EN
17.08.2022, 08:51 Wersja do druku

Nie żyje Włodzimierz Jarmołowicz, współzałożyciel Olsztyńskiego Teatru Lalek

Inne aktualności

To niepowetowana strata dla olsztyńskiego środowiska kulturalnego - w wieku 102 lat zmarł wybitny dyrygent, dziennikarz i honorowy obywatel Olsztyna - Włodzimierz Jarmołowicz.

Włodzimierz Jarmołowicz był znanym w Olsztynie popularyzatorem folkloru muzycznego i wiedzy o muzyce, dziennikarzem muzyczny i animatorem życia kulturalnego. To muzyk i kompozytor, twórca, dyrygent i kierownik artystyczny olsztyńskich zespołów pieśni i tańca, wokalnych i wokalno-instrumentalnych.

Współzałożyciel Olsztyńskiego Teatru Lalek

Urodził się 20 sierpnia 1920 roku koło Mińska. Po wojnie opuścił rodzinne strony i wyruszył do Lublina, gdzie rozpoczął pracę jako kierownik męskiego kwartetu wokalnego w Teatrze Domu Żołnierza. W tym samym czasie rozpoczął studia na Wydziale Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Studiów prawniczych jednak nie ukończył, gdyż postanowił oddać się muzyce. W roku 1947 wyjechał do Olsztyna, gdzie zaproponowano mu założenie grupy wokalnej. W ten sposób powstał kwartet wokalny pod nazwą „Chór Jara" działający do roku 1964.

W rok po założeniu kwartetu wokalnego Włodzimierz Jarmołowicz podjął pracę jako chórmistrz, a następnie kierownik artystyczny i dyrygent Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia i Mazury". W 1951 roku zaczął działać w Wojewódzkim Domu Kultury jako kierownik artystyczny, gdzie prowadził żeński tercet wokalny i koordynował pracę działających w Wojewódzkim Domu Kultury zespołów muzycznych. Mimo intensywnej  działalności zawodowej uzupełnił także formalne wykształcenie muzyczne, kończąc w 1953 roku, z wynikiem bardzo dobrym, Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia na wydziale instruktorskim.

W 1954  roku został współzałożycielem Stowarzyszenia Teatru Kukiełkowego Ziemi Warmińsko-Mazurskiej „Czerwony Kapturek", obecnie Olsztyński Teatr Lalek. Włodzimierz Jarmołowicz aktywnie upowszechniał wiedzę o muzyce i przybliżał mieszkańcom Olsztyna i regionu dzieła muzyki poważnej i utwory folklorystyczne, a także twórczość olsztyńskich kompozytorów. W roku 1964 za działalność muzyczną i telewizyjną, organizację chóru kapeli oraz popularyzację folkloru otrzymał nagrodę specjalną Komitetu ds. Radia i Telewizji.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Nie żyje Włodzimierz Jarmołowicz

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Olsztyn” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Grzegorz Szydłowski

Data publikacji oryginału:

16.08.2022