EN
17.12.2020, 17:55 Wersja do druku

Prezydent o Łaniewskiej: Z uznaniem myślę o Jej pracy społecznej na rzecz środowiska aktorskiego

Inne aktualności

Z uznaniem i głębokim szacunkiem myślę o Jej pracy społecznej na rzecz środowiska aktorskiego, o pokojowej walce o wolną Polskę, którą prowadziła jako działaczka NSZZ "Solidarność" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości pogrzebowych Katarzyny Łaniewskiej.

Pogrzeb Katarzyny Łaniewskiej odbył się w czwartek w kościele św. Katarzyny na warszawskim Służewiu. Potem nastąpiło odprowadzenie do grobu rodzinnego na Cmentarzu Służewskim Nowym przy ul. Wałbrzyskiej. Ze względu na pandemię uroczystości miały charakter zamknięty.

"Odejście Pani Katarzyny Łaniewskiej napełniło mnie wielkim smutkiem. Wiadomość o Jej śmierci spadła nagle na wszystkich, którzy znali Ją oraz wysoko cenili Jej dorobek artystyczny, patriotyzm i społeczne zaangażowanie. Do końca aktywna zawodowo, dla swoich młodszych kolegów była wzorem profesjonalizmu i oddania sztuce aktorskiej" - napisał prezydent.

Przypomniał, że wśród stworzonych przez zmarłą niezapomnianych postaci znalazła się kierowniczka domu dziecka w legendarnym "Przesłuchaniu" Ryszarda Bugajskiego, Matka Kasi w komediowym cyklu "Kogel-mogel" oraz uwielbiana przez widzów Babcia Józia z serialu "Plebania".

Napisał, że on sam będzie szczególnie wspominał Łaniewską, jako Annę Walentynowicz w filmie niezmiernie ważnym dla Niej i dla milionów Polaków, czyli w "Smoleńsku" w reżyserii Antoniego Krauzego.

"Z uznaniem i głębokim szacunkiem myślę także o Jej pracy społecznej na rzecz środowiska aktorskiego, o pokojowej walce o wolną Polskę, którą prowadziła jako działaczka NSZZ +Solidarność+ i w dobie stanu wojennego, o Jej zaangażowaniu w dzieło godnego upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej, a także o determinacji, z jaką na przestrzeni ostatnich lat wspierała program naprawy i wzmocnienia Rzeczypospolitej" - podkreślił.

Źródło:

PAP