EN
16.08.2022, 08:03 Wersja do druku

Olsztyn. Zmarł Włodzimierz Jarmołowicz, dyrygent, dziennikarz, honorowy obywatel Olsztyna

Inne aktualności

W wieku 102 lat zmarł Włodzimierz Jarmołowicz - dyrygent, dziennikarz, honorowy obywatel Olsztyna - poinformował o tym wnuk zmarłego, także dziennikarz Marek Jarmołowicz.

W informacji o śmierci dziadka Marek Jarmołowicz przypomniał, że Włodzimierz Jarmołowicz przez lata zajmował się popularyzacją folkloru, zwłaszcza folkloru Warmii. Prowadził olsztyńskie chóry (m.in. Moderato, Chór Jara), był jednym z założycieli stowarzyszenia Teatru Kukiełkowego Ziemi Warmińsko-Mazurskiej (obecnie Olsztyński Teatr Lalek), pisał muzykę do spektakli zarówno w teatrze dla dzieci, jak i na scenę dla dorosłego widza w teatrze im. S. Jaracza. Jarmołowicz kierował także redakcją muzyczną Radia Olsztyn.

Za swoją wieloletnią działalność na rzecz upowszechniania kultury był wielokrotnie wyróżniany - m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski; w 1997 r. wojewoda olsztyński przyznał mu medal "Pro Publico Bono" za znaczący wkład w rozwój regionu Warmii i Mazur, a Prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury muzycznej przyznał w roku 2004 Złotą Odznakę z Brylantem. Za upowszechnianie rodzimego folkloru warmińskiego otrzymał w roku 2004 dyplom Ministra Kultury, rok później Medal "Dobro Rzeczypospolitej Najwyższym Prawem" oraz Puchar Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr dla Chóru "Moderato" za szczególne osiągnięcia artystyczne.

W 2007 roku Włodzimierz Jarmołowicz został Honorowym Obywatelem Olsztyna.

Był też dyrygentem, pisał muzykę, upowszechniał twórczość innych warmińskich artystów.

Włodzimierz Jarmołowicz zmarł w wieku 102 lat.

Źródło:

PAP