EN
27.01.2023, 11:52 Wersja do druku

Świętokrzyskie. Uczniowie ze Staszowa docenieni przez znanych aktorów. Tworzą szkolny teatr

Inne aktualności

Rok 2022 był wyjątkowy dla teatru działającego przy liceum „Wyszyńskiego" w Staszowie. Uczniowie na scenie pojawili się aż dziesięć razy i zostali doceni przez prawdziwych aktorów.

- Możliwość zaprezentowania się na szkolnej scenie jest dla nas dużym przeżyciem. Musimy zmagać się z wielką tremą. Mimo to, chęć występowania na scenie, rozwijania swoich umiejętności, poznawania nowych ludzi, stała się dla większości z nas priorytetem. Warto podkreślić, że scenariusz każdego przedstawienia tworzymy sami - powiedział jeden z założycieli Szkolnego Zespołu Teatralnego, Mateusz Karbarz.

Oprócz niego w początki szkolnego teatru były zaangażowane również dwie uczennice klasy humanistycznej: Paulina Zaręba i Martyna Zawada.

Przez ubiegły rok niemal stu uczniów szkoły wzięło udział w przedstawieniach teatralnych. Wystąpienia przybliżyły fabułę znanych lektur szkolnych, a także kultowych filmów. W 2022 roku Szkolny Zespół Teatralny zaprezentował się przed publicznością aż 10 razy. Uczniowie zagrali między innymi spektakl inspirowany serialem stworzonym na motywach „Stulecia Winnych", scenę z „Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, spektakl wzorowany na kultowej komedii „Kogel-mogel" czy przedstawienie pod tytułem „Królestwo Kobiet".

Szkolny Zespół Teatralny oferował publiczności różnorodne doznania, od radości do momentów wzruszenia, a aktorzy zawsze byli wynagradzani gromkimi brawami i owacjami na stojąco. Docenieni zostali również przez postacie znane szerszej publiczności.

Swoje wyrazy uznania przysłali młodym aktorom między innymi: Ałbena Grabowska, autorka książek z serii „Stulecie Winnych"; Józef Pawłowski, aktor znany z „Wojennych dziewczyn" i „Miasta 44"; Vanessa Aleksander, aktorka z „Wojennych dziewczyn" czy Katarzyna Kwiatkowska, aktorka również znana ze „Stulecia Winnych".

Marzeniem uczniów była wizyta w Teatrze Narodowym - jednej z najważniejszych scen w Polsce. Ten cel udało się to zrealizować na początku 2023 roku. Młodzi aktorzy obejrzeli spektakl pod tytułem „Kordian" Juliusza Słowackiego w reżyserii Jana Englerta.

- Spotkanie ze znanymi twarzami i gra aktorska zrobiły duże wrażenie na młodzieży. Z chęcią deklarowali, że będą chcieli powtórzyć tę wizytę. Ponadto grupa teatralna zwiedziła między Stare Miasto oraz Dom Zagadek - powiedziała wicedyrektor liceum imienia Wyszyńskiego w Staszowie Aniceta Wójcik, która wspólnie z Małgorzatą Halotą opiekuje się młodymi aktorami.

Tytuł oryginalny

Uczniowie ze Staszowa docenieni przez znanych aktorów. Tworzą szkolny teatr

Źródło:

Echo Dnia nr 22

Autor:

Maciej Barwinek

Data publikacji oryginału:

27.01.2023

Wątki tematyczne