EN
21.01.2022, 09:40 Wersja do druku

Naj, naj, naj w pomorskim teatrze w roku 2021

Subiektywna i multimedialna bardzo podróż po pomorskim teatrze roku 2021. Subiektywna, bo ocenna, multimedialna bardzo, bo zawiera liczne odnośniki oraz obrazki sztywne i ruchome – zaleca się obejrzenie filmików i otwarcie oraz przeczytanie recenzji i relacji, by zyskać szerszy ogląd. Typowali: Beata Baczyńska (Gazeta Świętojańska), Katarzyna Wysocka (Pomorze Kultury) i Piotr Wyszomirski (Gazeta Świętojańska).

Najlepszy spektakl„Ciemna Woda” Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku

Nominacje: „Mury Jerycha” Teatru Muzycznego w Gdyni, Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni i Stowarzyszenia „Baduszkowcy”, „Lilla Weneda” i „Awantura w Chioggi” Teatru Wybrzeże

Najlepszy spektakl dramatyczny: „Ciemna Woda”

Nominacja: „Lilla Weneda”

Najlepszy spektakl komediowy: „Awantura w Chioggi”

Najlepszy spektakl muzyczny„Mury Jerycha”

Najlepszy spektakl teatru tańca

Nominacja: „Drganie jednej struny” Dada von Bzdülöw

Najlepszy spektakl offowy„Maska” (Teatr Gdynia Główna)

Najlepszy spektakl dla dzieci/młodzieży

Nominacja: „To tu to dom” Miejskiego Teatru Miniatura

Najciekawsze wydarzenie w teatrze amatorskim: działalność OT Rondo ze szczególnym uwzględnieniem aktywności formacji Materia Prima i Teatru Osobliwego

Nominacje: „Fauna. Musical nieludzki”, Teatr Komedii Valldal, „Bal Fatalle”, Teatr Ruchu Mo-sHe

Zauważenie: „Pan Tadeusz” (Konsulat Kultury / Gdyńskie Centrum Kultury)

Najlepsza reżyseria: Wojciech Kościelniak („Mury Jerycha”), Paweł Aigner („Awantura w Chioggi”)

Nominacje: Grzegorz Wiśniewski („Lilla Weneda”), Iwo Vedral („Ciemna woda”)

Najlepsza dramaturgia/scenariusz: Amanita Muskaria, „Ciemna woda”

Najlepsza aktorka w roli głównej:

Nominacje: Dorota Kolak („Resztki” w Teatrze Wybrzeże), Dorota Lulka („Misery” w Teatrze Miejskim w Gdyni)

Najlepszy aktor w roli głównej: Wojciech Marcinkowski („Ciemna woda”)

Nominacje: Robert Gonera („Mistrz i Małgorzata”), Grzegorz Gzyl i Robert Ninkiewicz („Powarkiwania Drogi Mlecznej”)

Najlepsza aktorka w roli drugoplanowej: Sylwia Góra („Lilla Weneda”)

Nominacja zespołowa dla aktorek w spektaklu „Nieczułość” (Sylwia Góra, Agata Bykowska, Justyna Bartoszewicz, Dorota Androsz, Magdalena Boć, Marzena Nieczuja Urbańska)

Najlepszy aktor w roli drugoplanowej:

Nominacje: Grzegorz Gzyl („Awantura w Chioggi”), komediowy Marcin Miodek („Awantura w Chioggi”, „Balkon”), Michał Jaros i Marek Tynda („Lilla Weneda”)

Zauważenie: wejście Spermy, Krwi i Potu (Piotr WitkowskiMarcin  Miodek i Jakub Nosiadek) skręcających się pod wpływem głosu jąkającego się muezzina w „Balkonie” Teatru Wybrzeże

Najciekawszy debiut:

Najlepsza muzyka: Mariusz Obijalski („Mury Jerycha”)

Najlepsza piosenka: „W dawnych czasach” zespołu Materia Prima z programu Piosenki przeciwko ludzkości

Zauważenie: Maćko Prusak (ruch sceniczny w „Balkonie”)

Najlepsza scenografia: Bożena Ślaga („Mury Jerycha”)

Nominacja: Mirek Kaczmarek („Lilla Weneda”)

Najlepsze kostiumy: Mirek Kaczmarek („Lilla Weneda”)

Nominacja: Natalia Mleczak („Resztki”)

Najlepszy plakat: Michał Dziekan do „Fauny” i Aleksander Walijewski do spektaklu „Źli Żydzi” Konsulatu Kultury / Gdyńskiego Centrum Kultury

Najlepsza scena: finałowe oklaski i ukłony na premierze „Awantury w Chioggi” w Faktorii Kultury

Zauważenie: wejście Spermy, Krwi i Potu (Piotr WitkowskiMarcin  Miodek i Jakub Nosiadek) skręcających się pod wpływem głosu jąkającego się muezzina w „Balkonie” Teatru Wybrzeże

Najlepszy duży festiwal/przegląd: Festiwal Szekspirowski i Animo 2021

Najlepszy mały festiwal/przegląd: Pociąg do miasta Teatru Gdynia Główna

Najlepszy spektakl zewnętrzny: „Billy’s Violence”, reż. Jan Lauwers, Needcompany na Festiwalu Szekspirowskim

Najlepszy spektakl zewnętrzny off: Fekete Seretlek and Studio DAMÚZA present: KAR @ Animo 2021

Najciekawszy koncept„Nieczułość” (warsztaty, zbieranie świadectw widzów, wystawa, zapowiedź czytania performatywnego na podstawie zebranych świadectw-historii rodzinnych)

Specjalne wyróżnienie w kategorii „teatr zaangażowany, czyli ideolo”: „Ciemna Woda”

Wydarzenie roku:

Człowiek teatru: prof. Jerzy Limon

Największe rozczarowanie:

niezmiennie: funkcjonowanie Opery Bałtyckiej i brak realnego programu naprawczego (ze szkodą dla pomorskiej kultury)

niezmiennie: brak tlenu

Festiwal [email protected] 2021

Finansowanie kultury (teatru) w Gdyni

Niepowodzenie projektów Piotra Jankowskiego (brak „Eksperymentu” w programie Teatr Polska, odwołanie premiery „12 gniewnych ludzi”)

Teatralna Malina: „Mistrz i Małgorzata” Teatru Muzycznego w Gdyni im. Danuty Baduszkowej w Gdyni ze specjalnym wyróżnieniem Janusza Józefowicza

Nominacja: „Resztki” Eweliny Marciniak w Teatrze Wybrzeże

Największe nieporozumienie/skandal:

Nominacje:

Grzegorz Wiśniewski w Teatrze Wybrzeże (zachowanie i atmosfera wokół zdarzenia)

José Maria Florêncio w Operze Bałtyckiej (zachowanie i ukrywanie prawdy)

Procedura wyłaniania dyrektora teatru miejskiego

Kultura pracy Janusza Józefowicza nad spektaklem „Mistrz i Małgorzata”

zauważenia/wytknięcia:

stosowanie kontrowersyjnych obostrzeń w stosunku do teatrów – tylko zauważenie, bo i tak każdy robił, co chciał

nadużywanie mikroportów w teatrze dramatycznym

kondycja uniwersyteckiej teatrologii

zamknięcie DK Janowo w Rumi, jedynego quasi teatralnego miejsca w blisko 50-tysięcznym mieście

Pożegnania

W 2021 r. opuścili nas m.in.:

Aniela Świderska (1925-2021)
Jerzy Limon (1950-2021)

Bogusława Czosnowska (1926-2021)

Cezary Niedziółka (1958-2021)

Ryszard Jaśniewicz (1939-2021)

Tytuł oryginalny

Naj, naj, naj w pomorskim teatrze w roku 2021

Źródło:

Gazeta Świętojańska online
Link do źródła

Wątki tematyczne