EN

26.02.2022, 08:39 Wersja do druku

Słynny rosyjski dyrygent niewpuszczony do Carnegie Hall. Bo jest przyjacielem Putina

Nowojorska sala koncertowa Carnegie Hall odwołała koncert Walerija Giergijewa. Powód: jego brak potępienia dla inwazji na Ukrainę. Pisze Anna S. Dębowska w „Gazecie Wyborczej”.

Walerij Giergijew, pochodzący z Osetii Południowej pieszczoszek kremlowskiej władzy, to zarazem jeden z najbardziej prominentnych dyrygentów na świecie. 

Kierował London Symphony Orchestra, obecnie jest szefem Monachijskich Filharmoników, regularnie do współpracy zapraszają go Wiedeńscy Filharmonicy. 

Giergijew kieruje też Teatrem Maryjskim w Petersburgu, na którego rozbudowę uzyskał wiele lat temu olbrzymie fundusze z państwowej kasy. Jego trwająca od 30 lat przyjaźń z Władimirem Putinem nie jest dla nikogo tajemnicą.

I właśnie za wspieranie kremlowskiej władzy Giergijew zaczyna teraz zbierać ciosy.

Wojna na Ukrainie. Rosjanie odsunięci

Po ataku Rosji na Ukrainę słynna nowojorska sala koncertowa Carnegie Hall odwołała zaplanowany na 25 lutego koncert Filharmoników Wiedeńskich pod dyrekcją Giergijewa. 

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Słynny rosyjski dyrygent niewpuszczony do Carnegie Hall. Bo jest przyjacielem Putina

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Anna S. Dębowska

Data publikacji oryginału:

25.02.2022

Wątki tematyczne