EN

23.09.2020, 16:23 Wersja do druku

Poznań. Rozmównica PTT online: Żywioły tańca / ogień

26 września o godz. 17.00 na profilu FB Polskiego Teatru Tańca odbędzie się spotkanie online w cyklu „rozmównica” pt.  „Żywioły tańca / ogień”.

Inne aktualności

W najbliższym odcinku naszym żywiołem będzie zjawisko o bogatej symbolice związanej ze słońcem, urodzajem i płodnością, wywołujące spektakularne efekty wizualne. Podyskutujemy o wykorzystaniu ognia w różnych formach teatru ulicznego powiązanych z tańcem i akrobatyką i oraz w obrzędach i rytuałach wywodzących się z kultur słowiańskich.

Naszymi  gośćmi będą: dr Joanna Wawrzeniuk - adiunkt w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, archeolog zajmujący się wierzeniami dawnych Słowian oraz  współczesny folklor słowiański, autorka książki:  Magia ochronna Słowian we wczesnym średniowieczu na ziemiach polskich.

Będzie z nami Pan Patryk Niedbała - aktor, tancerz, współzałożyciel ulicznego teatru ognia NAM – TARA, jednego z prekursorów „tańca z ogniem” w Polsce.  Zespołu, który w swojej 12 – letniej karierze zajmował czołowe miejsca na ogólnopolskich festiwalach ognia m. in Międzynarodowym Festiwalu Artystów Ulicy "Ulicznicy" czy Festiwalu Rytmu i Ognia "FROG" w Gdyni i występował na wielu scenach europejskich oraz na scenach Arabii Saudyjskiej podczas festiwalu „Andaluzja”.

Porozmawiamy o tym, na czym polega teatr ognia, jakie stosuje się kostiumy i rekwizyty, aby wyeksponować jego dynamikę i efekty świetlne, jakie tematy pojawiają się najczęściej w spektaklach z użyciem ognia, jaką rolę pełnią w nim kuglarskie sztuczki, a przede wszystkim – choreografia. Poprzez motyw ognia zbliżymy się do dawnej i współczesnej obyczajowości Słowian – prześledzimy jego obecność i związki z tańcem w obrzędach, wierzeniach, magii, sposobach świętowania i przeżywania codzienności.

Dowiemy się także, co spaja te dwie pozornie odległe dziedziny – teatr ognia i archeologię. I co może połączyć je w przyszłości…

Wersję audiowizualną rozmowy, którą dopełnią materiały unaoczniające temat będzie można oglądać na kanale YouTube Polskiego Teatru Tańca, a wersję dźwiękową – odsłuchać na Spotify.

Gorąco zapraszamy!

Patronem medialnym cyklu rozmównic jest kwartalnik „Taniec”.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne