EN

30.06.2022, 09:43 Wersja do druku

Piotr Skrzynecki miał swój ulubiony skwer. Teraz to miejsce nosi jego imię

Inne aktualności

W południe 29 czerwca 2022 roku obok pomnika Grażyny na krakowskich Plantach otworzono Skwer Piotra Skrzyneckiego.

- Był ostatnim przedstawicielem cyganerii artystycznej drugiej połowy XX wieku. Związany z Krakowem z własnego wyboru szybko stał się legendą tego miasta. Przechadzał się po rynku w kapeluszu z piórku oraz w pelerynie młodopolskiej sceny - wspominał współtwórcę, szefa artystycznego i konferansjera Piwnicy jej obecny dyrektor Bogdan Micek.

Precyzyjnie w dniu jego imienin, które zawsze były wydarzeniem, dokładnie w miejscu, gdzie uwielbiał przesiadywać po drodze na Rynek z mieszkania przy Placu na Groblach otworzono Skwer Piotra Skrzyneckiego. Oficjalne odsłonięcie tablicy poprzedził fragment piwnicznego utworu "Ta nasza młodość" w wykonaniu Michała Półtoraka i Agaty Półtorak, skrzypków Kabaretu Piwnica pod Baranami.

- Piotr w innym wymiarze czasu widzi i już wie, że dzisiaj będzie otwarte stałe miejsce jego pobytu. Jak wiemy, nie miał w Krakowie rodziny, nie miał swoich dzieci, mieszkał u pani Janiny Garyckiej, ale codziennie idąc do kawiarni Kolorowej i Rynku Głównego, a potem do Piwnicy, przechadzał się obok tego pięknego mickiewiczowskiego pomnika Grażyny - mówił podczas otwarcia Bogdan Micek, dyrektor Piwnicy pod Baranami. - Pod tym skwerem była kiedyś ławeczka, na której przesiadywał. Ubóstwiał tutaj czytać poezję. Skwer z pomnikiem Grażyny był jednym z najbardziej ulubionych miejsc Piotra - dodał.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Kraków. Piotr Skrzynecki miał swój ulubiony skwer. Od dziś to miejsce nosi jego imię

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Julia Kalęba

Data publikacji oryginału:

29.06.2022