3 września, wystawą "Walizka Art Festiwal" w Galerii pod Arkadami rozpoczną się 33. Spotkania Teatralne "Walizka - Moje Miasto".
Walizka w czasie Pandemii
Epidemia przewartościowała i zmieniła wiele planów. Nagle zatrzymaliśmy się w miejscu, wygasiliśmy światła sceny, staliśmy się zakładnikami COVIDA i zastanawialiśmy się co dalej
z teatrem, festiwalem, niedokończonymi projektami, czy odwołanymi spektaklami. To wszystko wymusiło przystosowanie tegorocznej 33 edycji festiwalu WALIZKA do sytuacji zupełnie nowej, nieprzewidywalnej w skutkach i nie do końca poddającej się naszej kontroli. Dbając o bezpieczeństwo widzów i artystów oraz niemożliwość przeprowadzenia planowanego wydarzenia, odwołaliśmy czerwcowy festiwal, który był przygotowany od strony programowej, jak i formalnej. W programie miało znaleźć się dwadzieścia teatrów z 11 krajów i w naszej ocenie festiwal miał być wydarzeniem artystycznym. Późniejsza nierozpoznana i kryzysowa sytuacja pokazała jednak, jak wielka jest w nas potrzeba pozytywnej walki, determinacji, myślenia o przyszłości i budowania nowych wartości. Postanowiliśmy zatem zmienić formułę i program festiwalu, by zachować jego ciągłość. Ten pomysł wynika z potrzeby wyznaczania nowych dróg, szukania alternatywnych rozwiązań dla teatru. Pandemia pokazała, jak ulotny i efemeryczny jest teatr. Dokonaliśmy zmiany specyfikacji programu, a wydarzenie przybrało nazwę SPOTKAŃ TEATRALNYCH WALIZKA - MOJE MIASTO. Tegoroczny program ogranicza się do prezentacji teatrów występujących w przestrzeni otwartej. Zachowujemy kontynuację festiwalu, jego różnorodność artystyczną, jak również umożliwimy publiczności bezpośredni kontakt ze sztuką i twórcami w przestrzeni miejskiej. To również nadzieja powrotu do teatru i do „normalności”. Motywem przewodnim 33 edycji będzie „Teatr uliczny i urok animacji", na którą wszyscy czekamy. W ramach tego sformułowania chcemy zaprezentować dwa nurty szczególnie istotne dla teatru ostatnich lat. To przede wszystkim przeobrażenia teatru ulicznego, jego znaczenie w kreowaniu nowych zjawisk w sztuce współczesnej i szukanie nowych przestrzeni. Drugi nurt, który określa profil tematyczny wydarzenia to, czy animacja może być kuglarstwem i artyzmem gry formą?
W 33 edycji SPOTKAŃ TEATRALNYCH WALIZKA - MOJE MIASTO zagoszczą zaproszone przez nas spektakle z Polski i jeden z Ukrainy. W zamierzeniu będzie to prezentacja interesujących spektakli tworzonych poza nurtem instytucjonalnym przez artystów, którzy pokazują znaczenie współczesnego teatru ulicznego i współczesnego teatru lalkowego w kreowaniu przestrzeni i jej kolorytu.
Przedstawienia odbywać się będą na ulicach, w parkach, na placach miasta, przy Katedrze, na dziedzińcu Kościoła o. Kapucynów oraz największej galerii handlowej w Łomży. Będzie to przestrzeń dla wszystkich: starszych, młodszych i najmłodszych. Dzieci będą mogły tu wziąć udział w zajęciach warsztatowych, rozbudzających ich wyobraźnię i ciekawość. W tych miejscach nie będzie tradycyjnych środków teatralnych, takich jak scena, kurtyna, kulisy. Teatr będzie wszędzie! Dla nas najważniejszy jest bezpośredni kontakt z widzem, który może stać się aktywnym uczestnikiem przedstawienia i jego obcowania ze sztuką: face to face.
Jarosław Antoniuk
Dyrektor Festiwalu
***
Inne aktualności
-
Nowy RAPTULARZ: Misterium Wielkiej Nocy 18.04.2025 15:18
-
E-teatr życzy radosnej i spokojnej Wielkanocy! 18.04.2025 09:00
-
Warszawa. Michał Merczyński dyrektorem Nowego Teatru 17.04.2025 18:58
- Łódź. Stypendia artystyczne Miasta Łodzi dla 16 laureatów 17.04.2025 18:03
- Warszawa. Maraton spektakli z nutką ekologii na urodziny Teatru Bohema House 17.04.2025 17:05
- Katowice. Ruszył nabór ofert do XX edycji programu „Lokal na kulturę” 17.04.2025 16:24
-
Kielce. Jacek Jabrzyk wygrał konkurs na dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego 17.04.2025 16:13
- Dolny Śląsk. Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy oraz Teatr Tańca MOMENTUM zapraszają do udziału w konkursie 17.04.2025 15:48
- Warszawa. II Festiwal Musica Sacra w stolicy od 27 kwietnia do 4 maja 17.04.2025 14:51
- Pomorskie. Spotkanie z Krzysztofem Zanussim i spektakl „Być jak Charlie Chaplin” w Kębłowie 17.04.2025 14:21
- Gdańsk. Misterium Krzyża w Wielki Piątek. Organizuje je Bractwo św. Pawła 17.04.2025 13:49
- Warszawa. W Operze Narodowej – warsztat choreograficzny „Kreacje 17” 17.04.2025 13:46
- Pogrzeb Jadwigi Jankowskiej-Cieślak – w środę w Józefowie pod Warszawą 17.04.2025 13:30
- Katowice. Adam Balas zarekomendowany na dyrektora NOSPR 17.04.2025 13:02
Szanowni Państwo,
Serdecznie witam w naszym gościnnym mieście na 33 SPOTKANIACH TEATRALNYCH WALIZKA - MOJE MIASTO. Cieszę się, że możemy gościć w grodzie nad Narwią tak wspaniałych artystów, uczestników prezentacji teatralnych oraz wszystkich przybyłych gości.
Tegoroczna pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 spowodowała, że nasze tradycyjne spotkania z przełomu maja i czerwca musieliśmy przełożyć na wrzesień. Zabraknie również tak licznych każdego roku artystów i naszych przyjaciół z zagranicy. Spotykać się będziemy wyłącznie na spektaklach plenerowych w różnych przestrzeniach miejskich. Jestem jednak przekonany, że podchodząc do nowej rzeczywistości nie jako problemu, ale wyzwania, po raz kolejny Łomża stanie na wysokości zadania, zostając na te kilka dni teatralną stolicą Polski, fascynującą swoją architekturą i krajobrazem oraz zachwycającą wplecioną w tę przestrzeń różnorodnością teatralnego warsztatu. Dzięki temu, tak jak poprzednie edycje Festiwalu Walizka, również tegoroczna okaże się ogromnym sukcesem, do którego przyczynią się organizatorzy z Teatru Lalki i Aktora w Łomży, przybyli artyści oraz lokalna publiczność.
Życzę wszystkim Państwu udanego pobytu w Łomży, wspaniałych wrażeń artystycznych, mnóstwa radości i satysfakcji z uczestniczenia w tym niezwykłym wydarzeniu oraz znakomitej zabawy. Niech 33 SPOTKANIA TEATRALNE WALIZKA - MOJE MIASTO pozwolą nam uczestniczyć w niezwykłej teatralnej przygodzie i znakomitej kulturalnej uczcie.
Mariusz Chrzanowski
Prezydent Miasta Łomża