Inne aktualności
-
Warszawa. Co jest prawdą, co fałszem, co pozorem? Wkrótce premiera „Hamleta” w Teatrze Narodowym 02.04.2025 10:41
- Warszawa. Grzegorz Kasdepke debiutuje w teatrze. „Strachy, achy i kalorie!” premierowo w Guliwerze 02.04.2025 10:16
- Warszawa. O sile rodzinnych więzi. Premiera „Widoku z okna" w reż. Pameli Leończyk w Teatrze Lalka 02.04.2025 09:57
- USA. Nie żyje aktor Val Kilmer, znany m.in. z ról Batmana i Jima Morrisona 02.04.2025 08:53
- Warszawa. Premiera spektaklu „Wady postawy” w Teatrze Ochoty – w piątek 02.04.2025 08:48
- Gdańsk. „Futurofonia - prawykonania” – koncert w Operze Bałtyckiej 02.04.2025 08:20
- Włochy. Koncert symfoniczny w przeddzień 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II 02.04.2025 08:18
- Łódź. Latające Talerze „Wolność, kocham i rozumiem” – protest songi na deskach Teatru Komedii 01.04.2025 18:47
- Lublin. Premiera „Niewiarygodnej historii Małej S.” w Teatrze Osterwy – w sobotę 01.04.2025 16:35
-
Warszawa. Nabór na rezydencję V4@Theatre Critics Nitra 2025 01.04.2025 16:31
- Łódź. Has – kroniki wyobraźni. Muzeum Kinematografii zaprasza 01.04.2025 15:48
- Kraków. Adam Budak wskazany na dyrektora Muzeum MOCAK 01.04.2025 15:37
- Lublin. Teatr jest wpisany w DNA Lublina 01.04.2025 15:20
-
Lublin. Złota Maska dla Wojciecha Rusina 01.04.2025 15:03
Ministra kultury Słowacji Martina Szimkoviczova zdymisjonowała w środę szefową Słowackiej Galerii Narodowej (SNG) Alexandrę Kusą. We wtorek pracę stracił dyrektor Słowackiego Teatru Narodowego (SND) Matej Draliczka. W ciągu 24 godzin petycję z wnioskiem o odwołanie ministry podpisało 100 tys. osób.
Resort zarzucił Kusej niegospodarność oraz konflikt interesów.
Szefowa Galerii, która kierowała placówką przez 14 lat, na konferencji prasowej powiedziała, że zarzuty są uwłaczające dla niej i jej współpracowników. Stwierdziła też, że od jesiennych wyborów parlamentarnych spodziewała się dymisji, a powodem odwołania są różne wyobrażenia dotyczące kierunków rozwoju Galerii.
Szimkieviczova także krytykowała kierownictwo SNG za przygotowaną ekspozycje na biennale sztuki w Wenecji, gdzie pokazano "wątpliwą prezentacji sztuki" i wezwała przedstawicieli liberałów i postępowców do "zaprzestania hańbienia słowackiej kultury".
Kusa uznała, że powodem dymisji jej i Draliczka był fakt, że nie pasowali do wyobrażeń kierownictwa resortu.
Podobnie o swoim odwołaniu mówił w środę Draliczka. Poinformował, że odwołanie dostarczono mu nie w siedzibie teatru, ale rano w domu. Urzędnikom towarzyszyli funkcjonariusze ochrony. Jak powiedział, to, co można obserwować od kilku miesięcy, to nie tylko zwolnienia, ale także wojna kulturowa.
Partie opozycyjne chcą zwołania specjalnego posiedzenia parlamentu w sprawie sytuacji w resorcie kultury i nawołują do dymisji Szimkieviczovej, którą większość rządząca obroniła już w maju br. Opozycja zapowiada protesty, podobne do sprzeciwu wobec przeprowadzonych przez Szimkieviczovą zmian w mediach publicznych. Wypomina się jen także zmiany personalne w zarządzanych przez resort fundacjach oraz powrót do współpracy kulturalnej z Federacją Rosyjską.