Szanowni Państwo, witamy w 2023 roku, który zapowiada się dla Teatru Andersena bardzo pracowicie, a to za sprawą zbliżających się trzech premier w pierwszym półroczu, jak również wielu propozycji artystycznych i edukacyjnych w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.
Inne aktualności
- Warszawa. Historyczny układ urbanistyczny placu Teatralnego wpisany do rejestru zabytków 21.11.2024 17:22
- Warszawa. Trwa Przegląd spektakli VOD w Teatrze Powszechnym 21.11.2024 17:12
- Warszawa. Premiera w Teal House: „Mahamaya Electronic Devices” 21.11.2024 17:01
- Warszawa. Wirtualna wystawa „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” 21.11.2024 16:45
- Sopot. Czytanie „Cały Twój” Agaty Olszewskiej w reżyserii Piotra Pacześniaka 21.11.2024 16:34
- Warszawa. Premiera „Pułapki na myszy” w Teatrze Ateneum – w sobotę 21.11.2024 15:36
- Warszawa. „W 80 lat dookoła Syreny” – kalendarz jubileuszowy na rok 2025 21.11.2024 15:25
- Warszawa. MKiDN: Agnieszka Stułka p.o. dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa 21.11.2024 14:37
- Gdańsk. Rezydencja na Solo vol. 2. Spektakle taneczne w Żaku 21.11.2024 14:28
- Poznań. Prześluga wg Ratajczaka. Prapremiera „Baśni dla wkur...onych” w Teatrze Nowym 21.11.2024 14:01
- Warszawa. Przedświąteczne plany Teatru Baj 21.11.2024 13:31
- Warszawa. „Dwaj Panowie S.” z almanachem w tle. Spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze” w IT 21.11.2024 13:30
- Wrocław. Film z autorską audiodeskrypcją Doroty Masłowskiej rozpoczyna festiwal Korelacje 21.11.2024 13:27
- Gdynia. „Quo vadis” od kulis. Projekcja filmu „Rzym to kabaret” w Teatrze Muzycznym 21.11.2024 12:17
W marcu zapraszamy na premierowy spektakl dedykowany dzieciom od 8 roku życia, który swoją treścią, formą i dźwiękiem będzie przypominał o wadze relacji z naturą oraz drugim człowiekiem. Będzie to przedstawienie inspirowane książką Tajemniczy Ogród Frances Eliza Hodgson Burnett, w reżyserii Anny Wolszczak. Mary z powodu epidemii straciła dom i rodziców. Colin ze względu na zdrowie w ogóle nie może wychodzić na zewnątrz. Brzmi znajomo? Ta historia wydarzyła się dawno temu, czy wydarza się codziennie w różnych zakątkach świata, może całkiem blisko nas?
W maju przeniesiemy się do krainy lodu po to, by wiosnę w relacjach między ludźmi jeszcze bardziej docenić, a to za sprawą Królowej Śniegu, inspirowanej baśnią H. Ch. Andersena w reżyserii Krzysztofa Rzączyńskiego. To opowieść o Gerdzie, która przemierza cały świat, aby spróbować ocalić swojego przyjaciela Kaja. Podróż, w której towarzyszymy dziewczynce, a później kobiecie jest przejmującą drogą z utraconego raju dzieciństwa w dorosłość. Gerda wędruje przez różne krainy, aby na końcu odkryć, że odbyła drogę nie „do przodu” a „w głąb”. Dzięki niej odkrywamy, że warunkiem wolności każdego człowieka, czy to dziecka czy dorosłego, jest afirmacja prawdy i miłości.
A już w styczniu odbędzie się premiera spektaklu dla najmłodszych dzieci w wieku od 1 do 5 roku życia – Na ziarnku grochu inspirowanego baśnią H. Ch. Andersena o tym samym tytule. Twórcy – Natalia Sacharczuk, Łukasz i Katarzyna Staniewscy zapraszają na spektakl poruszający temat snu, pełen sensorycznych doznań i stymulacji wszystkich zmysłów. Sprawdzimy, czym dla dzieci może być andersenowski groszek, który sprawia, że księżniczka nie może zasnąć, ale też – jak oswoić strach pojawiający się, gdy kładziemy się spać. Zbudujemy atmosferę bezpieczną i domową, a bliskość widowni i sceny pozwoli maluszkom szybko oswoić się z pierwszą w ich życiu wizytą w teatrze.
Ponadto w repertuarze zobaczymy ponownie Drzewo życzeń Katherine Applegate w reżyserii Mateusza Przyłęckiego, czyli mądrą i wzruszającą historię o sile przyjaźni, która pomaga pokonywać przeciwności losu i uprzedzenia. Dla nieco młodszych widzów na deski Sceny Andersena wróci spektakl o dzielnej Żyrafie – Z głową w chmurach czyli o Żyrafie, która szukała deszczu w reżyserii Katarzyny Kawalec oraz zaczarowane opowieści z kapelusza Taty Muminka, czyli Muminki Tove Jansson, w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. Pojawi się również tytuł, cieszący się nieustanną popularnością wśród naszych widzów – Pippi Långstrump w reżyserii Krzysztofa Rzączyńskiego.
Równolegle do propozycji spektaklowych, zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniach edukacyjnych, które od lat cieszą się dużym powodzeniem. Proponujemy udział w warsztatach po spektaklu dotyczących tematyki i problematyki podejmowanej w oglądanych przedstawieniach teatralnych z cyklu Zakulisowe sprawy, jak również – warsztaty Idzie lalkarz światem, dotyczące historii, animacji i typów lalek teatralnych oraz program Akademia Andersena – wyjątkowy kurs edukacji teatralnej dla dzieci i młodzieży. Ponadto będziemy kontynuować cykl niedzielnych warsztatów rodzinnych - Rodzinne podróżowanie oraz zaprosimy Państwa do udziału w działaniach skierowanych dla grup polsko-ukraińskich - W kolorach cieni. Nowością w programie edukacyjnym będzie cykl warsztatów instruktorskich dla nauczycieli, pedagogów i instruktorów teatralnych.
Zapraszamy do magicznego świata Teatru Andersena!