EN
18.02.2022, 12:49 Wersja do druku

Odwołanie dyrektora Teatru Słowackiego to partyjny terroryzm kulturalny

Inne aktualności

Prawica zaostrza kurs walki z kulturą. To nawet nie "wojna kulturowa", ale partyjny terroryzm kulturalny, nowy rozdział historii cenzury.

Władze województwa małopolskiego odwołują dyrektora Teatru Słowackiego w Krakowie, Krzysztofa Głuchowskiego. To ciąg dalszy sprawy "Dziadów" w reżyserii Mai Kleczewskiej z tego teatru, nawiązujących m.in. do Strajku Kobiet i wpisujących go w romantyczny paradygmat narodowego cierpienia. Krakowskie "Dziady" zaatakowała pod koniec ubiegłego roku znana z agresywnych wypowiedzi małopolska kurator oświaty, Barbara Nowak, w sukurs poszedł jej m.in. minister Przemysław Czarnek i wicepremier Piotr Gliński.

Kara za "Dziady"

Małopolski marszałek Witold Kozłowski wraz z zarządem województwa piszą nowy rozdział historii cenzury w Polsce. Ciągłość dyrekcji instytucji kultury gwarantuje ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej - zgodnie z prawem dyrektora można odwołać tylko w ściśle określonych sytuacjach. Według władz województwa Krzysztof Głuchowski miał jednak naruszyć ustawę o zamówieniach publicznych, a złamanie prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem jest jednym z możliwych powodów odwołania dyrektora. Nie stwierdziła tego naruszenia jednak dotąd żadna zewnętrzna instancja, choćby Regionalna Izba Obrachunkowa, która ma w teatrze przeprowadzić swoją kontrolę, nie mówiąc o sądzie.

Z kolei w galerii Labirynt, jednej z najważniejszych instytucji kulturalnych Lublina, dzięki sprzeciwowi m.in. przedstawicieli Ministerstwa Kultury, dotychczasowy dyrektor Waldemar Tatarczuk nie uzyskał w konkursie przedłużenia kadencji, choć był jedynym kandydatem - środowiskowa solidarność sprawiła, że nie chciano startować przeciwko atakowanemu od dawna przez prawicę szefowi miejskiej placówki.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Odwołanie dyrektora Teatru Słowackiego to partyjny terroryzm kulturalny

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Witold Mrozek

Data publikacji oryginału:

18.02.2022

Wątki tematyczne