EN

24.06.2024, 16:45 Wersja do druku

Lublin. „Wschód Kultury – Inne Brzmienia” – od czwartku

Już w najbliższy czwartek startuje Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia (27–30 czerwca 2030 r., Lublin)! Na Błoniach pod lubelskim Zamkiem usłyszymy koncerty wspaniałych artystów z całego świata, obejrzymy unikatowe filmy, weźmiemy udział w warsztatach, zobaczymy różnorodne wystawy, a także będziemy mieć okazję do rozmowy z wyjątkowymi gośćmi z branży muzycznej – krajowej i zagranicznej.

fot. mat. organizatora

Inne aktualności

To 17. edycja organizowanych przez Warsztaty Kultury lubelskich Innych Brzmień i 11. w ramach Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez 3 miasta wschodniej Polski – Lublin, Białystok i Rzeszów.

Do listy tegorocznych wydarzeń festiwalowych dołączają kolejne interesujące propozycje. Zaczynamy w czwartek od prezentacji Łukasza Karolewskiego z Narodowego Archiwum Cyfrowego na temat życia i twórczości niezwykłej fotoreporterki - Grażyny Rutowskiej. W kolejne dni będzie już bardzo muzycznie, bowiem czeka nas spotkanie z twórcą, artystami i przyjaciółmi wytwórni On-U Sound Records, które poprowadzi Mirek „Maken” Dzięciołowski. W ramach dyskusji pn. „Music. City. Change” przyjrzymy się roli muzyki jako narzędziu zmiany, zainspirujemy się historiami z Meksyku, Karaibów, ale też Czeskich Budziejowic – Europejskiej Stolicy Kultury 2028, a wszystko to zestawimy z polskimi przykładami reprezentowanymi przez Roberta Piaskowskiego – dyrektora Narodowego Centrum Kultury oraz z doświadczeniami szefowej Music Export Poland – Tamary Kamińskiej. Nie zabraknie też rozważań na temat kariery w branży muzycznej i analizy przykładów, co dzieje się, kiedy marzenia o sławie spełnią się za bardzo i/lub za szybko. Podczas dyskusji pn. „Uważaj czego pragniesz!”, dziennikarz muzyczny Jarek Szubrycht wraz z gośćmi i gościniami spojrzy na temat z perspektywy edukacyjnej, managerskiej, kuratorskiej, a całość odniesiemy do wątków historycznych z barwnej epoki grounge’u.

SPOTKANIA I DYSKUSJE

Czwartek, 27 czerwca
16.30–17.30 | Grażyna Rutowska 
 wykład Łukasza Karolewskiego z Narodowego Archiwum Cyfrowego | Warsztaty Kultury, Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro; POL PJM 

Grażyna Rutowska to uznana artystka i fotografka, która była jedną z najważniejszych postaci świata fotoreportażu w latach 70. XX wieku. Znana ze swojego niezwykłego talentu do dostrzegania piękna w codziennych chwilach, subtelnie łączyła grę światła i cienia z wyjątkowym podejściem do kompozycji. Jej archiwum liczy prawie 40 tys. zdjęć! Wszystkie prezentowane na wystawie fotografie pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Rutowska zrealizowała fotoreportaże w blisko 500 miejscowościach na terenie całego kraju, dokumentując praktycznie wszystkie aspekty życia w PRL-u. Jej fotografie przedstawiają zarówno wielkie inwestycje dekady Gierka, jak i codzienne życie, rozrywkę, sport, wypoczynek czy kontrasty ówczesnych miast i wsi. Rutowska była pasjonatką motoryzacji i członkinią PZMot-u. Za kierownicą swego fiata 125p przejechała łącznie 400 tys. km. Wykonywane fotografie metodycznie opisywała, gromadziła też wycinki prasowe z opublikowanymi zdjęciami, a nawet całe egzemplarze pism – można powiedzieć, że była nie tylko fotografką, lecz także archiwistką.

O tej wyjątkowej artystce, której prace prezentowane będą na wystawie w Zaułku Hartwigów, opowie Łukasz Karolewski – kustosz z Narodowego Archiwum Cyfrowego. 

Łukasz Karolewski – absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się historią PRL-u, a także dziejami nauki i techniki. Od 2012 r. zatrudniony w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Zajmował się m.in. opracowaniem Archiwum Fotograficznego Grażyny Rutowskiej i współpracą przy przygotowaniu publikacji ze zdjęciami z zasobu NAC. Specjalizuje się w identyfikacji fotografii przedstawiających architekturę miejską, aparaturę techniczną oraz sprzęt wojskowy ze szczególnym ukierunkowaniem na radiotechnikę, kolejnictwo, lotnictwo i broń strzelecką. Do rozpoznania fotografii z powodzeniem stosuje i rozwija metody crowdsourcingu, czyli współpracy z szeroką, nieokreśloną grupą użytkowników udostępnionego zasobu archiwalnego. Zajmuje się również udoskonalaniem metod wewnętrznej i zewnętrznej krytyki źródeł fotograficznych.

Publikacje:
Propagandowe techniki ukrywania katastrofy w Czarnobylu przez władze polskie [w:] „Dzieje Najnowsze” R. 43 z. 2 (2011);
Od radowego szaleństwa do radiofobii [w:] Foton nr 127 (2014);
PRL Grażyny Rutowskiej – Fotografie z Narodowego Archiwum Cyfrowego, Warszawa 2015.

Wydarzenie streamingowane na Facebooku Warsztatów Kultury, Innych Brzmień oraz Wschodu Kultury.

Piątek, 28 czerwca
16.30–17.45 | Spotkanie z wytwórnią On-U Sound | Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio; ENG

Każdego roku podczas Innych Brzmień organizatorzy prezentują wybraną wytwórnię niezależną, która zapisała się w historii światowej muzyki. W tym roku wybór padł na legendarną londyńską oficynę On-U Sound Records, założoną i dowodzoną już ponad 40 lat przez Adriana Sherwooda.

W spotkaniu dotyczącym bogatej historii, ale też pełnej nowych, ciekawych wątków teraźniejszości On-U Sound, udział wezmą: Adrian Sherwood – szef labelu i wybitny producent, Bonjo Iyabinghi Noah – lider i założyciel grupy African Head Charge, a także Jurek Kleszcz – wieloletni propagator muzyki reggae i dub. Całość poprowadzi Mirek „Maken” Dzięciołowski – dziennikarz muzyczny, organizator wielu imprez, w tym także tych ściśle związanych z obecnością artystów On-U Sound w Polsce.

Więcej o wytwórni >>>> https://innebrzmienia.eu/events/on-u-sound-in-poland-wystawa/

Wydarzenie streamingowane na Facebooku Innych Brzmień oraz Wschodu Kultury.

Sobota, 29 czerwca
17.00–18.15 | Music. City. Change – dyskusja o roli muzyki jako narzędziu zmiany | Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio; ENG

„Muzyka. Miasto. Zmiana.” to tytuł dyskusji, podczas której chcemy przyjrzeć się muzyce jako skutecznemu nośnikowi informacji, katalizatorowi zmiany społecznej i ważnej części ekosystemu kultury w miastach. Popatrzymy na jej artystyczną siłę, ale też na pozaartystyczną misję. Na konkretnych przykładach z różnych części świata zastanowimy się nad tym, w jaki sposób miasta mogą myśleć o rozwoju przemysłu muzycznego w kontekście tworzenia lokalnych polityk kulturalnych. W rozmowie chcemy zderzyć ten temat z wyzwaniami współczesności, Agendą na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 oraz konkursem na Europejską Stolicę Kultury, podkreślając fakt, że muzyka to nie tylko element ceremonii otwarcia i zamknięcia roku obchodów.

W rozmowie udział wezmą: Patricia Carrera (Meksyk), dr. Keith Nurse (Trynidad i Tobago), Bianka Machová (Czechy – České Budějovice 2028 – Europejska Stolica Kultury 2028), Robert Piaskowski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury). Dyskusję poprowadzi Tamara Kamińska – dyrektorka Music Export Poland. 

Paty Carrera jest głęboko zaangażowana w doradztwo muzyczne i nadzór muzyczny, a także licencjonowanie wysokiej klasy produkcji audiowizualnych, prezentowanych na renomowanych platformach takich jak Netflix, Amazon, Disney i HBO. Poświęciła swoje życie zawodowe pasjonującemu światu praw autorskich i praw pokrewnych, zawsze mając na celu ochronę interesów artystów, autorów i firm produkcyjnych.

Ściśle współpracuje z producentem muzycznym Philem Vinallem i zarządza sprawami artystów takich jak m.in. Beto Cuevas, Ely Guerra, Enjambre, Pato Machete. Jej podejście wykracza daleko poza zwykłe zarządzanie prawami autorskimi – zawsze szuka zrozumienia i prawdziwej współpracy.

Jej doświadczenie przekłada się również na jej udział w warsztatach, panelach i programach edukacyjnych, które prowadziła w kilku krajach. Od Izby Handlowej w Bogocie po Primavera Pro, Paty dzieli się swoją wiedzą, jednocześnie uważnie śledząc innowacje i trendy w branży. Konsekwentnie łączy swoje ogromne doświadczenie z praktycznym i współczesnym podejściem, sprawiając, że jej praca jest zawsze zgodna z aktualnymi potrzebami świata rozrywki.

Dr Keith Nurse jest prezesem College of Science Technology and Applied Arts w Trynidadzie i Tobago. Pracował jako starszy ekonomista i doradca ds. polityki strukturalnej i innowacji w Centrum Rozwoju OECD w Paryżu. Jest byłym przewodniczącym Światowej Organizacji Handlu na Uniwersytecie Indii Zachodnich, gdzie pełnił wiele funkcji. Wykładał również stosunki międzynarodowe i rozwój gospodarczy na Uniwersytecie w Ottawie w Kanadzie. Jest członkiem-ekspertem Komitetu ONZ ds. Polityki Rozwoju. Obecnie pełni funkcję członka-eksperta w Ramach Statystyki Kultury Instytutu Statystyki UNESCO.

Publikował szeroko na temat polityki handlowej, gospodarki cyfrowej i sektora kreatywnego oraz pracował jako konsultant i doradca dla kilku międzynarodowych i regionalnych agencji i rządów w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Łacińskiej i na Karaibach oraz w Afryce. Jest przewodniczącym CaribbeanTales World-wide Distribution Inc. i współzałożycielem CaribbeanTales Incubator. Jest producentem wykonawczym filmu dokumentalnego „Forward Home: The Power of the Caribbean Diaspora”.

Bianka Machová była dyrektorką największego tygodniowego festiwalu non-profit w Czechach –Budějovický Majáles, który od 20 lat zmienia miasto poprzez muzykę i sztukę. Obecnie jest częścią zespołu Czeskich Budziejowic 2028 – Europejskiej Stolicy Kultury 2028, gdzie pracuje nad projektem „Młodzi Twórcy”, którego celem jest stworzenie sieci młodzieżowych projektów i organizacji kulturalnych.

Robert Piaskowski – polonista i socjolog, menedżer, animator kultury oraz wykładowca akademicki. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, Universite d’Aix Marseille oraz w Collegium Civitas. Dyrektor programowy Krakowskiego Biura Festiwalowego w latach 2007–2019, później Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Kultury oraz Dyrektor ds. Rozwoju i Kreatywności w Wydziale Kultury Urzędu Miasta Krakowa. Odpowiadał za powstanie i rozwój wielu krakowskich festiwali, m.in. Misteria Paschalia, Opera Rara, Sacrum Profanum, Festiwal Conrada i Festiwal Miłosza. Jest dyrektorem artystycznym i współzałożycielem Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Od marca 2024 kieruje Narodowym Centrum Kultury.

Tamara Kamińska – jest związana z sektorem kultury od ponad 13 lat. Jako dyrektorka programowa jednej z ważniejszych instytucji kultury w Polsce była odpowiedzialna za przygotowanie i produkcję ważnych wydarzeń muzycznych (m.in. WOMEX’17). Tamara jest również autorką zwycięskiej aplikacji Katowic o przyjęcie do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. W latach 2015–2018 odpowiadała także za realizację całego programu „Katowice Miasto Muzyki”. Od 2018 roku jest członkinią komitetu sterującego UCCN. Obecnie Tamara jest dyrektorką Fundacji Music Export Poland, doradczynią Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz sekretarz generalną europejskiej sieci biur eksportu European Music Exporters Exchange. Jako niezależna konsultantka w dziedzinie rozwoju przemysłów kreatywnych współpracowała i współpracuje z wieloma miastami na całym świecie takimi jak Ramallah (Palestyna), Ambon (Indonezja), Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) czy Daegu (Korea Południowa) w zakresie tworzenia strategii rozwoju poprzez kulturę. W 2021 roku rozpoczęła proces badawczy i obecnie przygotowuje pracę doktorską w Centrum Badań nad Gospodarką Kreatywną w Warszawie.

Wydarzenie streamingowane na Facebooku Warsztatów Kultury, Innych Brzmień oraz Wschodu Kultury.

Niedziela, 30 czerwca
16.00–17.15 | Uważaj czego pragniesz! – dyskusja o karierze w branży muzycznej | Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio; PL, PJM

Hasło „uważaj czego pragniesz, bo może się spełnić” to przestroga, którą zapewne każdy z nas usłyszał przynajmniej raz w swoim życiu. Może być to jednocześnie wyraz troski, jak i sprawne podcięcie skrzydeł marzycielom. Chciałoby się powiedzieć, że całe szczęście nie wszyscy, którzy usłyszeli taką radę, jej zawierzyli, ale jak pokazuje bogata historia muzyki, każdy kij ma dwa końce. 

Podczas dyskusji porozmawiamy więc o tym, co się dzieje, kiedy marzenia o karierze muzycznej spełnią się za bardzo i/lub za szybko. Przyjrzymy się mechanizmom rozwoju kariery oraz roli mentorów i mentorek, najbliższego otoczenia oraz rodziny w życiu młodych artystów i artystek. Zmierzymy się z pojęciem tzw. „sodówki” i współczesnego terroru riderów hospitality. Porozmawiamy o rezyliencji i samoświadomości. Kontekstu do dyskusji dostarczą też wątki na temat straconego „pokolenia X” i gwiazd grunge’u opisanych przez Piotra Jagielskiego w książce „Grunge. Bękarty z Seattle” (Wydawnictwo Czarne, 2023).

W dyskusji wezmą udział: Magdalena Angulska – managerka, założycielka agencji Makes it happen”; Piotr Jagielski – dziennikarz, autor książki „Grunge. Bękarty z Seattle”; Magda Chołyst – edukatorka, założycielka agencji edukacyjnej Artist in Bloom. Dyskusję poprowadzi dziennikarz muzyczny – Jarek Szubrycht.

Wydarzenie streamingowane na Facebooku Innych Brzmień oraz Wschodu Kultury.

Wschód Kultury – Inne Brzmienia 

Tegoroczna edycja Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędzie się w Lublinie w dniach 27–30 czerwca 2024 r. Jest to prawdziwe święto dla miłośniczek i miłośników muzyki alternatywnej, gdzie zawsze można liczyć na różnorodność stylistyczną i gatunkową, wysoką jakość artystyczną, oryginalność oraz na międzypokoleniowy, interdyscyplinarny program. Każdego roku, poza muzyką, publiczność może obcować z wartościową literaturą, ciekawym kinem, propozycjami z obszaru sztuk wizualnych i fotografii czy brać udział w programie warsztatowym dla całych rodzin. 

Przypominamy, że artystami i artystkami, którzy zaprezentują się podczas Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia są: wirtuoz fortepianu Lubomyr Melnyk, założyciel labelu On-U Sound Adrian Sherwood, psychodeliczno-dubowa supergrupa African Head Charge oraz połączone siły włoskich i japońskich legend awangardowego jazzu, czyli projekt RuinsZu. W Lublinie zobaczymy także nowojorskiego kompozytora i maestro gitary, jakim jest Yonatan Gat, żywiołowych Meksykanów z grupy Sonido Gallo Negro, zjawiskową Halinę Rice i jej taneczny live act oraz mroczny rockowy występ Kanadyjczyka Alexa Henry’ego Fostera.

W line-upie Festiwalu znajduje się także belgijski kobiecy kolektyw Ladr Ache, Kety Fusco, czyli włoska mistrzyni elektrycznej harfy, rockowi Gruzini z Bedford Falls,badfocus – czeski specjalista od muzyki klubowej – a także artyści z Ukrainy – SI Process oraz DZ’OB. Tegoroczna reprezentacja polskiej sceny muzycznej podczas Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia to oktet Marka Pospieszalskiego w specjalnym projekcie z gościniami – Anną Paš oraz Tamarą Kurkiewicz. Elektroniczno-przebojowe Coals, jazzowo-taneczne Tropical Soldiers in Paradise, a także mocniejsze uderzenie reprezentowane przez Ugory, Ciśnienie i Mùlk.

Na wszystkich miłośników i miłośniczki ambitnego kina czeka Move East Movie, czyli cykl filmowy przybliżający polskiemu odbiorcy współczesną kinematografię naszych wschodnich sąsiadów oraz prezentujący kino czułe społecznie i ciekawe artystycznie. W tym roku podczas Festiwalu będzie można obejrzeć takie tytuły jak: „Mustache Funk”, reż. Oleksandr Kovsh, „Kamień. Papier. Granat.” i „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”, reż. Iryna Tsilyk oraz „Pamfir”, reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk.

W ramach modułu literackiego Festiwalu odbędzie się dziewięć premier wydawniczych, m.in. przekłady poezji i prozy współczesnych autorów i autorek z Białorusi, Ukrainy, Litwy i Estonii, w tym wydania książkowe projektu Literary Eastern Express (LEE), który stanowi dopełnienie i rozwinięcie działań serii „Wschodni Express”. Wśród nowości wydawniczych znajdują się gatunki takie jak komiksy, esej historyczny czy literatura dziecięca. Premierom towarzyszyć będą dyskusje związane zarówno z tematyką samych książek, jak i kontekstem społeczno-kulturowym, w jakim powstawały.

Fotografie Grażyny Rutowskiej – ikony fotoreportażu lat 70., rodzinna wystawa „strasznych” ilustracji Dominiki Czerniak-Chojnackiej, wyjątkowe projekty okładek książek z serii Wschodni Express oraz wizualna dokumentacja polskich śladów w ciekawej historii legendarnej angielskiej wytwórni płytowej „On-U Sound” to z kolei propozycje dla fanów i fanek sztuk wizualnych towarzyszące Festiwalowi Wschód Kultury – Inne Brzmienia.

Na najmłodszych również czekają liczne atrakcje. Dzieci wyruszą w literacko-dźwiękową podróż po świecie legend i historycznych ciekawostek, zanurzą się w tajemnicze i klimatyczne „Duszne historie” Dominiki Czerniak-Chojnackiej, a także odkryją moc „strasznych dźwięków” podczas wyjątkowych warsztatów perkusyjnych.

Wstęp na Festiwal niezmiennie jest bezpłatny.

Więcej informacji na temat Festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu oraz www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/wschod-kultury

Wschód Kultury – Inne Brzmienia
27
–30 czerwca 2024 r.
Lublin, Błonia pod Zamkiem
Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Patroni medialni: Trójka – Program Trzeci Polskiego Radia, Polskie Radio Lublin, TVP3 Lublin, Polityka, Gazeta Wyborcza, HIRO, nowamuzyka.pl, Kultura Enter, Onet
Sponsor: Browar Zakładowy
Organizatorzy festiwalu: 
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin.
Festiwal działa na rzecz równości płci w branży muzycznej w sieci Keychange.

Źródło:

Materiał nadesłany