EN

26.02.2022, 15:30 Wersja do druku

Rosyjskie środowiska przeciwko Putinowi i wojnie. „Nie da się pracować dla mordercy i brać od niego wypłatę”

W Ukrainie trwa wojna wywołana przez decyzję prezydenta Rosji Władimira Putina. Jego rodacy i rodaczki ze świata nauki, rozrywki, biznesu i dziennikarstwa wyrażają swój sprzeciw wobec działań zbrojnych na terenie naszego wschodniego sąsiada i wzywają do zawieszenia broni. Pisze Justyna Grochal w wysokieobcasy.pl.

Wielu wybitnych Rosjan i Rosjanek, wstrząśniętych inwazją Rosji na Ukrainę, publicznie opowiedziało się przeciwko wojnie, pomimo ryzyka zawodowego i osobistego, jakie wiąże się z taką decyzją.

"Nie da się pracować dla mordercy i pobierać od niego wypłatę" - napisała Elena Kovalskaya, składając rezygnację ze stanowiska dyrektorki artystycznej Centrum Kulturalnego Meyerhold (rosyjskiej instytucji państwowej). Pełniła tę funkcję od 2020 roku. Rezygnacja jest jej sprzeciwem wobec agresji Rosji na Ukrainę oraz zakazu publicznego komentowania bieżących wydarzeń, jaki władza nałożyła na artystów.

Elena Kovalskaya jest rosyjską krytyczką teatralną, kuratorką i pedagożką. Uczy o teatrze zagranicznym w Rosyjskim Instytucie Teatralnym.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Rosyjskie środowiska przeciwko Putinowi i wojnie. "Nie da się pracować dla mordercy i brać od niego wypłatę"

Źródło:

wysokieobcasy.pl

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Justyna Grochal

Data publikacji oryginału:

26.02.2022

Wątki tematyczne