EN

25.02.2022, 17:54 Wersja do druku

Rosja. Litewscy reżyserzy odchodzą ze stanowisk w teatrach w Moskwie

Inne aktualności

Znani reżyserzy teatralni z Litwy: Rimas Tuminas i Mindaugas Karbauskis odeszli ze stanowisk w teatrach moskiewskich z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę - podały w piątek media w Rosji. Teatr, z którym współpracuje Tuminas, zaprzeczył tym doniesieniom.

Tuminas pracował w Teatrze im. Wachtangowa, Karbauskis - w Teatrze im. Majakowskiego. Karbauskis poinformował o swoim odejściu na Facebooku.

Oba te teatry należą do czołówki scen rosyjskich. Litewscy reżyserzy byli ich dyrektorami artystycznymi. Tuminas wystawiał w Teatrze im. Wachtangowa oryginalne inscenizacje klasyki rosyjskiej, Karbauskis jest laureatem najważniejszych nagród teatralnych, m.in Złotej Maski.

Słynny Teatr Bolszoj, jedna z najważniejszych scen baletowych świata, poinformował w piątek, że przenosi jedną z premier z powodu wyjazdu z Rosji choreografa Aleksieja Ratmańskiego. Artysta również wyjechał z powodu inwazji na Ukrainę - podał dziennik "Moskowskij Komsomolec".

Ratmański spędził dzieciństwo w Kijowie i łączą go z Ukrainą więzi rodzinne. Choreograf był niegdyś dyrektorem artystycznym Teatru Bolszoj. W maju br. miał pracować w Teatrze Maryjskim w Petersburgu.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne