EN

28.06.2024, 13:52 Wersja do druku

Sosnowiec. Teatr Zagłębia zaprasza na premierę „Literówki" - spektaklu dla przedszkolaków

Teatr Zagłębia zaprasza najmłodszych na premierę dziecięcego spektaklu "Literówki", która odbędzie się 7 lipca w sosnowieckim Przystanku Otwartej Kultury. Wydarzenie oparte jest na zabawie ruchowo-wizualnej, zwiera też elementy edukacyjne.

fot. Jeremi Astaszow/mat. teatru

Literówka to świat twórczej zabawy z literami i wyobraźnią. To skok w wielowymiarowe doświadczenie liter, które mogą być tak różnorodne, jak świat, który nas otacza" – zachęcają w informacji prasowej reżyserka Monika Kiwak i scenograf Kuba Drzastwa.

Premiera spektaklu zaplanowana jest na 7 lipca o godz. 12.00 Przystanku Otwartej Kultury w sosnowieckim Kazimierzu Górniczym.

Na spektakl zaproszone są dzieci w wieku 4–6 lat wraz z bliskimi im dorosłymi. "Literówki" można oglądać w wygodnym stroju, ponieważ "panują tu zasady - widownią staje się scena, bo to widzowie wraz z aktorkami, tworzą dynamiczne przedstawienie".

Organizatorzy wykorzystują wizualny i choreograficzny potencjał liter, proponują działania twórcze oparte na zabawie ruchowo-wizualnej, tak aby dawać dzieciom jak najwięcej powodów do zaprzyjaźniania się z literami.

"W końcu poznawanie świata odbywa się poprzez ruch, którego zakres i forma w przedziale wiekowym 3-6 lat są doświadczane bardzo intuicyjnie" - komentują organizatorzy.

"Poprzez kreatywną zabawę alfabetem – zwyczajowo kojarzonym z dyscypliną, symetrią, porządkiem – poszerzamy pole wyobraźni i symbolicznie przełamujemy utarte schematy poprzez rozluźnianie. To też przedstawienie to taka bezpieczna przestrzeń, w której można zderzyć się z całą gamą emocji. Jego fabuła dotyczy liter alfabetu zarówno jako materiału poznawczego, wizualnego, jak i choreograficznego" - wyjaśniła dyrektorka Teatru Zagłębia Iwona Woźniak.

Nowy, ruchowy spektakl dla przedszkolaków powstawał we współpracy z Przystankiem Otwartej Kultury w Sosnowcu. Opracował go zespół w składzie: reżyserka Monika Kiwak, scenograf i muzyk w jednej osobie, czyli Kuba Drzastwa oraz choreografka Magda Wolnicka. Ekspertami, z którymi go konsultowano, były dzieci z sosnowieckich przedszkoli nr 7 i 33. Grają w nim aktorki Teatru Zagłębia Agnieszka Bieńkowska, Weronika Jarosz oraz… młodzi widzowie i widzki.

Spektakl powstał na podstawie szkicu stworzonego przez Kolektyw TUKK, w ramach projektu Sztuka się Robi 2023 w Teatrze Miniatura w Gdańsku. Został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Źródło:

PAP