EN
25.06.2022, 10:22 Wersja do druku

Rumunia. Wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka na festiwalu teatralnym w Sybinie

Inne aktualności

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka rozpoczęła w piątek trzydniową wizytę w Rumunii. W programie jej wizyty jest m.in. udział w pokazach spektakli odbywających się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Sybinie – poinformowano na stronie MKiDN.

W trakcie 29. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Sybinie (rum. Sibiu), który odbywa się od 24 czerwca do 3 lipca, wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka weźmie udział w prezentacjach trzech spektakli: "Król umiera" według Eugene'a Ionesco w reż. Clausa Peymanna (Theater in der Josefstadt z Wiednia), "3Siostry" według Antoniego Czechowa w reż. Luka Percevala (koprodukcja TR Warszawa i Narodowego Starego Teatru w Krakowie) oraz "Makbeta" według Williama Shakespeare'a w reż. Botanda Nagy'a (Teatr Narodowy w Sybinie).

Jak zaznaczono na stronie MKiDN, "wiceminister odwiedzi także Muzeum Wsi Rumuńskiej Astra, na przedmieściach miasta Sybin. Jest ono jednym z największych skansenów nie tylko w Rumunii, ale też w całej Europie".

"Podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Sybinie Instytut Polski w Bukareszcie oraz Narodowe Centrum Kultury zaprezentują wystawę poświęconą ukraińskiej artystce sztuki ludowej Marii Prymaczenko" – czytamy w informacji.

Jak wyjaśniono, "przedstawia ona reprodukcje prac znanej ukraińskiej artystki, które dzięki ofiarności mieszkańców udało się uratować z Muzeum Krajoznawczego w Iwankowie, które 27 lutego spłonęło w wyniku rosyjskiego ataku". "Ekspozycję można oglądać na ogrodzeniu kościoła ewangelickiego w Sybinie od 23 czerwca do 31 lipca 2022 r." – dodano.

"Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Sybinie (FITS) jest jednym z najważniejszych festiwali teatralnych i sztuk scenicznych na świecie i trzecim co do wielkości, po Festiwalu w Awinionie i Międzynarodowym Festiwalu w Edynburgu" – czytamy w informacji.

FITS odbywa się co roku w czerwcu i trwa dziesięć dni. Założony został w 1993 r. przez Constantina Chiriaca. "Program festiwalu obejmuje znane nazwiska sceny międzynarodowej, oferując widzom szeroką gamę sekcji, z gośćmi z ponad 70 krajów, i około 550 wydarzeń" – napisano na stronie MKiDN.

Przypomniano, że w marcu 1993 r. Chiriac zorganizował w Sybinie Festiwal Teatrów Studenckich, a rok później wydarzenie zmieniło nazwę na Międzynarodowy Festiwal Młodego Teatru Zawodowego.

"Już w 1996 r. udział brali w nim artyści z 24 krajów. W 1997 r. został przemianowany na Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Sybinie" – napisano. Przypomniano, że "FITS odegrał decydującą rolę w otrzymaniu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury przez Sybin w 2007 r.".

Organizatorami festiwalu są: Teatr Narodowy Radu Stanca, Urząd Miasta Sybina oraz okręg Sybin przy wsparciu Ministerstwa Kultury Rumunii, Uniwersytetu im. Luciana Blaga, Rumuńskiego Instytutu Kultury, Rumuńskiego Związku Teatralnego. W 2019 r. FITS zgromadził około 3,3 tys. artystów z 73 krajów, którzy zaprezentowali ponad 500 wydarzeń w 75 miejscach (sale widowiskowe, sale uniwersyteckie, kościoły, księgarnie, dawne fabryki, liceum, kawiarnie, puby, deptaki i parki), docierając do ponad 68 tys. widzów dziennie.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne