EN
10.09.2021, 08:31 Wersja do druku

Śląskie. Noc Teatrów Metropolii 2021 - 11 września

13 teatrów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zaprezentuje swoje spektakle w przypadającą w sobotę jedenastą Noc Teatrów Metropolii. Będą to zarówno przedstawienia dla dzieci, jak i dla dorosłych.

mat. organizatora

Inne aktualności

Dzień wcześniej prolog Nocy Teatrów odbędzie się w Tychach - rodzinnym mieście legendarnego wokalisty zespołu Dżem Ryszarda Riedla. W piątek o godz. 20 w tyskim Parku Solidarności, na Placu pod Żyrafą, widzowie zobaczą plenerowe przedstawienie "Skazanego na bluesa" – cieszącego się olbrzymią popularnością spektaklu Teatru Śląskiego, wyreżyserowanego przez Arkadiusza Jakubika. Riedla gra Maciej Lipina - lider zespołu Ścigani.

"Jako Teatr Śląski eksplorujemy od lat wszelkie lokalne historie oraz opowieści o ludziach niezwykłych stąd – o ikonach tej ziemi" – przypomniał dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk.

W sobotę Teatr Śląski zaprosi ponownie na spektakl o Riedlu - tym razem na Dużą Scenę - oraz do wspólnego "dżemowego" jam session, które poprowadzi Maciej Lipina.

Teatr Zagłębia w Sosnowcu pokaże widowisko o zabarwieniu historycznym i lokalnym – spektakl pt. "Nikaj" Zbigniewa Rokity w reżyserii Roberta Talarczyka, tuż po piątkowej premierze. Będą też wydarzenia towarzyszące: koncert Kapeli Dejcie Pozór i Kapeli Fedaków oraz nocne zwiedzanie Teatru. "Na finał, około północy, premierę teatralną będzie miało słuchowisko muzyczno-dokumentalne +SPRAWA! Zagłębie – 1905 – 1921 – Śląsk+, które powstało w ramach projektu Zagłębie//Śląsk" – zapowiedział zastępca dyrektora ds. artystycznych Jacek Jabrzyk.

Odwiedzający Teatr Rozrywki w Chorzowie będą mogli posłuchać koncertu "FRANKY | #lubiecie", promującego album aktora tej sceny Kamila Franczaka. Ponadto na widzów czekać będą: spacer po teatrze, gra terenowa i escape room. Na godz. 18 zaplanowano próbę spektaklu "Pinokio. Il grande musical" w reżyserii Magdaleny Piekorz - widzowie będą mogli przyjrzeć się pracy artystów i realizatorów przedstawienia.

Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach zaprasza nie tylko dzieci, ale i widzów dorosłych na dwa wydarzenia. O godz. 16 odbędzie się pokaz nagrodzonego dwiema Złotymi Maskami "Łyska z pokładu Idy" według noweli Gustawa Morcinka w inscenizacji Konrada Dworakowskiego, opowiadającego tę wzruszającą śląską historię z dzisiejszej perspektywy. Po przedstawieniu odbędzie się spotkanie pn. "Wstrzymaj konie, czyli teatralny blues", które poprowadzi Iga Eckert.

"Bardzo istotnym elementem spektaklu jest bowiem muzyka. Piosenki-songi, nawiązujące do bluesowo-rockowej stylistyki, stanowią ważny komentarz do scenicznych wydarzeń, niosąc w finale przesłanie sztuki. Śląsk jest kolebką polskiego bluesa, warto więc porozmawiać o tym gatunku w kontekście teatralnej realizacji" – wyjaśniła kierowniczka literacka Ateneum Renata Chudecka.

Opera Śląska w Bytomiu zaprezentuje "Napój miłosny" – operę komiczną Gaetano Donizettiego. Tego dnia w Operze odbędą się także: warsztaty plastyczne, wokalne, baletowe i pokaz tańca klasycznego, a także próba Chóru Opery Śląskiej.

Na Małej Scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach pojawią się - uwielbiane przez najmłodszych - "Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. Będzie też okazja do nieskrępowanej teatralnej zabawy podczas warsztatów pod hasłem "Jeszcze więcej zabaw z Bullerbyn".

Dla widzów dorosłych zaś – "Ożenek" Mikołaja Gogola, w reżyserii Pawła Aignera. "Prawdziwą perłą gliwickiej Nocy będzie możliwość zwiedzenia Ruin Teatru Victoria – zabierzemy widzów w podróż w głąb historii tego pod wieloma względami symbolicznego miejsca na mapie Gliwic" – zapowiedział dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach Grzegorz Krawczyk.

"Nikaj" / fot. Maciej Stobierski / mat. Teatru Zagłębia

Teatr Nowy w Zabrzu już w południe zaprasza dzieci wraz z rodzicami na koncert piosenek z bajek na placu przed Teatrem. O godz. 14 odbędzie się projekcja teatru TV produkcji własnej Teatru Nowego pt. "Żywi ludzie".

O godz. 19, na Scenie Kameralnej, będzie prezentowany spektakl "Źli Żydzi" Joshui Harmona, w reżyserii Marcina Sławińskiego, potem farsa "Okno na parlament", a wieczór zakończy koncert pt. "W krainę miłości" z piosenkami ze spektakli Teatru Nowego, autorstwa Anny Steli.

Teatr Korez w Katowicach zaprasza na komedię "Obserwator" - o godz. 18. Następnie odbędzie się "Spotkanie z detektywem", czyli krótka prelekcja, rozmowa i prezentacja sprzętu detektywistycznego, a później – koncert zespołu Formacja Na Schodach.

Teatr Bez Sceny zaprezentuje trzy najnowsze, powstałe w czasie pandemii spektakle. "Hermenegilda Ko", według scenariusza Inki Dowlasz, to godzinna, filmowa komedia o sprytnej staruszce walczącej z oszustami i naciągaczami z Bogumiłą Murzyńską w roli głównej. "Szczęście" E. Assousa to pogodna, ale i gorzka historia o dojrzałej miłości w wykonaniu duetu Anna Kadulska – Andrzej Dopierała. "Po próbie" Ingmara Bergmana to arcydzieło dramaturgiczne z błyskotliwym debiutem Anny Nowak w podwójnej roli. Wszystkie trzy spektakle w reżyserii i scenografii Andrzeja Dopierały.

Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie przygotował dla młodszych widzów spektakl "Tymoteusz i Psiuńcio" Jana Wilkowskiego, w reżyserii Joanny Rząp i Katarzyny Bały. Spektakl traktuje o niepodważalnych wartościach – wierności w przyjaźni, posłuszeństwie oraz szacunku. Po spektaklu aktorzy zaproszą do uczestnictwa w "Teatralnych Zakamarkach", podczas których widzowie będą mieli szansę zwiedzić Teatr od kulis, ale również poznać proces produkcji spektaklu – od momentu powstania pomysłu do premiery scenicznej.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu "Rozbark" o godz. 20 pokaże spektakl "GEMINI tryptyk", który jest kontynuacją i poszerzeniem trzech wcześniejszych realizacji, tj. "Gemini" i "Gemini&after" z 2006 roku, w wykonaniu Patrycji Dońskiej i Anny Piotrowskiej oraz "Gemini" z 2017 roku w wykonaniu Artura Bieńkowskiego, Kamila Bończyka i Alexeya Torgunakova.

Teatr Mały w Tychach zaprezentuje trzy spektakle: "Disco Mori", "Przystanek" i "Don Kichot". Z atrakcji specjalnych przygotowano: retransmisję "Zapisków z zamknięcia – sztuki handlu – handlu sztuką", warsztaty do spektaklu "Przystanek" oraz wernisaż wystawy "Jan Kanty Pawluśkiewicz Maluje Żel-Art".

W Teatrze Gry i Ludzie noc teatrów zamieni się w teatralny dzień. "Po sobotnich nocnych wojażach zapraszamy rodziców z dziećmi na niedzielny piknik rodzinny" – powiedział dyrektor Michał Piotrowski. W programie będą trzy spektakle o godz. 11, 14 i 17. Piknik odbędzie się w plenerze – wokół siedziby Teatru, w Katowicach-Dąbrówce Małej.

Bilety na spektakle, jak zawsze podczas Nocy Teatrów, będą w cenach promocyjnych – o 20, 30, 50, a nawet 80 proc. taniej.

Dodatkową zachętą będzie darmowa komunikacja miejska. W piątek, 10 września, podczas prologu Nocy Teatrów, i w sobotę, 11 września, podczas wydarzeń głównych – za okazaniem specjalnych biletów, pobranych na telefon lub wydrukowanych – będzie można bezpłatnie podróżować komunikacją publiczną Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka