EN
26.02.2022, 10:45 Wersja do druku

Rosja. Protest wybitnych filmowców rosyjskich przeciw wojnie

Inne aktualności

Reżyserzy Aleksiej Popogrebski, Ilja Chrzanowski, Borys Chlebnikow oraz producenci Jewgienij Gindilis, Natalia Manskaja i Natalia Drozd są wśród sygnatariuszy protestu przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę. Pisze Barbara Hollender w „Rzeczpospolitej”.

W oświadczeniu zatytułowanym „NIE dla wojny” Związek Autorów Zdjęć Filmowych oraz Profesjonalnych Organizacji i Stowarzyszeń Kinematograficznych Rosji (KinoSojuz) oświadczył, że „przyjął z bólem i gniewem” wiadomość o rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

KinoSojuz  powstał wiosną 2010 roku, kiedy grupa rosyjskich filmowców, niezadowolonych z działalności kierownictwa Związku Autorów Zdjęć Filmowych Rosji i Nikity Michałkowa, ogłosiła swoje wystąpienie z tego stowarzyszenia. W marcu 2014 roku KinoSojuz wystosował list otwarty, aby wesprzeć ukraińskie środowisko filmowe po aneksji Krymu przez Rosję, a latem 2015 roku przyłączył się do międzynarodowej kampanii poparcia dla Olega Sencowa, m.in. pisząc do jednego z doradców prezydenta Putina z prośbą o wszczęcie śledztwa w sprawie tortur, jakich doznał ukraiński filmowiec podczas zatrzymania. Teraz członkowie postępowego KinoSojuza napisali:

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Protest wybitnych filmowców rosyjskich przeciw wojnie

Źródło:

„Rzeczpospolita” online

Link do źródła

Autor:

Barbara Hollender

Data publikacji oryginału:

25.02.2022

Wątki tematyczne