EN

28.05.2022, 09:47 Wersja do druku

Śląskie. Świętujemy Dzień Dziecka. Ciekawe imprezy dla wszystkich

Inne aktualności

Dziecięcą ciekawość świata i radość z małych rzeczy warto pielęgnować w sobie przez całe życie. Wszak wszyscy kiedyś byliśmy dziećmi i wiemy, jak to jest cieszyć się chwilą. Może warto nie tylko ze swoimi pociechami, ale także ze swoim "wewnętrznym dzieckiem" spędzić 1 czerwca inaczej niż zwykle? Podpowiadamy jak!

Opera Śląska zaprasza w środę do parku im. Franciszka Kachla w Bytomiu. Rodzinna impreza rozpocznie się od jednoaktowej opery „Flis" Stanisława Moniuszki w wykonaniu zespołów artystycznych opery. Pozwoli ona zawitać do barwnego świata zawiłych uczuć osadzonych w nadwiślańskiej scenerii. Będzie to inscenizacja plenerowa dzieła ojca polskiej opery narodowej. Rozpocznie się o godz. 11. Potem – w godz. 12–17 – zaplanowano występy artystyczne, miasteczko zdrowia, balet na trawie, warsztaty kreatywne oraz naukę śpiewu.

Taniec i strzelanie

W pobliskim teatrze Rozbark w środę po południu odbędzie się pokaz spektaklu „Bajlandia" w wykonaniu artystów z Integracyjnego Teatru Tańca „Integra", działającego przy teatrze (godz. 17, bilety: 30 zł). Opowiada on o bajecznej krainie, w której można spotkać postacie z bajek, i jest inspirowany piosenkami dla dzieci. Ma przełamywać stereotypy związane z niepełnosprawnością i tworzyć przestrzeń wzajemnej akceptacji.

W Bytomiu tego dnia (godz. 16–18) będzie również szansa wziąć udział w… treningu łuczniczym w Czarnej Strzale (tory łucznicze, ul. Piłkarska)! Na zakończenie odbędzie się pokazowe strzelanie na dystansie 70 m. Dzieci i młodzieży wchodzą za darmo.

Wśród dawnych zabawek

Do Gliwic warto się wybrać na ciekawą wystawę (nie tylko 1 czerwca, potrwa ona do 18 listopada) do Zamku Piastowskiego. Tamtejsze muzeum udostępni z okazji Dnia Dziecka nową miniekspozycję „W kąciku zabawek. Wystawa zabytków ze zbiorów Muzeum w Gliwicach".

– Będzie to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć kolekcję zabawek (datowanych od połowy XIX do połowy XX w.), którą po raz pierwszy zaprezentujemy w całości, oraz by poznać życie dzieci w tradycyjnych wiejskich społecznościach początku XX w. dzięki archiwalnym zdjęciom, które również zostaną zaprezentowane – zapowiadają muzealnicy. Świętowanie na tym się nie skończy – do 24 czerwca w zamku, Willi Caro i Oddziale Odlewnictwa Artystycznego będzie można wziąć udział w warsztatach i oprowadzaniach z kuratorem.

W szafie z Narni

W Dąbrowie Górniczej rodziny z dziećmi będą mogły wziąć udział w Jarmarku Bajek i Baśni, który odbędzie się w parku Hallera w godz. 10–19. W planach są m.in. warsztaty i pokazy cyrkowe, zabawy integracyjne i literackie, czytelnia pod chmurką i szafa z Narni, wielkoformatowe gry plenerowe, pokaz i możliwość nauki jazdy na monocyklu, namiot ze słuchowiskami, spacer bajkowych postaci, spektakl „Piraci z Karaibów" i koncert.

Z kolei w Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia już w ten piątek (27 maja, godz. 17) otwarta zostanie wystawa „Magiczne światy Józefa Wilkonia". Wilkoń jest ilustratorem, malarzem, rzeźbiarzem i autorem scenografii. Od lat tworzy niezwykłe, baśniowe obiekty i prace malarskie. Ekspozycja będzie czynna do końca lipca.

Egzotyczne pajęczaki

W Katowicach pierwszego dnia czerwca zobaczymy m.in. 50 egzotycznych okazów pajęczaków, które na na kilka miesięcy wprowadzą się do Galerii Katowickiej (poziom +2, obok coworkingu)! Przekonajcie się na własne oczy, jak wyglądają czarna wdowa, ptasznik goliat, afrykańskie wije czy świecące skorpiony. Wystawa będzie otwarta codziennie, także w niedziele niehandlowe. Bilety: od 20 zł.

Familijną ofertę na Dzień Dziecka przygotowały też kina m.in. sieć Multikino, kino Pegaz (Wodzisław Śląski), Amok (Gliwice) i Zagłębiowska Mediateka.

Tytuł oryginalny

Świętujemy Dzień Dziecka. Ciekawe imprezy dla wszystkich

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Katowice” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Marta Odziomek

Data publikacji oryginału:

27.05.2022