EN
03.08.2020, 17:37 Wersja do druku

Szczecin. Dźwiękowe pejzaże tematem festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM

Inne aktualności

Soundscapes - dźwiękowe pejzaże będą hasłem tegorocznego festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM w szczecińskiej filharmonii. Festiwal rozpocznie się 23 września.

Słyszane codziennie dźwięki, "dźwiękowe pejzaże" - szum samochodów, szczekający pies, grające w tle radio - mają być tematem, wokół którego będą poruszać się artyści i uczestnicy MUSIC.DESIGN.FORM Festival odbywającego się od 23 września w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

"Do tematu, rozpatrywanego dziś szeroko w kontekście akustycznym, środowiskowym czy architektonicznym, podejdziemy od strony muzycznej, ale i w wymiarze pozamuzycznym" - zapowiedziała rzeczniczka filharmonii Katarzyna Plater-Zyberk.

Przedpremierowo podczas festiwalu zabrzmią inspirowane naturą utwory pianistki Hani Rani i wiolonczelistki Dobrawy Czocher. Płyta, którą artystki nagrały w szczecińskiej filharmonii, ma się ukazać na początku 2021 r.


mat. organizatora

Biały hol Filharmonii - jak zapowiadają organizatorzy - zmieni się w "płótno dla efektownych wizualizacji" podczas DJ-skiego live setu Agnieszki Obszańskiej i Łukasza Dziedzica.

Muzyka z albumu "Divenire" włoskiego kompozytora Ludovico Einaudiego zabrzmi natomiast podczas koncertu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie pod batutą Christiana Schumanna. Na fortepianie zagra Zuzanna Całka.

Wieczorami w czasie festiwalu na białej fasadzie charakterystycznego budynku filharmonii, zwanego "lodowym pałacem" widoczne będą iluminacje stworzone przez szczecińskie Pushka Studio.

Organizatorzy zaplanowali także warsztaty dla najmłodszych i nieco starszych uczestników. Podczas zajęć "Którędy do dźwięku?" dzieci stworzą muzykę przez ruch i gesty, poruszając się pomiędzy rozstawionymi na podłodze obiektami. "Dźwięki pod głos" wprowadzą natomiast młodzież w arkana pracy artysty dźwiękowego, projektującego oprawę audialną dla filmów, gier wideo, teatru i radia. Uczestnicy nauczą się przetwarzać nagrane dźwięki, aby uzyskać katalog brzmień i kompozycję, którą zaprezentują w formie finałowego koncertu.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa fotografii "White Balance", związana z eksponowaną w szczecińskim Muzeum Narodowym tzw. kolekcją afrykańską. "Stosowane w cyfrowej fotografii tytułowe pojęcie balansu bieli zostanie potraktowane jako metafora dekonstrukcji kulturowej +równowagi+ i +porządku+ zaprowadzanych od wieków wobec kultur afrykańskich przez białych" - zapowiedziano.

W przestrzeni internetowej pojawi się natomiast instalacja on-line "Can't Hear You", dotycząca selektywności w przyswajaniu informacji, a także ich przetwarzaniu za pośrednictwem mediów czy polityki.

Na uczestników festiwalu czeka także spacer "Muzyczne krajobrazy Szczecina", podczas którego odwiedzą istniejące i nieistniejące miejsca - "świątynie muzyki": filharmonię, Operę na Zamku, dawny Konzerthaus czy salę widowiskową przy obecnej ul. Bałuki. Spacer zakończy się koncertem plenerowym w Miejskiej Strefie Harmonii.

Wkrótce ma też zostać ogłoszony wykonawca koncertu finałowego festiwalu.

Na stronie mdf.filharmonia.szczecin.pl znajdują się szczegóły dotyczące wydarzeń. Festiwal potrwa od 23 do 27 września.

Źródło:

PAP