EN
9.03.2021, 10:11 Wersja do druku

Łódź. Otwarto wystawę "700 lat Boskiej komedii"

Inne aktualności

Do kwietnia będzie można oglądać w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Łodzi wystawę "700 lat Boskiej komedii". Ekspozycja przygotowana została z okazji mijającej w tym roku 700. rocznicy śmierci Dantego Alighieri i zakończenia poematu.

Jak informują pracownicy działu informacji naukowej biblioteki, wystawa obejmuje dokumenty dotyczące życia i twórczości włoskiego poety, a także te, które omawiają funkcjonowanie "Boskiej komedii" w szeroko rozumianej kulturze nowożytnej. Zobaczyć można książki z zakresu krytyki literackiej, translatoryki, omówienia motywów dantejskich w literaturze, sztuce, filmie, teatrze.

Wystawę uzupełniono materiałem ikonograficznym w postaci artystycznych wizji zaświatów, a także ilustracjami do "Boskiej komedii" autorstwa najwybitniejszych malarzy i grafików.

Autorzy ekspozycji zwracają uwagę na wpływ "Boskiej komedii" na ewolucję większości dziedzin kultury nowożytnej. "Inspiracje dantejskie wyraźnie zarysowane w literaturze, muzyce, malarstwie, rzeźbie do czasów współczesnych, przeniknęły także do filmów, komiksów i gier komputerowych" - przekonują.

Ich zdaniem zjawiska te "nieodparcie przywołują na myśl pytania o przyczyny, za sprawą których poemat Dantego, choć niezwykle trudny w odbiorze - zarówno w płaszczyźnie literackiej jak i treściowej - przez 700 lat nie stracił aktualności i nie został zapomniany". Według nich odpowiedź na to pytanie tkwi w specyfice poezji Dantego, ponieważ "Boska komedia" "przesycona wartościami chrześcijańskimi i łącząca w sobie idee antycznej filozofii i mitologii ma charakter uniwersalny i ponadczasowy".

Ekspozycję "700 lat Boskiej komedii" można oglądać do 2 kwietnia 2021 r. w holu Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

Źródło:

PAP

Autor:

Jacek Walczak

Wątki tematyczne