Inne aktualności
-
Warszawa. Muzyczny spektakl „Alibajda Bis” w ramach Otwartej Sceny IT 02.04.2025 12:39
- Bydgoszcz. Kręcą „Morderstwo w Filharmonii". Premiera w styczniu 2026 r. 02.04.2025 12:27
- Warszawa. Kwietniowe spektakle w Komunie Warszawa 02.04.2025 12:11
-
Warszawa. Przed nami XI Konkurs „Klasyka Żywa” 02.04.2025 11:58
-
Warszawa. Co jest prawdą, co fałszem, co pozorem? Wkrótce premiera „Hamleta” w Teatrze Narodowym 02.04.2025 10:41
-
Częstochowa. Fundacja Teatr Nowy doceniona 02.04.2025 10:39
- Warszawa. Grzegorz Kasdepke debiutuje w teatrze. „Strachy, achy i kalorie!” premierowo w Guliwerze 02.04.2025 10:16
- Warszawa. O sile rodzinnych więzi. Premiera „Widoku z okna" w reż. Pameli Leończyk w Teatrze Lalka 02.04.2025 09:57
- USA. Nie żyje aktor Val Kilmer, znany m.in. z ról Batmana i Jima Morrisona 02.04.2025 08:53
- Warszawa. Premiera spektaklu „Wady postawy” w Teatrze Ochoty – w piątek 02.04.2025 08:48
- Gdańsk. „Futurofonia - prawykonania” – koncert w Operze Bałtyckiej 02.04.2025 08:20
- Włochy. Koncert symfoniczny w przeddzień 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II 02.04.2025 08:18
- Łódź. Latające Talerze „Wolność, kocham i rozumiem” – protest songi na deskach Teatru Komedii 01.04.2025 18:47
- Lublin. Premiera „Niewiarygodnej historii Małej S.” w Teatrze Osterwy – w sobotę 01.04.2025 16:35
Konferencja Dyrektorów Teatrów Muzycznych i Operowych w Polsce po raz pierwszy odbędzie się w Szczecinie. Do tej pory spotkania dyrektorów miały miejsce w Radziejowicach.
Konferencja odbędzie się w sobotę 14 maja przed premierą „Króla Rogera” o godz. 16.00 w sali kameralnej w Operze na Zamku.
Konferencja Dyrektorów Teatrów Muzycznych i Operowych w Polsce to nieformalne ciało, które powstało w 2018 roku i zrzesza prawie wszystkiekrajowe teatry muzyczne i operowe.
Jej celem są cykliczne spotkania i wypracowywanie stanowisk dotyczących podejmowania wspólnego działań w sprawach dotyczących środowiska polskich teatrów muzycznych oraz poszerzaniu kompetencji dyrektorów. Dzięki Konferencji nigdy wcześniej środowisko teatrów muzycznych i operowych nie było tak zintegrowane, co pozwoliło na skuteczne współdziałanie szczególnie w trakcie pandemii. Jest to pewnego rodzaju zjednoczenie sił. Udało się wypracować stałe formy komunikacji nie tylko dyrektorów, lecz także różnych działów teatralnych – od techniki i marketingu po księgowość. Dzięki Konferencji dyrektorzy teatrów nie są „samotni” przy podejmowaniu często bardzo trudnych decyzji dotyczących na przykład szerokiej współpracy miedzy instytucjami, wyborów repertuarowych, zatrudniania pracowników, podejmowania decyzji o przesuwaniu premier, odwoływaniu spektakli. Dyrektorzy prowadzili między innymi rozmowy o tym, czy nie wprowadzić na wzór niemiecki jednolitego systemu wynagrodzenia, rezygnując z systemu tzw. ponadnormówek (czyli zapłaty za udział w próbach i spektaklach), jak zrobiła to choćby Opera Narodowa czy Teatr Muzyczny w Lublinie. Sytuacja podczas pandemii i obostrzeń, kiedy teatry nie grały wcale lub prezentowały swoje spektakle wyłącznie w sieci, uświadomiła konieczność przyjęcia innych niż dotychczas rozwiązań. Jednolita wyższa pensja wydaje się dziś bardziej racjonalna, ale dyskusja trwa i trudno powiedzieć, czym się zakończy. Gdyby powstało rozwiązanie systemowe zapisane w ustawie, łatwiej byłoby wprowadzić na przykład wspomnianą jednolitą pensję, bez konieczności wypracowania ze związkami zawodowymi porozumienia w każdym teatrze. Być może prace nad ustawą o statusie artysty zmobilizują również prawodawcę do zmian w ustawie o działalności kulturalnej. Ta z kolei powinna zostać zmodyfikowana w części dotyczącej funkcjonowania dyrektorów teatrów operowych i muzycznych w Polsce jakże odrębnych w stosunku do pozostałych instytucji kultury. To jeden z wielu problemów, z którymi borykają się dyrektorzy, obok spłaszczającej się siatki płac w wyniku kilkukrotnego podnoszenia płacy minimalnej. Konferencja jest więc także platformą wymiany cennych doświadczeń, bez których trudno o racjonalne zarządzanie.
Konferencja współpracuje ze Stowarzyszeniem Dyrektorów Teatrów Polskich, Unią Teatrów Polskich i ZASP-em – zgodnie z założeniem, że razem można przebić najgrubsze mury.
14 maja dyrektorzy teatrów będą dyskutować, wymieniać się poglądami na temat stanu kultury muzycznej i operowej w Polsce, kluczowych spraw dotyczących działalności w sferze finansowej (np. pozyskiwanie donatorów), spraw repertuarowych, marketingowych, docierania do widzów, planowania działalności artystycznej w trudnym czasie popandemicznym i w obliczu agresji Rosji na Ukrainę.
Jesteśmy pewni, że podczas spotkania uda się stworzyć spektakularne przesłanie na temat niebagatelnej roli kultury we współczesnym świecie, prawdy scenicznej, artystycznej wolności i wrażliwości oraz docierania z naszymi ideami do widzów.