EN
22.03.2023, 12:51 Wersja do druku

Niemcy. Monachijski teatr usuwa z repertuaru sztukę; przez antysemityzm

Inne aktualności

Monachijski teatr Metropol chciał pokazać zmienioną wersję sztuki „Voegel”, którą oskarżano o antysemityzm. Ponieważ nie udało się dojść do porozumienia z właścicielami praw, spektakl został usunięty z repertuaru - pisze portal tygodnika „Spiegel”.

Po surowych warunkach nałożonych przez właściciela praw autorskich, monachijski teatr Metropol ostatecznie usuwa z repertuaru wzbudzającą kontrowersje sztukę "Voegel". Agencja, która reprezentuje światowe prawa do twórczości libańsko-kanadyjskiego pisarza Wajdi Mouawada, surowo zakazała jakichkolwiek cięć lub zmian w tym przypadku, ogłosił teatr. "Jednakże odtworzenie utworu bez cięć byłoby dla nas równoznaczne z nową produkcją z prawie dwukrotnie dłuższym czasem gry, dlatego w żaden sposób nie jesteśmy w stanie spełnić tego wymogu posiadaczy praw".

Po burzliwej debacie z oskarżeniami o antysemityzm, sztuka "Voegel" miała zostać wznowiona 26 marca. Do końca kwietnia zaplanowano program towarzyszący i w sumie dwanaście spektakli. Zmieniono także niektóre fragmenty tekstu dotyczące Holocaustu - pisze "Spiegel".

"Przez cztery miesiące próbowaliśmy wszystkiego, aby móc ponownie pokazać naszą produkcję" - skomentował szef teatru Metropol, Jochen Schoelch. "Czuliśmy, że jest to absolutnie konieczne, aby ponownie wystawić nasz spektakl, dlatego głęboko żałujemy takiego rozwoju sytuacji, ale w tych okolicznościach jesteśmy zmuszeni do zdjęcia produkcji z repertuaru".

Prywatny teatr wspierany przez miasto Monachium odwołał sztukę w listopadzie, kiedy dwa żydowskie stowarzyszenia studenckie w liście otwartym skrytykowały spektakl na podstawie sztuki "Voegel" Wajdi Mouawada jako antysemicki. Przedstawienie sprawia, że "relatywizacja Holokaustu i antysemityzm związany z Izraelem są akceptowalne" - zaznaczono w liście.

Z Berlina Berenika Lemańczyk

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne

Ludzie