EN

4.08.2020, 17:32 Wersja do druku

Łódź. Władze miasta zapowiadają łączenie instytucji kultury

Inne aktualności

Zamiar utworzenia 2 nowych ośrodków, powstałych z 5 domów kultury działających w różnych dzielnicach miasta oraz polączenia Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych z Łódzkim Centrum Wydarzeń ogłosiła we wtorek wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

"Podejmujemy kolejne kroki, które mają na celu poprawienie jakości odbioru kultury w Łodzi, sposobu jej zarządzania i dostępności. Chciałabym poinformować o zamiarze stworzenia nowej formuły działalności pięciu domów kultury - Bałuckiego Ośrodka Kultury, Centrum Kultury Młodych, Ośrodka Kultury +Górna+, Poleskiego Ośrodka Sztuki oraz Widzewskich Domów Kultury, a także połączenia dwóch silnych ośrodków kultury - Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych i Łódzkiego Centrum Wydarzeń" - przekazała wiceprezydent Moskwa-Wodnicka na konferencji we wtorek.

Według władz Łodzi przykładem udanego "sieciowania" instytucji kultury jest proces łączenia bibliotek miejskich, który formalnie zakończył się z początkiem 2018 r. utworzeniem Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Właśnie w oparciu o doświadczenia dyrektora tej placówki Pawła Brauna i jego zespołu Wydział Kultury łódzkiego magistratu zamierza sukcesywnie realizować budowanie nowej struktury domów kultury.

"Do projektu sieciowania zamierzamy podejść starannie i stopniowo. Chciałabym zaprosić do rozmowy wszystkich, którym zależy na Łodzi jako mieście kultury. Pierwsze spotkania z dyrektorami domów kultury już się odbyły - z ogromną uwagą wysłucham mieszkańców i aktywistów łódzkich. Jednocześnie pragnęłabym uspokoić, że nie jest to czas redukcji etatów i zwolnień w domach kultury - naszym nadrzędnym celem jest usprawnienie zarządzania i podnoszenie jakości oferty kulturalnej" - zaznaczyła wiceprezydent.

Kilkuetapowy harmonogram łączenia placówek przedstawił dyrektor Wydziału Kultury Jacek Grudzień. "Po podjęciu przez radę miasta uchwał zamiarowych, rozpoczniemy od września proces oficjalnych konsultacji, dialogu społecznego oraz organizacji spotkań, których celem będzie m.in. zebranie opinii, wypracowanie konkretnych stanowisk oraz dochowanie formalnych wymogów i procedur. Na grudzień zaplanowaliśmy podjęcie uchwał o połączeniu oraz przyjęciu nowych statutów. Z początkiem lutego 2021 roku chcielibyśmy powołać nowe instytucje kultury" - powiedział Grudzień.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne