickiewicza będzie można zobaczyć inny spektakl. W wakacyjnym repertuarze znalazły się dwie premiery z ostatniego sezonu artystycznego - „Po co jest noc" i „Radio Solski" - oraz „Blackbird" i „Trans-Atlantico".

- Wakacje spędzane w mieście mogą stanowić doskonały pretekst do weekendowej rozrywki kulturalnej. Dlatego zapraszamy nie tylko tarnowian, ale też turystów, by zerknęli w nasz repertuar i skorzystali z możliwości obejrzenia naszych spektakli. Tym bardziej warto, że będziemy występować na naszym Zielonym Dachu, a każde wydarzenie mające tam miejsce zapada głęboko w pamięć. Naprawdę warto! - zachęca Rafał Balawejder, dyrektor naczelny tarnowskiego teatru.

Pierwszą wakacyjną propozycją będzie „Blackbird" Davida Harrowera w reżyserii Tomasza Gawrona. Spektakl jest opowieścią o Unie (Matylda Baczyńska) i Ray'u (Ireneusz Pastuszak), którzy spotykają się po latach, aby z perspektywy czasu spojrzeć na zakazaną miłość, która doszczętnie zmieniła ich życie. „Blackbird" jest przede wszystkim obrazem psychologicznym dwojga ludzi, którzy dla miłości są zdolni przekroczyć wszelkie narzucone normy społeczne. Są nawet w stanie poświęcić własne szczęście, aby przez chwilę znaleźć się poza prawem i normalnością, czy - jakby powiedział Friedrich Nietzsche - poza dobrem i złem.

Spektakl będzie można obejrzeć 30,31 lipca oraz 1 sierpnia o godz. 20:00 na Scenie Underground.

Tydzień później - 6, 7 oraz 8 sierpnia - o godz. 21:00 na Zielonym Dachu zostanie zagrany spektakl muzyczny „Po co jest noc, czyli rzecz na: głosy, gitarę i oddech na podstawie utworów Edwarda Stachury" w reżyserii Ireneusza Pastuszaka. Jest to opowieść o egzystencjalnej dychotomii jako drodze do zrozumienia otaczającego nas świata. Pojawiają się w nim motywy zapełniające stronice dzieł poetyckich i prozatorskich Edwarda Stachury, takie jak: życie, śmierć, samotność, miłość oraz miejsce sztuki we współczesnym świecie. Ireneuszowi Pa-stuszakowi na scenie towarzyszą Tomasz Wiśniewski i grający na gitarze Arkadiusz Boryczka.

Dwa tygodnie później Teatr im. Ludwika Solskiego ponownie zamieni się w rozgłośnię radiową nadającą program muzyczny „Radio Solski". Będzie nie tylko okazja do zobaczenia praktycznie całego zespołu aktorskiego na scenie, ale także do wysłuchania wyjątkowego koncertu, składającego się z największych przebojów z repertuaru: Anny Jantar, Grzegorza Ciechowskiego, Czesława Niemena, Zbigniewa Wodeckiego oraz Romualda Lipki. Podczas teatralnej audycji pojawiają się nieśmiertelne kompozycje, jak: „Nic nie może wiecznie trwać", „Pod Papuga-*9 „Dziwny jest ten świat", „Wspomnienie", „Biała flaga", Tak... Tak... to ja", „Jolka, Jolka" czy „Chałupy welcome to". Muzyczne widowisko odbędzie się w dniach 20, 21 i 22 sierpnia o godz. 21:00.

W ostatni sierpniowy weekend na Dużej Scenie odbędą dwa pokazy spektaklu „Trans-Atlantico" w reżyserii Tomasza Gawrona na podstawie „Trans-Atlan-tyku" i „Dziennika 1953-1969" Witolda Gombrowicza. Spektakl jest opowieścią o Polsce pożerającej Polaków, Polsce stereotypów, Polsce owładniętej stadną mitologią, której celem jest niszczenie suwerenności jednostek. Adaptacja Tomasza Gawrona udowadnia, że proza Witolda Gombrowicza jest wciąż aktualna, wszak czasy, w których żyjemy, należą do „prawdziwych" Polaków i Polaków „gorszego sortu". Do patriotów i zdrajców ojczyzny. Spektakl odbędzie się 28 i 29 sierpnia o godz. 19:00.

Bilety na wszystkie wakacyjne wydarzenia, które będą odbywać się w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, będzie można kupić w cenie 20 złotych od osoby.

Tytuł oryginalny

WAKACJE W TARNOWSKIM TEATRZE

Źródło:

Temi nr 27/07-07-21

Wątki tematyczne